Wiadomości

Klamka zapadła - będzie referendum zaproponowane przez Rafała Dutkiewicza. „Nie” dla pytań aktywistów

2015-07-09, Autor: Tomek Matejuk
Radni zdecydowali o przeprowadzeniu pierwszego w powojennej historii Wrocławia referendum lokalnego. Odbędzie się ono na początku września i znajdą się w nim pytania zaproponowane przez Rafała Dutkiewicza. W trakcie sesji rajcy nie zgodzili się, by do referendum dołączyć zagadnienia postulowane przez aktywistów i opozycję.

Reklama

W czwartek 9 lipca podczas sesji rady miejskiej radni zdecydowali o przeprowadzeniu w naszym mieście referendum. Odbędzie się ono 6 września, razem z ogólnopolskim referendum.

 

W trakcie sesji radna Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka ponownie zaproponowała, by połączyć inicjatywę prezydenta z planowanym przez aktywistów referendum obywatelskim.

 

- Apelujemy o dołączenie pytań referendum obywatelskiego, aby mogło się odbyć jedno, wspólne miejskie referendum. Nie oczekujemy zmiany pytań zaproponowanych przez Rafała Dutkiewicza, ale chcemy też ujęcia kompletu naszych zagadnień - tłumaczyła Stachowiak-Różecka.

 

Nie zgodził się jednak na to klub radnych Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Wcześniej ten pomysł odrzucił również sam prezydent Wrocławia.

 

Zaproponowane przez klub PiS, a także radnych Sebastiana Lorenca (Bezpartyjni Samorządowcy) i Dominika Kłosowskiego (SLD) poprawki do uchwały o referendum, uwzględniające pytania inicjatywy Referendum Obywatelskie Wrocław 2015, zostały odrzucone w głosowaniu.

 

Z kolei za przeprowadzeniem referendum zagłosowało 19 rajców, a przeciw było 14.

 

Rozwojem wydarzeń w trakcie sesji oburzona była Mirosława Stachowiak-Różecka.

 

- Miało być referendum obywatelskie, będzie referendum Rafała Dutkiewicza. Nie dano nam nawet przedstawić naszych propozycji, tylko zamknięto dyskusję i od razu przeprowadzono głosowanie. Po świetnej lekcji obywatelskości, proponuję kolejną imprezę - po Europejskiej Stolicy Kultury i olimpiadzie sportów nie wiadomo jakich - festiwal cyrku - ironizuje Mirosława Stachowiak-Różecka.

 

Stachowiak-Różecka zapowiedziała, że klub PiS złoży wniosek o odwołanie przewodniczącego rady miejskiej Jacka Ossowskiego.

 

 

Cztery pytania

 

Przypomnijmy, o tym, że prezydent Wrocławia chce zorganizować w naszym mieście referendum lokalne donosiliśmy już w drugiej połowie maja. 

 

- Jest kilka ważnych spraw dla Wrocławia o wymiarze referendalnym. Dotyczą one bliższej i dalszej przyszłości naszego miasta. Chciałbym wokół nich zorganizować dyskusję społeczną, a następnie zapytać o nie wrocławian we wrześniu – jeśli utrzyma się zaproponowany ostatnio termin referendum ogólnokrajowego. Wybory i referenda to święto demokracji, zachęcam wrocławian by wzięli w nim udział – mówił Rafał Dutkiewicz.

 

W referendum pojawią się cztery pytania. Trzy z nich zaproponował sam Dutkiewicz - to kwestie dotyczące ograniczenia ruchu  samochodowego w centrum, organizacji w przyszłości dużych imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017, a także budowy metra.

 

Dokładnie te pytania będą brzmieć tak:

 

1. Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze parku kulturowego "Stare Miasto"?

 

2. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro?

 

3. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i World Games 2017?

 

Ostatnie, czwarte pytanie zostało sformułowane na podstawie sugestii wrocławian. W czerwcu mieszkańcy mogli przesyłać swoje pomysły do magistratu.

 

Łącznie wpłynęło 231 propozycji. Zebrane pomysły zostały przesłane do Komisji Rady Miejskiej ds. Partycypacji Społecznej i Osiedli, która wybrała 5 najistotniejszych dla rozwoju miasta.

 

Wybrane przez radnych zagadnienia zostały metodą sondażową poddane pod ocenę reprezentatywnej grupy mieszkańców- badanie w dniach 4-6 lipca przeprowadziła na próbie 1067 osób pracownia IBRIS.

