zamknij

Wiadomości

Karkonoska jeszcze szersza niż dziś

2010-10-05, Autor: bk
Wrocławskie Inwestycje rozpisują dodatkowy przetarg na zaplanowanie jak najlepiej poszerzyć Karkonoską, od skrzyżowania ze Zwycięską do granic miasta. Tylko czy po otworzeniu obwodnicy poszerzanie będzie miało jakiś sens? A nawet jeśli, czy nie należy poczekać z analizami do momentu, w którym będziemy wiedzieli jaki efekt będzie miała obwodnica autostradowa?

Reklama

Przetarg nazywa się: Poszerzenie ul Karkonoskiej. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zamówienia dodatkowego do zamówienia podstawowego polegającego na opracowaniu i modyfikacji wariantów.
- Jest to zamówienie dodatkowe, do zamówienia podstawowego, w ramach którego opracowywana jest Koncepcja Programowo Przestrzenna (umowa podpisana w grudniu ubiegłego roku) poszerzenia al. Karkonoskiej – tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje. - W ramach tej koncepcji, jak wskazuje nazwa, jest planowane uzyskanie koncepcyjnych materiałów dotyczących poszerzenia alei Karkonoskiej - dobudowa trzeciego pasa ruchu, usprawnienie skomunikowania ciągu al. Karkonoska ulica Zwycięska – Jeździecka - opracowanie koncepcja ma uwzględniać możliwość etapowania prac wykonawczych w zależności od spodziewanych natężeń ruchu – dodaje.

Tyle tylko, że poszerzanie Karkonoskiej za pół roku nie będzie miało sensu.
- W tej chwili wszystko wskazuje na to, że poszerzanie Karkonoskiej nie będzie miało sensu. Po otwarciu autostradowej obwodnicy Wrocławia będziemy mieli zamiast jednych Bielan 8 węzłów. Siedem nowych pojawi się właśnie dzięki obwodnicy – uważa Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Dziś każdy, kto jedzie do Warszawy z autostrady A4 musi jechać Karkonoską. Po otworzeniu obwodnicy pojedzie nią. Więc poszerzanie Karkonoskiej nie będzie miało sensu. I dlatego należy poczekać z analizą na otwarcie AOW, a dodatkowo koniecznie zostawić tam rezerwę na tramwaj, który wraz z parkingami przy centrach handlowych może stać się doskonałą alternatywą – dodaje.

Wrocławskie Inwestycje bronią się, że po to właśnie zamawiają analizę różnych wariantów, żeby wybrać najlepszy.
- Termin realizacji zadania jest na razie nieznany. Nie wiemy ani kiedy ani czy będziemy poszerzać tę ulicę. To ma wykazać właśnie ta analiza – tłumaczy Marek Szempliński.

A co Wy o tym myślicie? Skoro będziemy mieli cztery wjazdy do miasta od południa: obwodnicę, al. Karkonoską, ciągiem ulic Buforowa – Bardzka oraz od strony Smolca, to może powinniśmy poszerzać ten ostatni wlot, zamiast ściągać jeszcze więcej aut na zakorkowane Powstańców Śląskich i Ślężną?
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~ 2010-10-05
  10:51:47

  0 0

  Niech poszerzą Świdnicką!

 • ~ 2010-10-05
  10:55:01

  0 0

  Był taki co dobrze poszerzał - np. pl. Grunwaldzki - nazywał się Karl Hanke.

 • ~ 2010-10-05
  10:56:02

  0 0

  Właśnie, ŚTP im. Karla Hankego!

 • ~ 2010-10-05
  11:12:11

  0 0

  WI z panem Szemplińskim powinni w pierwszym rzędzie poszerzyć swoje horyzonty myślowe.

 • ~ 2010-10-05
  11:46:11

  0 0

  Może coś w tym jest ale z drugiej strony nie jestem taki pewien ze AOW rozwiąże korki na karkonoskiej. Też troszkę źle tu jest napisane, ponieważ rzeczywiście będzie 8 węzłów, ale trzeba tez wziąć pod uwagę to, że 3 z nich i tak prowadzą na Bielany (Bielany, Tyniec Mały i węzeł Nowa Wieś). Pytanie tylko czy te korki tworzą się przez to, że Karkonoska jest tylko dwupasmowa czy problem tkwi w złym układzie skrzyżowania Karkonoskiej ze Zwycięską. Tam chyba powinno być skrzyżowanie dwupoziomowe. A inna sprawa, że jeśli na Karkonoskiej zdarzy się jakaś nawet niegroźna kolizja to dwa pasy są całkowicie zablokowane, nie da się tego ominąć, gdyż są już założone barierki betonowe. Więc myślę, że jednak 3 pasy by się przydały.

