zamknij

Wiadomości

Kiełbaśnicza i Solny zamknięte dla aut od 2 kwietnia

2011-03-18, Autor: Bartłomiej Knapik
Od 2 kwietnia wyłączona z ruchu kołowego (nie dotyczy rowerów) będzie północna i wschodnia pierzeja pl. Solnego, oraz odcinek od pl. Solnego do św. Mikołaja ul. Kiełbaśniczej. To kolejny etap „uprzywilejowania ruchy pieszego w centrum miasta”. Jednak, choć to może dziwić, mimo konsekwentnej polityki tworzenia deptaków – miejsc parkingowych wcale nie ubywa.

Reklama

Potwierdziły się nasze informacje sprzed miesiące, że  jeszcze zanim lokale w centrum zaczną wystawiać ogródki zostanie wprowadzony zakaz wjazdu i parkowania na ul. Kiełbaśniczej oraz na północnej części pl. Solnego.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczą także:
-ul. Ruskiej - odcinek od ul. Rzeźniczej do pl. Solnego - zmieniony zostanie kierunek ruchu. Na odcinku od pl. Solnego do Kazimierza Wielkiego zaprojektowano kontrapas rowerowy.
-  ul. św. Mikołaja -  na odcinku od ul. Rzeźniczej do ul. Kiełbaśniczej - ustanowiony został  jeden kierunek ruchu, zaprojektowano także kontrapas rowerowy.Przypomnijmy, że do roku 1992 kwestia parkowania w centrum miasta pozostawała nieuporządkowana. Pozostawiane przez niefrasobliwych kierowców auta tarasowały wejścia do budynków, blokowały wyjazdy z podwórek i zakłócały dostawy towaru do sklepów. Władze miasta dwa lata zastanawiały się nad tym co zrobić – i w grudniu 1994 roku wprowadziła płatne miejsca postojowe.

Być może wyda się wam to dziwne, ale jak udowadniają urzędnicy jeśli chodzi o liczbę miejsc w strefie płatnego parkowania to od 10 lat się ona nie zmieniła - jest 3200 miejsc. Zmieniły się tylko lokalizacje.
Na początku były to miejsca w ścisłym centrum. W tej chwili na ulicach:
w strefie A (patrz mapka) jest 927 miejsc parkingowych,
w strefie B - 752 miejsca parkingowe.


Przez ostatnie 10 lat z miejsc objętych opłatami zniknęły: Szewska, Oławska, Świdnicka, Widok, Kuźnicza, plac Uniwersytecki czy pl. Nowy Targ. Wyłączonych z ruchu kołowego w centrum zostało łącznie 14 ulic.
Nie oznacza to jednak, że ubyło miejsc do zostawiania aut. Wręcz przeciwnie – w miejsce znikających pojawiło się 1980 miejsc postojowych w parkingach kubaturowych:
Galeria Dominikańska - 900 miejsc postojowych,
Helios - 180 miejsc postojowych,
Szewska - 350 miejsc postojowych,
Sofitel - 300 miejsc postojowych,
Krawiecka - 250 miejsc postojowych,
Są one oczywiście droższe, ale co w ciągu ostatnich 10 lat nie podrożało?

Na koniec jeszcze jeden argument za rozszerzaniem strefy zakazu parkowania. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jedna trzecia korków w centrum miasta jest spowodowana przez kierowców, którzy krążą szukając miejsc parkingowych.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2011-03-18 09:33:53

  3200 miejsc? no to luksus... to potwierdza to, co glosze od dawna: problemy z korkami we Wro spowodowane sa nie liczba samochodow, ale zlym projektem ulic i skrzyzowan.

  po drugie, to jest blad w rozumowaniu:
  "Na koniec jeszcze jeden argument za rozszerzaniem strefy zakazu parkowania. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jedna trzecia korków w centrum miasta jest spowodowana przez kierowców, którzy krążą szukając miejsc parkingowych."
  Jest wrecz przeciwnie: gdyby bylo wiecej miejsc parkingowych, to by ludzie nie musieli jezdzic w kolko w poszukiwaniach, i korki bylyby nieco mniejsze.


  Jestem za rozwojem komunikacji zbiorowej, i popieram korzystania z KZ zamiast auta. Ale sa takie dni ze trzeba pojechac autem, bo sie jedzie do kilku miejsc, wiezie sie jakis ladunek itd. A calkowite zakazy wjazdu i parkowania, czyli de facto wprowdzanie strefy "zero ruchu" odcina moj dojazd tam 365 dni w roku. Nawet nie mam mozliwosci zaplacenia oplaty, zeby tam wjechac. Wiec efekt bedzie taki, ze biura, punkty uslugowe nie beda sie tam gromadzic. Moze to dobrze? Nie wiem. To kto zostanie w centrum? Wladza i turysci?

  0 0
 • ~ 2011-03-18 10:39:41

  Liczba miejsc wzrosła też z powodu rozszerzania strefy płatnego parkowani i obejmowaniu dodatkowych ulic, które nie były wcześniej objęte opłatami, chociażby parking na pl. Solidarności czy uliczki przy Galerii Dominikańskiej.
  A kontr pasy w centrum to fikcja ostatnio widziałem cały rząd samochodów zaparkowanych na kontr pasie na Malarskiej.

  0 0
 • ~ 2011-03-18 10:49:08

  Rzeczywiście, stoją samochody na pasie dla rowerów przy Malarskiej, ale ich kierowcy sukcesywnie wzbogacają miejską kasę pieniędzmi z mandatów.

  0 0
 • ~ 2011-03-18 10:51:39

  Tak Janku. Właśnie o to chodzi żeby została władza i turyści , jak w innych cywilizowanych krajach. Chciałbyś mieć w rynku sklep z garnkami emaliowanymi, czy kawiarnię?

  0 0
 • ~ 2011-03-18 19:36:47

  do@pitera - garnki emaliowane to teraz są tylko w markecie, więc nie grozi taki sklep, a kawiarnie z turystów władzy i studentów nie wyżyją bez biznesu... więc pozostaną na rynku władza, resztka turystów, bruk i zabite dechami lokale, których nikt nie wynajmie. Wystarczy ruszyć się kawałek od rynku i rzucić okiem na Szewską.... umarła. Rynek też tak moze wkrótce wyglądać jak Szewska gdy biznes i handel z rynku się wyprowadzi...

  0 0
 • ~ 2011-03-18 20:09:20

  Czas najwyższy,dawno powinni to zrobić.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że patrole straży miejskiej na hulajnogach to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 166