Wiadomości

Katarzyna Obara-Kowalska powalczy o fotel prezydenta. „Wrocław musi być produktem użytkowym, a nie marketingowym”

2018-07-05, Autor: Bartosz Senderek

Stowarzyszenie Bezpartyjny Wrocław oficjalnie rekomendowało radną miejską Katarzynę Obarę-Kowalską na swoją kandydatkę na prezydenta Wrocławia. Działaczka Bezpartyjnych zapowiada, że jej celem jest sprawienie, by Wrocław przestał być produktem marketingowym, a stał się miastem przyjaznym mieszkańcom. Stowarzyszenie liczy, że poparcia Obarze-Kowalskiej udzieli także Dolnośląski Ruch Samorządowy, z którym Bezpartyjny Wrocław współpracuje w ramach konfederacji Bezpartyjni.

Reklama

Decyzja o rekomendacji Katarzyny Obary-Kowalskiej na kandydatkę zapadła już pod koniec czerwca. Poparcia jednogłośnie udzielił jej cały zarząd stowarzyszenia. – Stowarzyszenie, jako część sfederowana z Bezpartyjnymi Samorządowcami podjęło samodzielną uchwałę o rekomendacji na stanowisko kandydatki na prezydenta Wrocławia panią Katarzynę Obarę-Kowalską, jednocześnie powołując ją na szefową rady programowej – poinformował w czwartek przed południem Jacek Hamkało, prezes Bezpartyjnego Wrocławia.

O tym, że Katarzyna Obara-Kowalska może wystartować w wyborach prezydenckich we Wrocławiu, mówiło się już od dawna. Radna Bezpartyjnego Wrocławia jest już drugą kandydatką ugrupowań zrzeszonych w ramach konfederacji Bezpartyjni. Pierwszym jest Jerzy Michalak z Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego.

– Ta rekomendacja jest przecięciem spekulacji medialnych o dwóch kandydaturach. Teraz oficjalnie są rekomendowane dwie osoby. To jest zaproszenie do rozmów. Usiądziemy do stołu i będziemy rozmawiać o jednym wspólnym kandydacie – tłumaczy Patryk Hałaczkiewicz, koordynator krajowy ruchu Bezpartyjni. – Do rozmów zapraszamy nie tylko Jerzego Michalaka i Dolnośląski Ruch Samorządowy, ale wszystkie bezpartyjne środowiska. Naszym celem jest zjednoczenie wszystkich bezpartyjnych środowisk we Wrocławiu i w całym kraju – dodaje.

Sama Katarzyna Obara-Kowalska, podziękowała za rekomendację, ale zapowiedziała, że do oficjalnego startu kampanii wyborczej wstrzyma się z promowaniem swojej osoby, bo jest to niezgodne z prawem.

– Z wdzięcznością przyjmuję rekomendację i traktuję ją, jako ogromny kredyt zaufania. Moim celem nadrzędnym jest uspokojenie sytuacji we Wrocławiu i danie jasnego komunikatu, że na scenie wrocławskiej mamy w tej chwili trzech kandydatów politycznych i jednego bezpartyjnego, z krwi i kości – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami. – Moim celem jest to, żeby Wrocław przestał być produktem marketingowym i stał się produktem w pełni użytkowym – dodała radna miejska, która zadeklarowała, że jej kolejne publiczne wystąpienia w roli kandydatki i prezentacja programu nastąpią dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów. – Zależy mi bardzo na tym, żeby kampania we Wrocławiu była zgodna z prawem i żebyśmy nie mieli do czynienia z chaosem, który teraz obserwujemy – zadeklarowała.

Podczas konferencji poruszono także temat ewentualnej współpracy Bezpartyjnych z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. Przypomnijmy, że ten postawił ultimatum, że do współpracy pomiędzy oboma środowiskami dojdzie tylko pod warunkiem, że Bezpartyjni zrezygnują z walki o fotel prezydenta Wrocławia.

– Gdybyśmy posłuchali rekomendacji pana Dutkiewicza, Wrocław na pewno byłby oddany partiom politycznym, bo nie byłoby żadnej bezpartyjnej alternatywy. W takim przypadku wrocławianie mieliby wybór między dżumą i cholerą, a to jest najgorszy scenariusz dla Wrocławia – pointował Jerzy Karwelis z rady programowej Bezpartyjnego Wrocławia.

Czy Katarzyna Obara-Kowalska byłaby dobrym prezydentem Wrocławia?