 • ~ 2010-10-05
  12:01:10

  0 0

  Jak zrobią 3 pasy, to nikt nie oduczy się jeździć Karkonoską, a trzeba zmienić przyzwyczajenia!

 • ~ 2010-10-05
  13:21:33

  0 0

  Jeśli nie wiadomo czy i kiedy będzie poszerzana ul. Karkonoska, to po co zamawiać analizę, która przecież kosztuje. Ocenianie obciążenia AOW dziś, to trochę wróżenia z fusów. Analizę można zrobić po jakimś okresie funkcjonowania nowej trasy, kiedy będzie znane natężenie ruchu. I wtedy taka analiza może wykazać, że może nie warto poszerzać Karkonoskiej. Chyba, że w tym wszystkim chodzi o wydanie pieniędzy przeznaczonych na ten rok i może o to, żeby w tym roku zarobił ktoś znajomy?

 • ~ 2010-10-05
  13:30:50

  0 0

  Policzmy te projekty, które nie wiadomo, czy są potrzebne: ŚTP, poszerzenie Powstańców, Karkonoskie, parking pod Fosą, co jeszcze?

 • ~ 2010-10-05
  13:55:16

  0 0

  Mogliby zamiast tego zbudować ddr, gdyż do Auchan rowerzyści jeżdzą, a jedyny dojazd do ddr wokół bielan to ul. Mokronnoska. Wertepy na Czekoladowej uniemożliwiają użycie jednoślada. A i z Partynic możnaby dojść spacerkiem...tylko jak...

 • ~ 2010-10-05
  14:44:55

  0 0

  ŚTP jest jak najbardziej potrzebne aby odciążyć centrum. Trochę obiektywizmu. Karkonoska w sumie trzy pasy czemu nie? ktoś już napisał, że wystarczy wypadek aby całkowicie zablokować wjazd do Wrocławia. Parkingi też muszą być. Pomysł pod fosą był co najmniej nie trafiony ale z drugiej strony gdzie umieścić w tych okolicach piętrowy parking? Poszerzenie powstańców... ja wiem po prostu dla szpanu, że ma się trzy pasmówkę (może wydzielą bus pas albo coś)

 • ~ 2010-10-05
  14:47:48

  0 0

  A dlaczego ŚTP nie może wyglądać jak Ślężna? Po 2 pasy? Karkonoska czemu nie 3? Bo nie 4 i nie 5! Jakoś nowa Żmigrodzka ma mieć 2 pasy, a to wylot na Poznań! Parking koło Włodkowica zaraz będzie, pod Forum Muzyki, następny mógłby być na pl. Strzegomskim, gdzie jest pełno miejsca, a kierowcy przesiedli by się na tramwaj. Na szpan nas nie stać, skoro nie mamy na tramwaj na Psie Pole.

 • ~ 2010-10-05
  15:47:59

  0 0

  tramwaj na Psie Pole to nie jest łatwa sprawa, bo niby którędy ma iść trasa? ŚTP nie może wyglądać jak ślężna bo mają być bezkolizyjne skrzyżowania. Twój argument dlaczego 3 pasy nie mogą być na Karkonoskiej jest wręcz powalający. Wylot na Warszawę też ma po dwa pasy ruchu i więcej nie będzie bo będzie AOW. a Karkonoska zawsze była jest i będzie wyjątkowo eksploatowana przez samochody i poszerzyć ją trzeba. plac strzegomski nie może mieć parkingu bo tamtędy będzie biegnąć ŚTP.

 • ~ 2010-10-05
  16:00:24

  0 0

  Jak to którędy? Tędy, co Komar zaplanował! Oczywiście Dutkiewicz skłamał, mówiąc, że nie ma planu Komara na po 2012, a przecież jest:

  http://bi.gazeta.pl/im/0/4720/m4720340.jpg

  Jeśli łatwą sprawą nie jest budowa tramwaju, to dlaczego łatwo jest zbudować bezkolizyjne skrzyżowania w centrum?

  Karkonoska zawsze będzie eksploatowana przez auta, oczywiście. Ale przez rynek Psiego Pola też kiedyś był tranzyt na Warszawę, ale powstała Sobieskiego i już nie trzeba poszerzać Krzywoustego!

  Jeśli placem Strzegomskim ma biec ŚTP i to powód przeciw parkingowi, to jeszcze większym powodem przeciw niemu jest obecność fosy!

 • ~ 2010-10-05
  16:45:38

  0 0

  Ty się tak nie denerwuj bo Ci żyłka pęknie. Napisałem, że pomysł parkingu pod fosą jest co najmniej nietrafiony. Krzywoustego nie poszerzyli bo nie ma gdzie dlatego wybudowali Sobieskiego. Karkonoska natomiast ma miejsce na poszerzenie i jest wąskim gardłem wjazdu do Wrocławia. Co do planu linii tramwajowej nie odniosę się do niego bo nic na nim nie widać. Nie wyobrażam sobie torowiska z Kowal przez bagna i teren zalewowy Widawy na PSie Pole ani torowiska biegnącego Brucknera i aleje Sobieskiego do.. no właśnie ja wiem, że rynek Psiego Pola ma być wyłączony z ruchu i będą tam tylko autobusy jeździły ale miejsca na torowisko tam nie widzę

 • ~ 2010-10-05
  17:11:28

  0 0

  No właśnie torowisko miało być tam, gdzie autobusy będą jeździć, ale Dutkiewicz zrezygnował z tramwaju na Psie Pole przed samymi wyborami. A powiedz mi, po co budowali AOW, skoro Karkonoską nadal auta mają jeździć w takiej ilości jak teraz?

 • ~ 2010-10-05
  17:27:24

  0 0

  duża ilość aut osobowych tj. ludzi jedzie do Wrocławia do pracy z bielan, kobierzyc i okolicznych wiosek. Naprawdę wystarczy drobna kolizja a ruch jest w tym miejscu całkowicie wstrzymany. Nikt nie pisze o rezygnacji z tramwaju na Psie Pole. Jest on w planach ale nie w najbliższej przyszłości. tzn nie za rok nie za dwa. Kiedyś będzie. Ostatnie wybory pokazały jakie miał poparcie. Teraz też tak będzie, bo tak naprawdę Ci co krzyczą jaki to on zły i nieudacznik, to ludzie albo związani z jakąś partią albo ludzie, którzy nie widzą ile we Wrocławiu się zmieniło na lepsze,a nie widzą bo nie chcą zobaczyć. Prawda nie wszystko się udało zrobić i każdy krzyczy więcej i więcej. wszystkiego od razu nie da się. Czasem zdarza się, że zostało unijnych pieniędzy i trzeba je wydać to robia jakieś projekty wizualizacje itp. nikt nie traci przy tym i nikt na lewo się nie bogaci. Wracając do tramwaju na Psie Pole. Kozanów też krzyczał, że nie ma tramwai, a mają kilka połączeń autobusowych. W końcu budowa linii powoli dobiega końca. Teraz krzyczą, że im jednostronne nie pasują, że to Skody itd itp. No ludzie! dać palec to odgryzą rękę. Miasto jak chce poszerzyć Karkonoską to niech poszerzają. Co komu to przeszkadza?! Za dużo pasów ruchu będzie? Czy może za ładną drogę zrobią? Nie amrtwcie się o pieniądze bo jeśli mają taki projekt robić to znaczy, że kasa na to jest

 • ~ 2010-10-05
  17:49:07

  0 0

  Dutkiewicz wyraźnie zrezygnował z tramwaju na Psie Pole:

  http://www.tuwroclaw.com/wywiady,kryzys-skorygowal-plany,wyw4-1029.html

  przez poszerzanie Karkonoskiej nie ma kasy na projekt tramwaju na Psie Pole. A ludzie nie chcą tramwaju plus, bo nie chcą płacić za droższe, dwukierunkowe wozy, które są niepotrzebne!

 • ~ 2010-10-05
  18:07:26

  0 0

  dla takich jak ty wszystko jest niepotrzebne. Co by nie zrobić to będzie niepotrzebne

 • ~ 2010-10-05
  18:11:17

  0 0

  " na ile Psie Pole zaakceptuje transport kolejowy", "Jeśli mieszkańcy zaakceptują taką formę podróżowania, to lepiej jest doinwestować połączenie kolejowe, choćby kupując szynobusy.", "Gdyby się jednak okazało, że mieszkańcy tego rozwiązania nie zaakceptują, będziemy musieli rozpocząć budowę tramwaju na Psie Pole" i wszystko jasne

 • ~ 2010-10-05
  19:04:50

  0 0

  Karkonoską trzeba koniecznie poszerzyć i to nie podlega dyskusji. I koniecznie przerobić skrzyżowania na bezkolizyjne aż do obwodnicy śródmiejskiej. Która też powinna być cała w standardzie bezkolizyjnym.
  Każde poszerzenie ulic jest we Wrocławiu ważne bo JEDYNYM sposobem na korki w mieście jest poszerzanie ulic i likwidacja świateł na rzecz rond i skrzyżowań bezkolizyjnych, Żadna rozbudowa komunikacji miejskiej czy budowa ścieżek rowerowych (co nie znaczy że nie należy tego robić) Obwodnica ale ona tylko wyprowadzi ruch tranzytowy poza miasto (a i to nie cały) a przecież mnóstwo ludzi wjeżdża do Wrocławia a nie tylko przejeżdża przez niego. Dlatego tak ważne jest budowa STP zamknięcie obwodnicy śródmiejskiej czy budowa bezkolizyjnych wjazdów do Wrocławia od strony np. Oławy, Strzelina itp.

 • ~ 2010-10-05
  20:55:15

  0 0

  Słabo się znacie.
  Wbrew pozorom poszerzanie dróg nie prowadzi do zwiększenia przepustowości. Zgodnie z prawem Lewisa-Mogridge’a ruch powiększa się tak, aby maksymalnie wypełnić nową zwiększoną przepustowość. W związku z tym poprawa trwa najdłużej kilka miesięcy, a czasami nawet tylko kilka tygodni. Potem korki powracają, kierowcy stoją jednakże na większej niż wcześniej ilości pasów.

  Poza tym im lepsza będzie komunikacja zbiorowa, tym więcej osób będzie jej używać, a więc w sieci będzie mniej samochodów, z czego wynikną mniejsze korki. Dlatego też częstokroć odebranie jednego z pasów ruchu dla samochodu i przekazanie go w formie wydzielonego torowiska bądź bus-pasu w rzeczywistości zmniejsza, zamiast zwiększać korki samochodowe.

 • ~ 2010-10-05
  21:01:52

  0 0

  A widzisz jakąś komunikację miejską na Karkonoskiej!!!!
  Komunikacja miejska nie jest alternatywą dla samochodu i nigdy nie będzie.
  Co do prawa kogoś tam to mam to gdzieś.
  Samo dobudowanie pasa nie zmieni wiele.
  Ale zlikwidowanie świateł i przebudowa skrzyżowań tak.
  A poz tym nawet jeśli to prawo jest prawidłowe w co wątpię to po prostu trzeba tak zwiększać przepustowość aby była cały czas większa od ruchu na drodze. I tyle. W końcu we Wrocław jest w stanie wygenerować określoną ruch drogowy.
  Budujemy drogi o większej przepustowości i korków brak.

 • ~ 2010-10-05
  21:14:27

  0 0

  Poszerzanie ulic nie prowadzi do poprawy ich przepustowości. Ile razy można to tłumaczyć? Niektórzy w dziedzinie urbanistyki i komunikacji zatrzymali się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To po prostu smutne.

 • ~ 2010-10-05
  21:15:40

  0 0

  Proponuję też przeczytać ze zrozumieniem: http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9C0CE7D81530F936A15751C1A966958260&scp=8&sq=&st=nyt

 • ~ 2010-10-05
  21:53:20

  0 0

  jedna z tez głosi, że wystarczy kolizja aby zablokowac wjazd lub wyjazd z Wrocławia. Dodatkowy pas ruchu bylby w takim przypadku "linia" przepustu. taki pseudo pas awaryjny

 • ~ 2010-10-05
  22:48:01

  0 0

  Kolizja też może zablokować 3 pasy ruchu, nie widzę związku.

 • ~ 2010-10-05
  22:54:39

  0 0

  związek jest taki, że lepiej miec 3 pasy niż dwa a potem wysłuchiwać od mieszkańców miasta, że dwa pasy to za mało dlaczego nie ma 3. Będą zrobione stosowne badania ruchu teraz i po oddaniu do użytku AOW wtedy zobaczymy ile A8 pomogło i czy trzeba zwiększyć przepustowość krajowej ósemki. Niestety ale na Polskie realia w tym Wrocławskie gdzie nie ma możliwości innych rozwiązań przepustowość możemy zwiększyć budując obwodnice śródmiejskie i poszerzając ulice. Nawet komunikacja miejska nam nie pomoże, bo nie da się uniknąć coraz większej liczby samochodów na drogach naszego miasta. Dlatego należy popierać takie pomysły i projekty jak ŚTP czy trzy pasy ruchu na karkonoskiej. Zresztą pożyjemy, zobaczymy.

 • ~ 2010-10-06
  09:04:29

  0 0

  Może najlepiej podeprzeć się przykładem: proszę wytłumaczyć korki np. w USA na 7-pasmowej autostradzie.

  Odp.: bo głębiej już więcej nie wejdzie.

  Aczkolwiek jak najbardziej poszerzyć ją i zbudować 2 pasy + duże utwardzone pobocze jako pas awaryjny/dla niestrudzonych pieszych i rowerów.

 • ~ 2011-04-06
  15:22:36

  0 0

  Jadę A4 z Krakowa/Katowic etc. do Wrocławia (jakie jest natężenie ruchu od tej strony nie muszę wspominać). O ile tylko nie mam spotkania w zachodniej części Wrocławia, ale w Rynku, na Biskupinie etc. nie wybieram AOW ale właśnie Karkonoską. Przecież nikt nie będzie jechał do Poznania przez Wrocław by wybierać AOW. Owszem nieco inaczej wygląda sprawa z ruchem z kierunku zachodniego na A4.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepisz się trzecią dawką szczepionki na COVID-19?
Oddanych głosów: 912