 

Oto wyniki sondażu:

 

- Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek? - 27 procent poparcia.

 

- Czy Wrocław powinien przetwarzać śmieci na energię budując ekologiczną spalarnię? - 25,8 procent poparcia.

 

- Czy jesteś za rozbudową spójnej sieci tras rowerowych we Wrocławiu? - 19,9 procent poparcia.

 

- Czy jesteś za systematycznym zwiększaniem kwoty przeznaczanej na Wrocławski Budżet Obywatelski? - 14,4 procent poparcia.

 

- Czy jesteś za rozbudową systemu buspasów we Wrocławiu? - 9,3 procent poparcia.

 

A to oznacza, że czwarte pytanie referendalne będzie dotyczyło rewitalizacji kamienic.

 

- Bardzo dziękuję mieszkańcom Wrocławia, którzy zaangażowali się w przygotowanie referendum. Każdy z nas może zdecydować o tym, jak będzie wyglądało, jak będzie rozwijało się nasze miasto. Już teraz zachęcam do udziału we wrześniowym referendum - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

 

Czy zamierzasz wziąć udział w zapowiedzianym przez Rafała Dutkiewicza referendum?

Oddanych głosów: 239

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Bart 2015-06-10
  10:47:36

  11 0

  Wiadomo, że metro powinno powstać, ale nie teraz! Najpierw powinniśmy zagęszczać linie tramwajowe (na początek Nowy Dwór, Popowicka, Psie Pole), jednocześnie rozwijać szybką kolej miejską, na istniejącej sieci kolejowej, po przez stworzenie dodatkowych przystanków w obrębie miasta i poza nim. Dopiero po wypełnieniu odpowiednio tych dwóch punktów można zacząć myśleć o linii metra, myślę, że budowę można by zacząć po 2025-2030.

 • ~wrocławianiN 2015-06-10
  12:42:58

  8 0

  Pytanie o metro proponowane przez Rafała Dutkiewicza w referendum jest za mało konkretne
  Czy Wrocław powinien rozpocząć przygotowania do budowy metra?
  ----
  Co to za pytanie. Odpowiedź TAK może na przykład oznaczać, że upoważniam Prezydenta do rozpoczęcia przygotowań do budowy metra a Prezydent sobie to zaplanuje i zabudżetuje na najbliższe 50 lat. I nawet zapewni ze za 50 lat będziemy mieli raport na ten temat ale jeszcze nie metro.
  -------------
  Pytanie powinno brzmieć:
  Czy Wrocław powinien rozpocząć prace ziemne pod pierwszy odcinek metra najpóźniej w roku 2017 ?
  -------------------------
  Jako czwarte pytanie w ramach zgłoszeń mieszkańców proponuję :

  Czy jesteś za rozpoczęciem najpóźniej w roku 2017 prac ziemnych przy budowie tunelu pod torowisko tramwajowe zaczynającego się na Legnickiej a kończącego na placu Grunwaldzkim ?
  lub
  Czy jesteś za rozpoczęciem najpóźniej w roku 2017 prac ziemnych przy budowie tunelu pod torowisko tramwajowe z Nowego Dworu, zaczynającego się w rejonie Dworca Świebodzkiego i kończącego się w rejonie Placu Grunwaldzkiego ?

 • ~Wrorafa 2015-06-10
  20:32:39

  6 0

  Po to wybieramy polityków, by do takich decyzji i pytań angażowali specjalistów. Ludzie nie są specjalistami od transportu miejskiego czy urbanistyki. Często trzeba podejmować niepopularne lub nieoczywiste decyzje. Większość ludzi się na tym nie zna, ich trzeba edukować a nie pytać o zdanie. A co jak ludzie poodpowiadają głupoty? Będziemy się trzymać głupiego referendum chociaż nauka i doświadczenia świata mówią co innego, tylko dlatego że chmara niedouczonych ale wszechwiedzących ludzi powiedziała coś w referendum?

  Nie wspomnę już o absurdalności pytania o metro. Prezydent, który nie potrafi zorganizować tramwaju na Nowy Dwór, zamiast rozbudowywać sieć ledwo nadąża z utrzymaniem startych torowisk, w mieście w którym komunikacja miejska stoi w każdym korku i prawie na każdych światłach nagle się weźmie za metro...