Oddanych głosów: 959

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~Kosik77 2018-07-05
    11:34:23

    5 4

    Czy Katarzyna jako Prezydentka będzie tak samo podchodziła do pracy jak do głosowań w RM Wrocławia?

  • ~Królik 2018-07-05
    14:51:12

    3 2

    Osobiście martwi mnie narracja, jaką Bezpartyjny Wrocław proponuje w swoich postach. Ja rozumiem, że Rząd i media siłą rzeczy muszą narzucać pewien „szyk”, ale granie na emocjach poprzez punktowanie niedociągnięć czy błędów nie jest najlepszym wizerunkowo rozwiązaniem. Jeszcze chyba nie było w historii takiej władzy, której wszystko by się udało, a następna nie będzie wyjątkiem.

    Dla przykładu: post z 3 lipca, godzina 12:45, czyli udostępniony artykuł z wroclife.pl. Nie ma nic trudnego w obwinianiu magistratu, że za wolno, za mało, etc., ale jak to się ma do głosów samych mieszkańców, którzy chcą i będą jeździć autami? („Ponad połowa wrocławian w wieku 25-65 lat deklaruje, że chciałaby dojeżdżać do pracy samochodem, podczas gdy dobrowolne podróże komunikacją miejską wybiera tylko nieco ponad 15% ankietowanych, a rower 11%” — za: https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,dorosli-wroclawianie-nie-chca-jezdzic-po-miescie-rowerem-sa-wyniki-badan,wia5-3266-42132.html). Wina, jak zawsze, po jednej stronie?

    Nie chcę zaczynać dyskusji, która i tak się toczy w naszych domach, w grupach dialogu, na ulicach. Nie jestem też specjalistą od transportu. Jako wyborca pragnę jedynie życzyć rekomendowanej na kandydatkę na Prezydenta Wrocławia nie ulegania emocjom oraz nie grania na emocjach. Wrocław jest daleko od Wiejskiej.

    P.S. Miło by było zobaczyć tych polityków, którzy krytykują transport publiczny, na rowerze lub w tramwaju czy autobusie. Nie do zdjęcia, raz na rok, ale codziennie.

  • ~mbs 2018-07-23
    07:57:28

    2 1

    Można śmiało powiedzieć ,że ze wszystkich kandydatów na prezydenta jest najładniejsza:):):)

  • ~Mateusz Jarosiewicz 2018-09-07
    04:24:38

    2 0

    Jako użytkownik miasta od ponad 32 lat mam do Państwa kilka pytań:

    0. Czy zapoznali się Państwo z opracowaniem foresightu #Wroclaw20362056? Zawierającego m.in. wyniki rozmów z miszkańcami o przyszłości? Który scenariusz rozwoju miasta wydaje się być najbardziej pożądany i dlaczego? Który najgroźniejszy i dlaczego?

    1. Czy chcecie w jakiś sposób zadbać o budżet miasta? Macie jakiś pomysł na wrocławskie długi?
    Czy do zwalczenia problemu wrocławskiego długu posłużą się Państwo:
    a) wrocławską kryptowalutą
    b) emisją obligacji
    c) powoływaniem startupów z udziałem miasta (które może udostępniać lokale lub obiekty miejskie na zasadzie aportu do spółki)
    d) powołanie miejskiego banku
    e) robotyzacją niektórych stanowisk urzędniczych (co zmniejszyłoby także kolejki w urzędach)

    2. Jak chcecie zadbać o zagospodarowanie przestrzenią miasta? O ład i estetykę centralnych przestrzeni publicznych?
    Jaki styl powinno mieć nasze miasto?
    a) nowoczesny design w oparciu o najbardziej awangardowe projekty (co wymagałoby powołanie specjalnego miejskiego kuratora estetyki)
    b) zróżnicowany - wedle uznania danego inwestora
    c) klasyczny, oparty o tradycję

    3. W jaki sposób miasto zamierza działać i promować się w Internecie? Czy pojawią się nowe usługi dla mieszkańców i czy sieć hostspotów będzie rozbudowana?
    Jaki procent budżetu na promocję miasta przeznaczyliby Państwo na ten cel?
    Czy mogą Państwo obiecać, że wprowadzą całkowicie darmowy internet na terenie całego miasta, a jeśli nie, to gdzie ten internet powinien być dostępny (może na wszystkich przystankach)?

    4. Czy administracja miejska będzie w jakiś sposób zreformowana?
    Mieszkańcy narzekają na biurokrację i kolejki w urzędach. Jakich 5 prostych posunięć Państwo proponują, by ten problem rozwiązać?

    5. Co ze wsparciem osób najbardziej wykluczonych i osłabionych przez różne życiowe sytuacje? Planujecie wspierać kluby seniora, wybudować noclegownie, wesprzeć głodnych posiłkami lub stwarzać możliwości reintegracji poprzez pracę jak Fundacja Mam poMoc?
    Czy miejskie przedszkole (choć jedno) będzie czynne od godz. 5:00 do godz. 22:00, tak by samotne mamy pracujące od 6:00 rano lub pracujące do 21:00 miały szansę realizacji kariery zawodowej?

    6. Czy obywatel i przedsiębiorca będzie w jakiś sposób włączany w strategię miasta? Będzie partycypował w korzyściach z organizacji imprez, rozbudowy miasta oraz wzrostu jego znaczenia na świecie? Jak?
    Czy będą Państwo konsultować konstrukcję dokumentów strategicznych oraz dezyzje o kluczowych inwestycjach i imprezach z szerokim gronem interesariuszy m.in. biznesem, NGO, jednostkami pomocniczymi i władzami uczelni?
    Czy wprowadzą Państwo, w oparciu o profil zaufany ePUAP (lub inny może miejski profil zaufany) system referendalny przez internet dla mieszkańców?
    Czy jako prezydent miasta poparłby Pan/Pani pomysł przeznaczenia 5 mln złotych na sfinansowanie projektu niezależnego systemu operacyjnego dla miasta, który nie dość, że wsparłby organizację naszego miasta to dodatkowo mógłby stać się produktem sprzedażowym?

    7. Co z miastami w regionie, z których pochodzi wielu naszych mieszkańców? Czy przewidują Państwo współpracę z nimi?
    Czy wyraziliby Państwo zgodę na utworzenie wspólnego biletu komunikacji miejskiej, muzeów, basenów, boisk itp. obiektów miejskich dla wszystkich miast Dolnego Śląska, które wyraziłyby chęć przyłączenia się do takiej inicjatywy?

    8. Miasto może prowadzić własną politykę zagraniczną w pewnym zakresie. Jak zamierzają Państwo ją prowadzić? Czy są jakieś preferowane kierunki lub cele działań dyplomatyczno -promocyjnych zw. z Państwa strategią rozwoju i wizją miasta?

    9. Wiele miast wprowadza tanią lub darmową komunikacją (często w formie eksperymentalnej) co Państwo sądzicie o takich pomysłach? Jakie widzicie słabe, mocne strony, szanse, ryzyka takiego ruchu?

    10. Wiele się mówi o miastach #SmartCity, miasta zaczynają dążyć do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o zamkniętym obiegu. Czy są one elementem Pana/Pani wizji miasta?

    Do którego roku zobowiążą się Państwo wprowadzić Blockchain w administracji w zakresie identyfikacji osób, przechowania informacji urzędowych?
    Do ilu osób zostanie powiększony wydział związany z koordynacją i wdrażaniem Smart City?
    Czy zostanie wprowadzone stanowisko miejskiego CTO (Chief Technology Officer)?

    11. Czy byliby Państwo za budową we Wrocławiu (głównie ze środków miejskich) Wrocławskiego Kosmodromu tj. ośrodka naukowo-kulturalnego, w którym zarówno prowadzono by badania nad kwestiami związanymi z eksploracją kosmosu (astronomia, astronautyka, fizyka, napędy rakietowe) jak i ośrodek promujący kulturę rozwoju nauki, eksploracji kosmosu, kształcenia o kosmosie a dodatkowo taki ośrodek mógłby posiadać strefę poligonu dla amatorskich rakiet.
    12. Czy za Państwa prezydentury widzą Państwo możliwość zainwestowania np. 50 mln zł w projekt USKP czyli szybkich kolei próżniowych, które mogłyby połączyć Wrocław i Warszawę?

    13. Co z transportem wodnym? Czy zamiast inwestować pieniądze miejskie, może należałoby stworzyć program zachęt dla prywatnych inwestorów, którzy stworzyliby system komunikacji rzecznej połączony z systemem MPK.

    14. Skoro mamy Polinkę, co Państwo myślą o stworzeniu połączenia linowego (szybkiego) między lotniskiem a centrum miasta?

    Wierzę, że odpowiedzi pomogą nie tylko mi, ale także pozostałym obywatelem wyważyć stosunek do Państwa kandydatury. Z góry dziękuję!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.