Kultura
Klasyk kina na początek „Filmowego szaleństwa” w DCF
W czwartek, 14 listopada, rozpocznie się nowy cykl „DCF od tyłu: Filmowe szaleństwo”, podczas którego raz w miesiącu w Dolnośląskim Centrum Filmowym prezentowane będą najdziwniejsze i najbardziej kultowe filmy w historii kina. Cykl rozpocznie się pokazem jednego z najbardziej tajemniczych i zjawiskowych obrazów Stanleya Kubricka – „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 roku.
W ramach cyklu prezentowane będą „filmy często uciekające w stylistyce i temacie od mainstreamowych trendów i te, które przeszły do filmowego kanonu. W swoim czasie rewolucyjne i wzbudzające kontrowersje lub całkowicie pominięte”.
Na początek pokazane zostanie nagrodzone Oscarem arcydzieło Stanleya Kubricka. – To dramat o starciu człowieka z maszyną, zachwycająca fuzja muzyki i ruchu. Kubrick zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, a następnie pokonuje tysiąclecia, przeskakując do skolonizowanej przestrzeni kosmicznej, by porzucić astronautę w niezbadanym wymiarze wszechświata – można przeczytać w opisie filmu, który 50 lat po premierze wciąż wzbudza ogromne emocje. Sam reżyser określił swój film “wizualnym, niewerbalnym doświadczeniem, uderzającym widza na wewnętrznym poziomie świadomości, nie inaczej niż muzyka czy malarstwo”.
„2001: Odyseję Kosmiczną” będzie można zobaczyć w czwartek, 14 listopada o godz. 19:30, w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety, w cenie 13 zł, można kupować w kasach i na stronie internetowej DCF.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Legendarny zespół z koncertem we Wrocławiu
4856 -
"Wulgarność i orgie" w spektaklu dyplomowym wrocławskich studentów [ZDJĘCIA]
4784 -
Znany ksiądz o twórczości Tokarczuk: „To powrót do pogaństwa”
3808 -
Zmarł dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław. Miał 47 lat
3427 -
Wrocław stolicą na hip-hopowej mapie Polski [RELACJA, ZDJĘCIA]
3298
Najczęściej komentowane
-
Tłumy wrocławian oglądały ceremonię rozdania nagród Nobla na Rynku [ZDJĘCIA]
3 -
Migrantka z Ukrainy opowie o wrocławskiej gościnności
3 -
Księga gratulacyjna dla Olgi Tokarczuk w Urzędzie Miejskim
2 -
Setna rocznica urodzin wybitnego wrocławskiego artysty
2 -
Żałoba we Współczesnym. Muzeum zamknięte dla zwiedzających
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert