zamknij

Wiadomości

Kiełbaśnicza i Solny zamknięte dla aut od kwietnia

2011-02-11, Autor: Bartłomiej Knapik
Jeszcze zanim lokale w centrum zaczną wystawiać ogródki zostanie wprowadzony zakaz wjazdu i parkowania na ul. Kiełbaśniczej oraz na północnej części pl. Solnego. To kolejny etap „uprzywilejowania ruchy pieszego w centrum miasta”. Jednak, choć to może dziwić, mimo konsekwentnej polityki tworzenia deptaków – miejsc parkingowych wcale nie ubywa.

Reklama

- Ten zakaz zostanie wprowadzony pod koniec pierwszego, albo na początku drugiego kwartału tego roku. Zakaz wjazdu i parkowania musi wejść w życie jeszcze przed sezonem ogródków – mówi Elwira Nowak, zastępca kierownika ds. inwestycji w wydziale inwestycji miejskich wrocławskiego magistratu.

Nie będzie się dało wjechać i parkować na tej połowie pl. Solnego, która jest bliższa Rynku oraz na ul. Kiełbaśniczej – między pl. Solnym a ul. Świętego Mikołaja.
- Wszystko będzie zorganizowane analogicznie do ul. Szewskiej. Rano będzie można robić dostawy do lokali, a mieszkańcy będą mogli cały czas dojechać do swoich domów. Jednak parkowanie będzie zabronione, podobnie jak przejazd tymi odcinkami – mówi Elwira Nowak.

To nie może być zaskoczenie. Po pierwsze od dawna o tym mówiono, a po drugie „poszerzanie stref z uprzywilejowaniem ruchu pieszego i tramwajowego oraz ograniczenie ruchu autobusowego w centrum Miasta” było częścią programu wyborczego Rafała Dutkiewicza.

Przypomnijmy, że do roku 1992 kwestia parkowania w centrum miasta pozostawała nieuporządkowana. Pozostawiane przez niefrasobliwych kierowców auta tarasowały wejścia do budynków, blokowały wyjazdy z podwórek i zakłócały dostawy towaru do sklepów. Władze miasta dwa lata zastanawiały się nad tym co zrobić – i w grudniu 1994 roku wprowadziła płatne miejsca postojowe.

Być może wyda się wam to dziwne, ale jak udowadniają urzędnicy jeśli chodzi o liczbę miejsc w strefie płatnego parkowania to od 10 lat się ona nie zmieniła - jest 3200 miejsc. Zmieniły się tylko lokalizacje.
Na początku były to miejsca w ścisłym centrum. W tej chwili na ulicach:
w strefie A (patrz mapka) jest 927 miejsc parkingowych,
w strefie B - 752 miejsca parkingowe.


Przez ostatnie 10 lat z miejsc objętych opłatami zniknęły: Szewska, Oławska, Świdnicka, Widok, Kuźnicza, plac Uniwersytecki czy pl. Nowy Targ. Wyłączonych z ruchu kołowego w centrum zostało łącznie 14 ulic.
Nie oznacza to jednak, że ubyło miejsc do zostawiania aut. Wręcz przeciwnie – w miejsce znikających pojawiło się 1980 miejsc postojowych w parkingach kubaturowych:
Galeria Dominikańska - 900 miejsc postojowych,
Helios - 180 miejsc postojowych,
Szewska - 350 miejsc postojowych,
Sofitel - 300 miejsc postojowych,
  Krawiecka - 250 miejsc postojowych,
Są one oczywiście droższe, ale co w ciągu ostatnich 10 lat nie podrożało?

Na koniec jeszcze jeden argument za rozszerzaniem strefy zakazu parkowania. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jedna trzecia korków w centrum miasta jest spowodowana przez kierowców, którzy krążą szukając miejsc parkingowych.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2011-02-11 09:40:52

  Tylko, że to na Ruskiej między trasą WZ a placem Solnym a nie Kiełbaśniczej przede wszystkim powinno się zakazać ruchu. Przejście tamędy to ogromna mordęga w przeciskaniu się między zaparkowanymi autami i narazanie życia porzy przejściu po tym wąskim skrawku, gdzie niektórzy rozwijają niebotyczne prędkości żeby odgonić pieszych. Lepiej było poświęciś Kiełbaśniczą, pozostawić tam ruch z zakazem parkowania (w celu możliwości przejazdu między Solnym Św. Mikołaja, a deptak zrobić na Ruskiej.

  0 0
 • ~ 2011-02-11 09:54:16

  Przeciez u nas wszystko jest zza biurka, bez koncepcji, bez myslenia-tylko wizje sie licza.........

  0 0
 • ~ 2011-02-11 10:02:41

  Great News. Ale zgadzam się z Romario co do Ruskiej.
  Tak cz siak - świetna sprawa z pl. Solnym. Wyłączenie północnego fragmentu aż samo się prosiło. Będzie kolejne, żywe miejsce w centrum.
  Gratulacje!

  0 0
 • ~ 2011-02-11 14:22:04

  podoba mi sie.

  0 0
 • ~ 2011-02-11 15:49:59

  Panowie i Panie. Spokojnie. Po kolei.W swoim czasie. Najpierw jedna, później kolejna ulica. Nie wszystkie od razu, bo przecież jakby od razu zamknęli centrum to byłby lament słyszalny aż do Warszawy.

  0 0
 • ~ 2011-02-11 16:03:21

  A może najpierw zorganizować miejsca parkingowe a później wyłączać drogi z ruchu... Ktoś tam myśli w tym Dutkiewicz-landzie?

  0 0
 • ~ 2011-02-11 17:33:25

  Info o wzroście liczby miejsc parkingowych mnie rozwala... Sofitel, Szewska, Helios, Krawiecka, Galeria Dominikańska... to są chyba żarty jakieś... Jak można podawać takie kretyńskie argumenty... Kto parkował ten wie, że pół wypłaty trzeba by było oddać na bilety parkingowe w tych miejscach... a gdzie inicjatywa budowy dużego parkingu np na Pl Nowy Targ?! Tak głośno było i już wszyscy zapomnieli...!!!

  0 0
 • ~ 2011-02-11 17:46:43

  Na (pod) nowym targiem ma powstać parking - 30 letnia prywata. Chociaż miejsc ledwo starczy dla urzędników. Nareszcie będzie można przejść się po kwiaty, nie będąc prawie rozjechanym. W końcu każdy wozi dupa musi podjechać pod sam róg ryneczku i zawyć silnikiem. Ot, marne przedłużenie ego. Kolega 'Tu_i_teraz' dobrze mówi.

  0 0
 • ~ 2011-02-11 22:22:28

  pomysl jak najbardziej sluszny , tylko to wykonanie ... Jaki deptak jest na Szewskiej czy nawet Olawskiej ? Ciagle pelno tam samochodow ! Albo deptak albo droga , inaczej jest bezsensu .

  0 0
 • ~ 2011-02-11 22:36:22

  I tak po Wrocławiu się nie da chodzić, po wszystko jest pozastawiane autami. Mam na myśli oczywiście tylko auta, które nieprawidłowo zastawiają miejsce.

  0 0
 • ~ 2011-02-12 09:25:51

  berek rowerek napisał:"I Kto parkował ten wie, że pół wypłaty trzeba by było oddać na bilety parkingowe w tych miejscach... a gdzie inicjatywa budowy dużego parkingu np na Pl Nowy Targ?! Tak głośno było i już wszyscy zapomnieli...!!! ------A kto cie zmusza do jazdy autem do ścisłego centrum?
  Zaparkuj sobie poza strefą płatnego parkowania i podejdź lub podjedź tramwajem.
  Możesz całkowicie zrezygnować z jady po mieście i zostawić auto na peryferiach jeśli dojeżdżasz spoza miasta to za bilet zapłacisz tyle samo a zaoszczędzisz na benzynie jak takiś biedny.Musisz zrozumcie ze utrzymywanie auta w mieście będzie się wiązało z coraz większymi kosztami.W Japonii parkowanie w ciągu roku kosztuje więcej niż auto. Co do wielkiego parkingu na Nowym Targu to po co go budować jak tacy jak ty mówią że to za drogo, a na zbudowanych parkingach połowa miejsc jest wolna?
  Wiesz dlaczego inwestor zrezygnował z budowy 800 miejsc a ograniczył się do 300 ?
  Bo nie zamierza budować czegoś co będzie stało w połowie puste.Nawet więcej jak w połowie.
  tempo usuwania aut powinno być szybsze.
  Z Ruskiej nie powinno się na razie wyrzucać ruchu ale parkowania można zakazać.
  Postój taxi tam psu na budę.Dziś taxi wzywa się z komórki to jest taniej.
  Powinno się wprowadzić zegary papierowe za szybę i umożliwić parkowanie maksymalnie na 2-godziny.
  Niechby ci których stać płacić (nie można podnieść stawek) musieli co dwie godziny wracać do auta i przestawiać zegar.
  Tak uwolniłoby się dużo miejsc (rotacja)


  0 0
 • ~ 2011-02-15 06:06:32

  tylko nie Kiełbaśnicza i pl. Solny
  to co, że chcą zrobić deptak, ale ci debile ni myślą o tych, którzy mieszkają na tych ulicach...
  miejscdla samochodów jest 3200, a proszę sobie policzyć ilu jest mieszkańców, każdego dnia jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum, jeżeli już nam się uda znaleźć(ale to graniczy ze szczęściem), to zaraz jakieś debile albo porysują karoserię, złamią lusterko, czy wybiją szybę.Mówię o swoim przypadku. Na ulicy Kiełbaśniczej jest około 17 kamer( nowy wymóg na EURO 2012), tak jak ten deptak; ale gdy już dojdzie do zdarzenia, okazuje się, że nikt nic nie widział, a żadna kamera nie działa, lecz jest ta jedna
  (z pl. Solnego) co obejmuje aż 3 ulice. PORAŻKA...