  Temat ograniczania samochodów w centrum - to jest bardzo trudny temat, w którym trzeba znać rezultaty i efekty zmian żeby podjąć decyzję. U nas ruch się ogranicza, ale nie poprawia komunikacji miejskiej. Tramwaje są zatłoczone, jest ciasno, brudno a latem gorąco. Nic dziwnego że ludzie się temu sprzeciwiają. Ale gdyby nagle komunikacja zrobiła się wygodna i umożliwiła dojazd w każdy punkt miasta w rozsądnym czasie to ludzie sami się przesiądą i wtedy zrozumieją idę ograniczania ruchu samochodwego.

 • ~Maciej 2015-06-11
  09:22:24

  5 0

  fajnie, że Dutkiewicz zaczął przejmować się zdaniem mieszkańców, tylko po co od razu tak z grubej rury, o metro pytać. W naszym mieście wystarczyłaby sprawna sieć tramwajów z ewentualnymi odcinkami prametra w centrum i Szybka Kolej Miejska dojeżdżająca do peryferyjnych osiedli i okolicznych miejscowości. Po drugie pytanie o zamykanie dróg w centrum zostało źle sformułowane. W takiej formie ludzie przestrzaszą się, że chcą im wszystkie drogi pozamykać. A powinna w pytaniu pojawić się propozycja budowy obwodnicy centrum poza obrębem Starego Miasta. Wtedy miałoby to sens.

 • ~Wrocławiak 2015-06-25
  13:48:12

  2 0

  Wrocław - ESK 2016 będzie miał zapach fekaliów, brak jest toalet publicznych w mieście i w okolicach parków. Milionowe miasto, a infrastruktura gorsza, niż w XIX w. Breslau. Skandal Panie przyszły PO.śle z Ramiszowa !!!

 • ~ereww 2015-07-08
  13:32:34

  0 2

  Będę na NIE. Po co to komu. Budujcie drogi i parkingi !!! ;)

  PS. Dudi czyś ty całkiem #$%%$^

 • ~BielanskiKrzysztof.p 2015-07-08
  19:01:40

  0 1

  Jako jeden z około 200 przedstawicieli Wrocławskich Parków i Trawników chciałem podziękować wszystkim którzy włożyli prace by miasto w końcu dojrzało ten problem. Oraz deklaruję współpracę w celu osiągnięcia celu jakim są te remonty http://krzysztofbielanski.pl/aktualnosci/remonty-podworek-coraz-blizej.html

 • ~sd 2015-07-09
  15:44:34

  0 2

  z aktywistami to referendum nie mialo już pod koniec nic wspólnego, fakt aktywiście dobrze chcieli, potem weszła polityka:/

 • ~wrocławianiN 2015-07-09
  15:52:36

  0 1

  Gdyby referendum Prezydenta Dutkiewicza miało jeszcze pytanie tramwajowe proponowane przez opozycję byłoby super. Ale go nie ma bo ono jest za bardzo konkretne i bez słowa "w przyszłości" czyli może za 500 lat a może już nawet za 100 lat. Obydwa te wymienione przeze mnie terminy są równie istotnymi dla nas, żyjących teraz.

 • ~Metro 2015-07-09
  18:01:03

  4 0

  http://www.metro.krakow.pl
  Krakowa też nie stać na metro, a już o tym, myśli, planuje i ma nawet stronę poświęconą projektowi.

 • ~glewwe 2015-07-11
  15:21:18

  0 0

  Większość lemingów tego zapyziałego miasta, z obskurnymi chodnikami, jezdniami, sypiącymi się budynkami myśli jak Dudi! Metropolia, metro, wieżowce, olimpiady, as tu rzeczywistość skrzeczy! Sypią się kamienice, jezdnie, chodniki, elewacje...praca od podstaw lemingi, a dopiero potem możemy sobie snuć plany! Miasto jest super drogie: obiad poza Misiem i Mewą kosztuje od 15 do 20 zł. wynajęcie pokoju to 500- 700 zł, pensje, te oprócz ścieMu GUS-owskiej oscylują wokół 2 tys netto! A tu Dudi robi stolycę Zachodniej Polski dla turystów? Mamy coś z tego jako mieszkańcy? Tylko podwyżki!@ Myślcie jakością życia: skażenie powietrza, hałas, droga woda i śmiecie - a podwyżki 25 - 35% od stycznia już są zabukowane w budżecie miasta! Czy Twoja pensja też wzrasta?
  !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.