Kapitalna dogrywka Ślęzy! Mistrz Polski obejmuje prowadzenie w półfinale! [RELACJA, ZDJĘCIA]

2018-04-14, Autor: prochu

Po 40 minutach pierwszego meczu półfinałowego pomiędzy Artego Bydgoszcz a Ślęzą Wrocław był remis 68:68. Mistrzynie Polski w dogrywce zagrały koncertowo - szczególnie w obronie, nie pozwalając rywalkom na zdobycie żadnych punktów z gry! Podopieczne Arkadiusza Rusina wygrały dodatkowy fragment meczu 12:2, a cały mecz 80:70 i prowadzą w półfinałowej rywalizacji 1:0. Kolejny mecz już w niedzielę.

Choć to Artego przystąpiło do play-offów z pierwszego miejsca w tabeli, a Ślęza z piątego, to wrocławianki nawet przez moment nie wątpiły, że mogą udanie rozpocząć tę serię. Wygrały przecież w Bydgoszczy w sezonie zasadniczym, a poza tym miały więcej czasu na regenerację i przygotowania po zwycięskim ćwierćfinale z Energą Toruń.

Sobotnie spotkanie lepiej zaczęły jednak bydgoszczanki. Miejscowe koszykarki bez skrupułów wykorzystywały błędy w obronie wrocławianek. Zaczęło się od prowadzenia Artego 7:0, a następnie 14:2. Ślęza z trudem zdobywała punkty. W pierwszej kwarcie uzbierała ich tylko 15, rywalki o osiem więcej. Drugą kwartę Artego rozpoczęło od serii 5:0 i objęło najwyższe prowadzenie w meczu (28:15). Jeszcze w połowie tej części gry było 30:20, ale właśnie wtedy rozpoczął się koncert Ślęzy. Wrocławianki raz za razem znajdowały drogę do kosza rywalek, a że dobrze broniły, to jeszcze przed przerwą wyszły na prowadzenie 36:34.

Zdobycze punktowe w drużynie mistrzyń Polski rozkładały się w miarę równo, ale największy wpływ na grę miały zawodniczki obwodowe. Pod koszem górą był bydgoszczanki - Dragana StankovićDenesha Stallworth, ale - jak się później okazało - tylko do czasu. Druga połowa była niezwykle wyrównana. W trzeciej kwarcie Ślęza odskoczyła nawet na osiem punktów, ale rywalki nie dały się złamać. Co więcej, na przełomie trzeciej i czwartej części Artego zaliczyło serię 11:2 i to miejscowe znów były bliżej zwycięstwa.

Gdy na cztery minut przed końcem czwartej kwarty za trzy trafiła Elżbieta Międzik, zrobiło się 65:59 dla miejscowych. Jednak pięknym za nadobne od razu odpłaciła Sharnee Zoll-Norman i już do ostatniej sekundy wynik trzymał wszystkich w niepewności.

Na pół minuty przed końcem był remis. Piłkę miała Ślęza, ale po kombinacyjnej akcji Elina Dikeoulakou nie trafiła za trzy. Artego pozostawało dziesięć sekund. Sprawy w swoje ręce wzięła Jennifer O'Neill, która zamiast skupić się na poprawnym wykonaniu rzutu, chciała wymusić faul Marissy Kastanek. Sędziowie nie nabrali się na tę próbę i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

- Nie będę komentował ostatniej decyzji sędziego w czwartej kwarcie. Poprosiłem, żeby sprawdził na wideo, czy nie było faulu - w moim odczuciu - faulu ewidentnego. Skutkiem tego mogło być, że przegraliśmy. Ja obejrzę sobie tę sytuację, najchętniej skonsultowałbym z innym sędzią. Niestety, w tak wyrównanych meczach to są bardzo ważne decyzje. Ta - w moim odczuciu - była na naszą niekorzyść - mówił na pomeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Artego Tomasz Herkt.

Dodatkowa część gry to już popis Ślęzy. Wrocławianki zagrały koncertowo, a natchnęła je do tego udanymi akcjami na początku dogrywki Tijana Ajduković. Artego było bezradne i ostatnie przegrało 70:80, nie zdobywając w dogrywce punktów z gry! - Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa. Wygraliśmy, chociaż źle zaczęliśmy to spotkanie. Byłem trochę zdenerwowany na niektóre zawodniczki, szczególnie na Tijanę. Jednak ona wzięła sprawy w swoje ręce w dogrywce i zagrała bardzo dobre zawody - komentował trener Ślęzy Arkadiusz Rusin.

W niedzielę mecz numer dwa, także w Bydgoszczy. Transmisja będzie dostępna w serwisie YouTube, na kanale Artego.

Artego Bydgoszcz - Ślęza Wrocław 70:80 (23:15, 11:21, 15:17, 19:15, d:2:12)
Artego Bydgoszcz: Stallworth 18, Stanković 16, O'Neill 12, Międzik 10 (3), Szott-Hejmej 8, Adamowicz 3, Poboży, McBride 1, Żurowska-Cegielska 0.
Ślęza Wrocław: Kastanek 14 (4), Zoll-Norman 14 (2), Szybała 13 (2), Dikeoulakou 12 (2), Ajduković 11, Treffers 6, Kaczmarczyk 6, Sosnowska 4, Perez 0.