Wiadomości

Kazimierza Wielkiego dla rowerów i autobusów zamiast aut

2011-02-24, Autor: Bartłomiej Knapik
Za trzy lata samochody zamiast Kazimierza Wielkiego będą jeździć z zachodu na wschód Podwalem i Kościuszki. Co stanie się z samą ulicą? Prezydent Rafał Dutkiewicz przyznaje, że kosztem jednego pasa dla aut chce wprowadzić pas jazdy dla autobusów albo rowerów.

Reklama

- Za kilka lat, gdy uda się przełożyć ruch na Podwale i Kościuszki staniemy przed wyborem co dalej z ulicą Kazimierza Wielkiego. Można ją zostawić tak, jak jest, albo jeden pas ruchu przeznaczyć na coś innego. Jeden z pomysłów to miejsca parkingowe, ale się do tego nie palę, drugi to buspas, albo droga dla rowerów. To wprawdzie nie jest wielki odcinek, ale symboliczny bo w centrum. Myślę, że mógłby to być znaczący sygnał dla rowerzystów, że ta forma komunikacji ma zdecydowany priorytet - mówi w wywiadzie z nami Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Rozważam takie rozwiązania, choć wciąż nie podjąłem decyzji, jak zmienić tę ulicę – dodaje.

Pomysł utrudnienia jazdy samochodom na ul. Kazimierza Wielkiego i przełożenia ruchu na Podwale i ul. Kościuszki nie jest nowy. Pisaliśmy o nim w maju ubiegłego.
Dutkiewicz o dzisiejszej Kazimierza Wielkiego mówi „największa blizna na tkance miasta” i planuje przesunięcie granic ścisłego centrum z tej trasy na linię Odry i Fosy.
Żeby to zrobić, Kazimierza Wielkiego musi przestać być główną trasą przelotową między wschodem a zachodem Wrocławia. Ich rolę mają przejąć Podwale i ulica Kościuszki. Samochody mają jechać Podwalem od pl. Społecznego (okolice Hiltona) aż do placu Jana Pawła II.
W drugą stronę mają jechać od pl. Jana Pawła II najpierw ul. Piłsudskiego do pl. Legionów, a potem Kościuszki aż do ul. Pułaskiego.
- To nie będzie zmiana rewolucyjna, tylko stopniowa, ale do tego doprowadzi – powtarza od miesięcy Rafał Dutkiewicz.

Nikt jeszcze w tej chwili nie wie, jak zmieni się sama Kazimierza Wielkiego, gdy znikną z niej samochody.
- Wiemy tylko, że nie będzie ona zabudowana – mówi Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju w urzędzie miasta.
Takie pomysły pokazywali kilka razy młodzi Wrocławianie. Ale władze miasta wzięły go poważnie pod uwagę dopiero, gdy przedstawił go holenderski architekt, który zaprojektował budynki w miejscu ul. Kazimierza Wielkiego.
W pracy Ericka van Egeraata widać wyraźnie, że Kazimierza Wielkiego jest znacznie węższa niż obecnie – a na jednej z jezdni bliżej Rynku oraz na istniejącym torowisku widział on budynki. Tramwaje miałyby jeździć nowym torowiskiem, zbudowanym w miejscu dzisiejszej południowej jezdni (tej, którą jedzie się w stronę pl. Dominikańskiego).

Taki pomysł urzędnicy odrzucili. Budynków zamiast ulicy Kazimierza Wielkiego nie będzie. Wiemy także, że do swoich domów dojeżdżać autami będą mogli okoliczni mieszkańcy, a ulica powinna zostać oddana pieszym i rowerzystom.
O tym ostatnim mówił podczas debaty na temat wrocławskiego roweru miejskiego oficer rowerowy, Daniel Chojnacki:
- Wszystko wskazuje na to, że jeden pas jezdni zostanie zabrany samochodom, dzięki czemu rowerzyści będą mieli więcej miejsca – powiedział Chojnacki.

A co z kierowcami? Mają się przyzwyczaić, że centrum nie jest dla nich.
- Chciałbym, żeby kierowcy stopniowo się przesiadali z aut na rowery albo do tramwajów. W 2013 roku oddamy parking pod placem Wolności. Gdy on się zapełni – zbudujemy kolejny pod fosą. Nie przeszkadza mi, żeby ktoś z zachodnich osiedli przyjeżdżał autem na te parkingi – chcę żeby nie jeździł nimi po centrum. To model niemiecki, Brytyjczycy nie zamknęliby centrum dla aut tylko wprowadzili wysokie opłaty za wjazd. Moim zdaniem model niemiecki jest lepszy, bardziej przyjazny dla mieszkańców - mówi w wywiadzie z nami Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia z tego pomysłu nie zrezygnuje choć wie, że napotka na opór lobby samochodowego, i to także w swoim urzędzie:
- Nawet moi pracownicy skoro pracują w Sukiennicach to koniecznie chcą zostawiać samochód na pl. Solnym. Jak już ktoś dorobi się wymarzonego samochodu to musi podjeżdżać pod same drzwi. Tymczasem to nie tak – ceną za prestiż, jakim jest praca w centrum, oraz najczęściej wyższe zarobki z tym związane, są także pewne uciążliwości. Jak choćby konieczność zostawienia auta w pewnej odległości od miejsca pracy i pokonania ostatniego odcinka komunikacją zbiorową – mówi Rafał Dutkiewicz. - Trzeba się pogodzić z tym, że wraz z udogodnieniami w postaci obwodnic pojawią się powoli utrudnienia dla kierowców w centrum. To naturalna kolej rzeczy, która będzie miała miejsce także we Wrocławiu. Popatrzmy na Mediolan, Rzym, Berlin, Monachium, Londyn i setki innych europejskich miast. Mam świadomość, że zmiany w mentalności zajmą lata, ale kiedyś takie rozwiązania będą przez mieszkańców przyjmowane ze zrozumieniem i akceptacją – dodaje.

Cały wywiad znajdziecie tutaj.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~ 2011-02-24
  07:46:11

  0 0

  Ja chcę tunel z Jana Pawła na Dominikański :)

 • ~ 2011-02-24
  07:54:36

  0 0

  Też uważam, że tunel byłby dobrym rozwiązaniem, i nie rozumiem, czemu tak wiele osób odrzuca tę koncepcję.
  Ciekawe, jak będą wyglądały ulice Podwale i Kościuszki, kiedy przejmą większość ruchu z Kazimierza. Nawet nie chcę sobie tego wyobrażać.
  Ale tak poza tym... po raz pierwszy od dawna słyszę sensowną Pana wypowiedź, Panie Prezydencie, na temat planowania przestrzennego, organizacji ruchu w mieście i jakości życia jego mieszkańców. Więc cieszę się. Mam tylko nadzieję, że ten tok myślenia każe Panu w końcu zrezygnować chociażby z koncepcji śródmiejskiej trasy południowej!

 • ~ 2011-02-24
  08:21:53

  0 0

  Metro we Wrocławiu!!!

 • ~ 2011-02-24
  08:43:21

  0 0

  Prawdę mówiąc to jest chyba jedna z pierwszych naprawdę sensownych i dobrze uargumentowanych wypowiedzi prezydenta miasta w kwestii komunikacji w centrum i modernizacji Kazimierza Wielkiego. Mam nadzieję, że nie ostatnia.

 • ~ 2011-02-24
  08:56:21

  0 0

  brawo. Ta autostrada w sercu miasta musi zniknąć.

  Jak już budować tunel to prędzej dla tramwajów niż samochodów. Droga dla samochodów ma prowadzić Kościuszki i Podwalem (co jest słabym pomysłem), ale docelowo ma powstać Śródmiejska Trasa Południowa, która przejmie ruch

 • ~ 2011-02-24
  08:57:48

  0 0

  Oficjalnie zrobi się pas dla rowerów, który nieoficjalnie zostanie zamieniony na parking jak kontrapas na Odrzańskiej.