  0 0
 • ~ 2011-03-06 06:19:13

  @FIX napisał: tylko nie Kiełbaśnicza i pl. Solny to co, że chcą zrobić deptak,----ANO TO ŻE CHCĄ ZROBIĆ DEPTAK.TO NORMALNE ŻE NA CENTRALNYM PLACU ROBI SIĘ DEPTAK.DZIWNE ZE TAK PÓŹNO
  ...... ale ci debile ni myślą o tych, którzy mieszkają na tych ulicach... miejscdla samochodów jest 3200, a proszę sobie policzyć ilu jest mieszkańców, każdego dnia jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum, jeżeli już nam się uda znaleźć(ale to graniczy ze szczęściem), to zaraz jakieś debile albo porysują karoserię, złamią lusterko, czy wybiją szybę.-----DROGI FIXIE ,WIDAĆ ŻE SAM SFIXOWAŁEŚ A MOŻE JESTEŚ SAM DEBILEM SKORO OBRAZASZ INNYCH :/ NAWET GDY CI PIESI RYSUJĄ SAMOCHÓD, NAWET GDY ZASTAWIASZ PRZEJSCIE ŻE CI ŁAMIĄ LUSTERKA LUB WYBIJAJĄ SZYBY,TY DALEJ NIE ROZUMIESZ DLACZEGO LUDZIE I UM SPRZYSIĘGLI SIĘ PRZECIWKO BIEDNYM KIEROWCOM. WŁAŚNIE DLATEGO ŻE SĄ TACY FIXe jak TY :).------Mówię o swoim przypadku. ---OJ CHYBA JEST NIEULECZALNY----Na ulicy Kiełbaśniczej jest około 17 kamer( nowy wymóg na EURO 2012), tak jak ten deptak; ale gdy już dojdzie do zdarzenia, okazuje się, że nikt nic nie widział, a żadna kamera nie działa, lecz jest ta jedna (z pl. Solnego) co obejmuje aż 3 ulice. PORAŻKA..------PORAŻKA TO SĄ TE AUTA CO PIESI W DESPERACJI NISZCZĄ.PORAŻKA TO TWOJE MYŚLENIE. TY NAWET JAK BĘDZIE DEPTAK BĘDZIESZ CHCIAŁ PARKOWAĆ POD OKNEM.ZAPEWNIAM CIĘ, ŻE LUDZIE PORYSUJĄ CI ATO W TAKI SPOSÓB ZE NA KAMERZE NIE BĘDZIE WIDAĆ ALE TWOJA REJESTRACJĘ TAK :) TE KAMERY SĄ NA CIEBIE.

  0 0
 • ~ 2011-03-06 06:43:07

  @FIX napisał: ylko nie Kiełbaśnicza i pl. Solny to co, że chcą zrobić deptak, ale ci debile ni myślą o tych, którzy mieszkają na tych .. miejsc dla samochodów jest 3200, a proszę sobie policzyć ilu jest mieszkańców, każdego dnia jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum, jeżeli już nam się uda znaleźć(ale to graniczy ze szczęściem), ---------Postradałeś rozum. Piszesz że w całym centrum brak miejsca do parkowania. To prawda i to się zmieni wkrótce. Centrum się nie rozciągnie, ale można usunąć z niego część aut .Gdybyś umiał myśleć to byś zrozumiał, że brak tych miejsc jest z powodu wzrostu liczby aut. Rozumiałbyś że nikt nie będzie burzył kamienic na Starówce aby tam wtłoczyć więcej aut.Jako mieszkaniec centrum powinieneś zrozumieć że auta mieszkańców będą rugowane z centrum, bo one na kilkanaście godzin zajmują miejsca parkingowe,a wjazd aut przyjezdnych będzie reglamentowany i ograniczany, tak aby była rotacja miejsc. Dla uzupełnienia twojej informacji,że miejsc jest 3200 powiem, że w centrum parkuje już około 7.000 aut. Ludzie są ograniczeni jeśli myślą, że można dalej pozwalać na wjeżdżanie do centrum dowolnej ilości aut i pozwalanie na parkowanie byle gdzie i byle jak. Na szczęście świadomi kierowcy, do których się zaliczam, godzą się na wyższe opłaty za parkowanie w centrum i inne ograniczenia po to aby centrum wypiękniało a nie wyglądało jak parking.


  0 0
 • ~ 2011-03-07 13:26:14

  A czemu nie całą Kiełbaśniczą, aż do Odry ?!?!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy ratownicy medyczni powinni dostać podwyżki?

Oddanych głosów: 359