 • ~ 2011-02-24
  08:59:55

  0 0

  widać klakierów z um na forum-chwalcie chwalcie, kto ma swój rozum to nie da sie omamiać wizjom

 • ~ 2011-02-24
  09:02:37

  0 0

  "ale kiedyś takie rozwiązania będą przez mieszkańców przyjmowane ze zrozumieniem i akceptacją" - tak, zwłaszcza jak będziecie dalej zmniejszać częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej...

 • ~ 2011-02-24
  09:37:44

  0 0

  W Düsseldorfie jest nie tylko metro, ale także sieć tuneli łączących poszczególne dzielnice. Miasto jest wielkości Wrocławia z podobną liczbą ludności.

  Mieszkając tu przez rok tylko raz spotkałem sytuację, którą możnaby nazwać korkiem ulicznym, a i tak samochody szybko się rozjechały i znowu było wolne. Ergo, sieć tuneli, podziemne parkingi i metro to przyszłość Wrocławia

 • ~ 2011-02-24
  09:57:48

  0 0

  Dutkiewicz WON!!! Łapy precz od fosy staromiejskiej!!! PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE ŚRÓDMIEJSKIEJ TRASY POŁUDNIOWEJ, PARKINGU PODZIEMNEGO POD FOSĄ STAROMIEJSKĄ, POD PLACEM NOWY TARG!!! PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE BUDYNKU ODRA TOWER!!! PROTEST PRZECIWKO WYBURZANIU ZABYTKOWYCH KAMIENIC WE WROCŁAWIU!!! PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE WIEŻOWCÓW ANGEL WINGS!!! PROTEST PRZECIWKO DZIĄŁALNOŚCI WROCŁAWSKIEGO URZEDU MIEJSKIEGO!!! DUTKIEWICZ WON!!!

 • ~ 2011-02-24
  10:27:24

  0 0

  "Nawet moi pracownicy skoro pracują w Sukiennicach to koniecznie chcą zostawiać samochód na pl. Solnym. Jak już ktoś dorobi się wymarzonego samochodu to musi podjeżdżać pod same drzwi. Tymczasem to nie tak – ceną za prestiż, jakim jest praca w centrum, oraz najczęściej wyższe zarobki z tym związane, są także pewne uciążliwości. Jak choćby konieczność zostawienia auta w pewnej odległości od miejsca pracy i pokonania ostatniego odcinka komunikacją zbiorową – mówi Rafał Dutkiewicz"

  Jak rozumiem Pan Dudkiewicz daje nam wszystkim przykład i do pracy jedzie tramwajem. Jeśli nie, to niech nie wdraża tego typu pomysłów. Prawda jest taka, że Wrocław to jeden wielki korek, nie buduje się odpowiednich tras przelotowych (przez miasto), a to co jest to planuje się zamknąć. Brawo za kolejną wizje.

 • ~ 2011-02-24
  10:40:47

  0 0

  2 patryk z wrocławia - a może zdrojewski byłby lepszy? nie bądź śmieszny...

 • ~ 2011-02-24
  10:53:32

  0 0

  @patryk z Wrocławia moze do jakiegoś lekarza byś się wybrał? Najlepiej od razu na Kraszewskiego. TANTUS jak zwykle sceptyczny(czasem mam wrażenie, ze Ty i Tomasz to jedna osoba). Tuneli pod starym miastem oby nie było. metra we Wrocławiu tez nie będzie, co najwyżej pre-metro ale jak już wcześniej napisałem wara od starego miasta. Brawo dla RD za sensowny wywiad. Te pieski co wiecznie na tuwroclaw ujadaja jaki RD jest zwykły mają swój świat i twierdzą, że pół Wrocławia jak nie cały popiera ich tok myślenia. wybory wyborami a oni dalej swoje. RD ma ogromne poparcie i wasze ujadanie tego nie zmieni. PS polecam artykuł "Der Spiegel: Wrocław to przykład polskiego cudu gospodarczego" hau hau szczekajcie dalej

 • ~ 2011-02-24
  11:23:20

  0 0

  Pomysł z tunelem jest super, ale ja proponuję teleport, jest bardziej realny i tańszy!

 • ~ 2011-02-24
  11:29:43

  0 0

  hehe. Zawsze tylu przeciwników Dutkiewicza na forum się znajdzie, a potem w wyborach dostaje 70% głosów.

  Żadnych samochodowych tuneli w centrum miasta!

 • ~ 2011-02-24
  11:36:37

  0 0

  "Nawet moi pracownicy skoro pracują w Sukiennicach to koniecznie chcą zostawiać samochód na pl. Solnym. Jak już ktoś dorobi się wymarzonego samochodu to musi podjeżdżać pod same drzwi. Tymczasem to nie tak – ceną za prestiż, jakim jest praca w centrum, oraz najczęściej wyższe zarobki z tym związane, są także pewne uciążliwości. Jak choćby konieczność zostawienia auta w pewnej odległości od miejsca pracy i pokonania ostatniego odcinka komunikacją zbiorową – mówi Rafał Dutkiewicz"

  Jak rozumiem Pan Dudkiewicz daje nam wszystkim przykład i do pracy jedzie tramwajem. Jeśli nie, to niech nie wdraża tego typu pomysłów. Prawda jest taka, że Wrocław to jeden wielki korek, nie buduje się odpowiednich tras przelotowych (przez miasto), a to co jest to planuje się zamknąć. Brawo za kolejną wizje.

 • ~ 2011-02-24
  11:40:50

  0 0

  Czemu nie chcecie tuneli w centrum miasta ? Proszę o argumenty, to może zmienię zdanie. Wydaje się to sensowne rozwiązanie w celu pozbycia się samochodów "na powierzchni", a które tylko przejeżdżają "tranzytem" (taki lokalny tranzyt z jednego końca miasta na drugi)

 • ~ 2011-02-24
  11:46:58

  0 0

  po pierwsze tunelu samochodowego nie będzie co najwyżej premetro. po drugie wara od starego miasta z kilku przyczyn: a)drążenie w ziemi pod rynkiem jest niebezpieczne b)nie wiemy co tam się znajduje c) możliwość uszkodzenia bezcennej-zabytkowej części miasta. Jestem zwolennikiem bezkolizyjnych skrzyżowań w mieście i ŚTP ale jak słyszę o tunelu pod zabytkami to dostaję białej gorączki

 • ~ 2011-02-24
  11:50:55

  0 0

  Cieszy, że prezydent oficjalnie i osobiście opowiada się za zdecydowanym ograniczeniem ruchu samochodowego w centrum. Smuci natomiast, że ciągle myśli o parkingu pod fosą. To czysta mrzonka, na którą nikt nie wyłoży środków. Uwarunkowania ekologiczne, hydrologiczne i archeologiczne sprawiają, że ta inwestycja nigdy nie będzie miała szans się zwrócić. Zastanawiająca jest też alternatywa wykluczająca "buspas albo bikepas" - powinno być i jedno i drugie. Tam jest sporo miejsca, ale trzeba tę ulicę przebudować.
  Tuneleto kolejne mrzonki, którymi nie ma specjalnie po co się zajmować. Samochody nie są wydajnym środkiem transportu, stąd inwestowanie niebotycznych kwot w takie rozwiązania komunikacyjnie sprowadza się do topienia pieniędzy w błocie. Za kilkanaście lat dojdziemy do tego przekonania wszycy, ale urbaniści powinni wiedzieć o tym już teraz. Metra też nie co rozważać na tym etapie. Mamy przecież linie kolejowe na estakadach, zatem najrozsądniej byłoby zacząć od szybkiej kolei miejskiej (chyba, że poprzez "meto" rozumiemy proponowany kiedyś w tym serwisie tunel łączący okolicę dworca Świebodzkiego z Dworcem Nadodrze - to mogłoby mieć sens). Co do śródmiejskiej trasy południowej - wizualizacja, do której wszyscy się odnoszą, choć kosztowna (3mln zł) nie ma większej wartości. Miałem okazję już kilka razy słuchać publicznych wypowiedzi dyrektora BRW, że ta koncepcja nie jest obowiązującą i że miasto będzie szukać tańszego mniej inwazyjnego rozwiązania.

 • ~ 2011-02-24
  11:59:04

  0 0

  zupełnie nie rozumiem dlaczego nie chcą zabudować tej ulicy. Czy stoją za tym jakieś argumenty? Miasto mogłoby zarobić na sprzedaży gruntów a stare miasto wzbogaciłoby się o ciekawą architekturę i nabrałoby całości .

 • ~ 2011-02-24
  12:03:42

  0 0

  hmmm może dlatego, że trzeba by było przebudowywać torowisko. Poza tym widziałeś "wizje" takiego pomysłu? wszystko na "kupie", zero przestrzeni, nowe budynki są tam niepotrzebne

 • ~ 2011-02-24
  12:34:56

  0 0

  na Starowce, bardzo cennej dla naszego miasta ruch samochodowy powinien zostac ograniczony do maksimum. Tyczy to sie rowniez tuneli. jakby to mialo wygladac? Gigantyczny tunel wychodzacy na pl. JP2? Juz teraz legnicka wyglada jak autostrada idaca srodkiem wsi. Wroclaw ma sie stawac miejski, nie wiejski. Z Legnickiej warto by zrobic trase 2x2 z ladna pierzeja wzdluz.

  Ruch tranzytowy i samochodowy powinien odbywac sie poza/wokol centrum, czyli po planowanej obwodnicy poludniowej. W okolo centrum powinno sie wybudowac parkingi samochodowe (juz teraz budowane sa na Pl. Wolnosci i pod Pl. Nowy Targ), gdzie kazdy moglby zostawic swoj samochod i udac sie do centrum pieszo/ KZ lub rowerem.

  A tunel w centrum jest dopuszczalny tylko w przypadku tramwajowego. Bo w KZ mamy inwestowac, a tunel w centrum prawdopodobnie moglby wyraznie przyspieszyc tramwaje.

  A Dutkiewicz zostawia samochod na PL. Nowy Targ i stamtad idzie do Sukiennic pieszo. Tramawjem do pracy nie jezdzi, bo nie mieszka we Wroclawiu

 • ~ 2011-02-24
  12:56:01

  0 0

  * ograniczony do minimum

 • ~ 2011-02-24
  13:43:17

  0 0

  ~Maciej: To niech samochód pozostawia (Dudkiewicz) na parkingu usytuowanego na przedmieściach miasta, a dalej w tramwaj. Skoro prezydent nie parkuje w Rynku, to czyje samochody ciągle stoją w sukiennicach ?

 • ~ 2011-02-24
  14:18:43

  0 0

  Drogi "Gościu"
  nie zgadzam się. Zabudowa KW wprowadziłaby fajny klimat na starym mieście, powstałyby tam puby, restauracje, ulica odzyłaby. W Wilnie na starym miescie jest podobna ulica, tj kiedyś po środku biegła zabudowa ale władze sowieckie wybuzyly kamienice ...w tej chwili parkują tam samochody...w konsekwencji ulica wymarła, jest pusta, nikt tak nie chodz. Głęboko wierzę że w przyszłosci władze Wrocławia pojdą po rozum do głowy i zabudują ulice. W Breslau ulica była zabudowana i wyglądala pieknie.

 • ~ 2011-02-24
  14:25:31

  0 0

  ~Maciej: To niech samochód pozostawia (Dudkiewicz) na parkingu usytuowanego na przedmieściach miasta, a dalej w tramwaj. Skoro prezydent nie parkuje w Rynku, to czyje samochody ciągle stoją w sukiennicach ?

 • ~ 2011-02-24
  14:36:32

  0 0

  Drzewa - dosadźcie szpaler lub chociaż pojedyncze.

 • ~ 2011-02-24
  14:47:47

  0 0

  Aleśmy sobie wybrali politykierów... Idiotyczne pomysły jeden za drugim. Miejmy nadzieję, że nie uda się tych bzdetów wprowadzić w życie a na następnych wyborach podziękujemy już tym panom i nie damy się oszukać. Bierzcie się do roboty - dziury, korki, brak parkingów !! Wrocław się sypie a panowie się zabawiają w salonowca.

 • ~ 2011-02-24
  19:46:39

  0 0

  Ale jaja. Co się stało dutkiewiczowi, że tak nagle zmienił swoje zdanie, poglądy? Jakiś szwindel się szykuje, czy co?

 • ~ 2011-02-24
  19:50:38

  0 0

  powiedział basta swoim urzędnikom i sam przejmuje ster. Te wizje miał od dawna ale jak widać jego podwładni się z nią nie zgadzali

 • ~ 2011-02-24
  22:03:38

  0 0

  Jako użytkownik samochodu, MPK i roweru uważam pomysł za jeden najgorszych ostatnimy czasy :-( Jakoś mnie ta koncepcja nie przekonuje. Będą jeszcze większe korki w mieście a ciekawego pomysłu na K.Wielkiego nie ma i raczej nie będzie. Świdnicka miała być wizytówką Wrocławia i co ... umiera. Gdyby nie ruch pieszy to nic by się nie dzieło. Piłsudskiego to już kompletna porażka...

 • ~ 2011-02-24
  23:06:38

  0 0

  Wow! Dudek zaskoczyłeś mnie! Naprawdę!!! Wreszcie coś sensownego i mądrego z twoich ust! Gdzie to podsłuchałeś???

 • ~ 2011-02-24
  23:28:01

  0 0

  ~Maciej: Takie z tego 70%, jak do urn pójdzie mniej niż ćwierć mieszkańców Wrocławia ;)

 • ~ 2011-02-24
  23:47:09

  0 0

  a ja będę głosował na Dutkiewicza. a dlaczego? Bo taki pan Jackiewicz zamiast rewitalizowac Centrum wolałby stawiac smierdzące i syfiaste bazary... Więc wiekszą szkodę by wyrządził... a i jeszcze chciał by Społeczny nazwano placem im. Kaczyńskiego... Tego chcecie? Bo ja nie.

 • ~ 2011-02-25
  00:13:11

  0 0

  przemysławie jesteś kolejnym ..... który twierdzi, ze Ci którzy nie poszli do Urn byli przeciwko RD, ja natomaist śmiem twierdzić, ze gdyby poszli Dudek miałby 90% poparcia

 • ~ 2011-02-25
  07:27:34

  0 0

  Gość-> możliwe.

  Kazimierza Wielkiego powinni zabrać po jednym pasie i w ich miejscu zrobić szerokie chodniki dla ludzi z dużą ilością drzew i zakazem parkowania. Torowisko można by przerobić na trawiaste. Taki zabieg uczyniłby tą ulicę znacznie bardziej przyjazną dla ludzi. Trzeba też zlikwidować tunel na długości Świdnickiej

 • ~ 2011-02-25
  08:20:41

  0 0

  Torowisko trawiasta to za nowoczesna technologia dla Wrocławia. Tutaj nie idzie zrobić normalnej podsypki na Legnickiej a tobie takie marzenia w głowie ;)

 • ~ 2011-02-25
  11:43:24

  0 0

  myślę Tomaszu, że trawiaste torowiska to nie tylko szczyt technologiczny dla Wrocławia

 • ~ 2011-02-25
  12:20:24

  0 0

  Kraków nie jest tak dynamiczny jak Wrocław ;)
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,8899903,Tego_Warszawa_zazdrosci_Krakowowi__Ale_wkrotce_dostanie.html

 • ~ 2011-02-25
  12:38:05

  0 0

  jestem w ciężkim szoku. Jednak jeden komentarz uderzył mnie: "ładnie wygląda ale nie lepiej jednak budowac buspasy na torowiskach?" no właśnie nie lepiej? zwłaszcza we Wrocławiu gdzie ścisła zabudowa zmusza do wydzielenia buspasów kosztem połowy miejskich dróg

 • ~ 2011-02-25
  21:37:26

  0 0

  Tomasz -> podobno na Grabiszyńskiej powstał odcinek torowiska trawiastego. I również torowisko T+ od Legnickiej do stadionu ma być trawiaste. Zobaczymy jak im to wyjdzie :)

 • ~ 2011-03-09
  15:03:05

  0 0

  Nie lepiej te trochę teoretycznego trawnika zastąpić betonem? Na niektórych odcinkach mogłyby skorzystać autobusy, a na całości karetki pogotowia. Dzień w dzień widzę, ile czasu tracą karetki w korku na Drobnera. A remontowali rok temu.

 • ~ 2011-03-11
  09:26:14

  0 0

  Musi być chociaż skrawek zieleni bo to dobrze wpływa na wygląd miasta i jest konieczne ze względu na wpływ na psychikę ludzi.
  Czekamy z niecierpliwością kiedy ta autostrada przez środek miasta stanie się droga lokalna.
  Mają powstać ścieżki rowerowe albo wspólne busbikepasy. I dobrze bo jak w 1813 roku zburzono mury obronne to miasto odetchnęło, a w latach 70-tych ponownie wzdłuż linii murów miejskich postawiono ogrodzenie wzdłuż torowiska tak jakby piesi byli intruzami w mieście.
  Odcięto w ten sposób ścisłe centrum (Rynek i pl.Solny) od dzielnic południowych.
  Dla pieszych wykopano tunel w postaci przejścia świdnickiego zaś rowerzyści muszą jeszcze dalej jechać na niebezpieczne skrzyżowanie z dwoma pasami do skrętu w prawo na ul.Widok, gdzie z tego powodu często są potrącani gdy jadą w stronę Szewskiej. trochę się poprawi jak zbudują przejście w ul.Gepperta ale i tam popełniony będzie błąd bo wzdłuż przejścia nie zbudują przejazdu rowerowego bo komuś było szkoda kilku miejsc parkingowych aby poszerzyć wysepkę dla azylu.

 • ~ 2011-03-25
  01:26:00

  0 0

  Gość anonim: To, że ponad 66% mieszkańców nie poszło do urn, to znaczy tylko tyle, że coś w zarządzaniu tym miastem jest nie tak. I odzdrawiam serdecznie ;)

 • ~ 2011-05-16
  17:17:59

  0 0

  Więcej szacunku i zrozumienia za utrudnienia ruchu i parkowania dla kierowców samochodów , gdyż to oni pieniędzmi budżet miasta i państwa znacznie zasilają a rowerzyści zysku nie przynoszą a wymagają .Kierowcy muszą znać przepisy ruchu drogowego i je przestrzegać a jak nie , to są dyscyplinowani przez policję i straż miejską a rowerzyści jeżdżą jak chcą . Żądają przepisów korzystnych dla siebie i aby na nich uważać a sami ich nie przestrzegają i na innych nie uważają . Jest sporo rowerzystów którzy przepisy lekceważą ,ignorują , ponieważ są bezkarni lub niepouczeni . Przykładowe i częste przewinienia rowerzystów to jazda na czerwonym świetle ,zajechanie drogi i blokowanie pojazdu wolną jazdą , jazda nocą bez prawidłowego oświetlenia ,słuchanie głośnej muzyki i jazda ze szczelnymi słuchawkami na uszach ,zbyt szybka jazda między pieszymi i potrącenia ,celowe i ostentacyjne powodowanie utrudnień dla pieszych i kierowców , niekorzystanie z drogi dla rowerów i przeznaczonych także dla ruchu rowerów chodników ,agresywne i pieniacze zachowania na chodniku i jezdni . Do tego dochodzi nagminne niekasowanie biletu za rower w pojazdach komunikacji miejskiej bo rower traktują jako część ciała a nie jako bagaż ,wchodzenie do zatłoczonego tramwaju i autobusu , poprzez zajęcie wydzielonego miejsca - utrudniają a nawet uniemożliwiają przejazd osobie z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim w pojazdach MPK . Niektórych nie dyscyplinuje nawet widok policji .

 • ~ 2011-05-16
  19:05:19

  0 0

  kto jest "świętą krową" ?

  rowerzystów nie dyscyplinuje nawet widok policjantów i strażników tacy są rozkapryszeni i pewni siebie a ty chłopie żądasz równego egzekwowania przepisów !!spróbuj samochodem źle zaparkować ,przejechać na czerwonym lub zajechać drogę strażnikowi a przekonasz się kto jest wtedy ważny do płacenia mandatu ?

 • ~ 2011-05-24
  17:11:46

  0 0

  Niektórzy rowerzyści na forach szukają dziwnych i prymitywnych kontrargumentów motywujących przewóz rowerów w tramwajach i autobusach .Na przykład porównują rower do pijanego pasażera który może przewrócić się na innego pasażera , brudnego pasażera bo może pobrudzić innego ,wózka dziecięcego a konkretnie jego kółka o które można pobrudzić się i inne denne porównania. Są to przykłady prymitywnych porównań wypowiadających się prostaków na forach zmuszające do niepotrzebnej i zadrażniającej polemiki . Głupie przykłady od rowerzystów którzy przejawiają tendencje pieniacze i zachowują się nieadekwatnie co do zaistniałej sytuacji . Rowerzyści nie widzą swoich błędów ,lekceważą przepisy ,są agresywni na ulicach ,chodnikach i w pojazdach komunikacji zbiorowej . A inni co im prawdę mówią lub wytykają brak logiki -są źli i niedobrzy . Dlatego bo nie chcą aby rowerzyści zamiast pedałować wchodzili do tramwaju i utrudniali przejazd pasażerom często w zatłoczonym pojeździe. Zatłoczonym na którymś przystanku bo jak wiadomo pasażerowie wchodzą niekiedy falami .

 • ~ 2011-06-10
  10:17:26

  0 0

  Moda na ulicach ! rowerzyści melomanii ? A może każdemu rowerzyście założyć słuchawki na uszy z głośną muzyką aby nie słyszeli jadących ,trąbiących samochodów i wyjących karetek pogotowia .Podobno rowerzystom wolno podczas jazdy mieć słuchawki i słuchać głośnej muzyki. Nowość i moda wśród niektórych rowerzystów to szczelne słuchawki z muzyką na uszach i niekiedy podrygiwanie w tak muzyki!!! Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego a przepisy ich nie dotyczą dopóki się nic nie stanie ! Policja ,straż miejska nie chce widzieć problemu i nie widzą tego nieobiektywni dziennikarze oraz tzw. krzykacze i propagatorzy roweromanii . Czy wszyscy użytkownicy drogi są równi wobec prawa o ruchu drogowym ?

 • ~ 2011-06-13
  13:07:21

  0 0

  Urzędnicy tłumaczą ,że tak jest na zachodzie , więc jest i u nas zielone światło dla rowerzystów. Nic nie mam do wszystkich rowerzystów bo i sama jestem rowerzystką ale niektórych trzeba byłoby nauczyć kultury i normalnego zachowania się . Jak zachowują się i przestrzegają przepisy rowerzyści w przykładowym Amsterdamie, to kto tam był to widział .W dodatku w Amsterdamie rowerzystów jadących po ulicach między samochodami i chodnikach między pieszymi jest b. mało bo są drogi wyłącznie dla rowerów i rower ma swoją sygnalizację . Wobec tego nie ma konfliktów między innymi użytkownikami drogi i chodnika a rowerzysta nie jest intruzem. Jeżeli ktoś wejdzie na szeroką drogę dla rowerów przypadkowo lub z braku wiedzy - to zapewne będzie to nasz rodak , budząc zdziwienie lub niezadowolenie rozpędzonemu na rowerze Holendrowi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.