Kobierzyckie bieganie z konstytucją w tle [GALERIA]

2017-05-06, Autor: prochu

Stowarzyszenie Pro-Run i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobierzycach zaproponowali świętowanie dnia 3 maja na sportowo. Tego dnia odbyła się już trzecia edycja Kobierzyckiego Biegu z Konstytucją.

Podobnie jak w zeszłym roku, i tym razem uczestnicy mieli do wyboru pięć lub dziesięć kilometrów. Uczestnicy pokonywali jedną lub dwie pętle ulicami Kobierzyc. Bieg zaczął się pod halą widowiskowo-sportową, skąd biegacze podążyli na południe ulicą Ludową, a następnie Robotniczą. Po około 1500 metrach uczestnicy skręcili w ulicę Kupały i potem w św. Wojciecha. Następnie pobiegli w kierunku stadionu miejskiego ulicami Zachodnią, Kwiatową i Sportową. Po pokonaniu leśnego odcinka trasy znaleźli się na alei Pałacowej, skąd już była prosta droga do mety pod kobierzycką halą sportową.

Zanim jednak wystartował bieg główny, odbyły się dwa mniejsze wyścigi - Bieg Małego (1120 metrów) i Młodego Patrioty (2240 metrów). W pierwszym zwyciężyła dziesięcioletnia Lena Pajęcka (czas 3:38), natomiast w rywalizacji nieco starszych młodzieżowców bezkonkurencyjny był szesnastoletni Kuba Krężel (7:37).

W biegu głównym na 5 kilometrów wygrał Robert Wilkowiecki z Twardogóry, który pięć kilometrów pokonał w 16 minut i 45 sekund. Niedługo po nim na metę wpadli Sebastian Tubek (17:01) i Tomasz Danielkiewicz (17:36). Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Werner, której przebiegnięcie pięciu kilometrów zajęło nieco ponad dwadzieścia minut (20:04). Z kolei w rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie sprawa zwycięstwa pozostawała otwarta do ostatnich metrów. Pierwsze miejsca zajął Adam Putyra z Wrocławia, a jego imponujący czas (33:22) dał mu nie tylko zwycięstwo w kobierzyckich zawodach, ale takż pozwolił mu ustanowić nowy rekord trasy. Drugie miejsce przypadło Pawłowi Matnerowi z Nysy (33:27), a na najniższym stopniu podium stanął Filip Smieinski (35:30). Klasyfikację pań wygrała Małgorzata Zieleń (39:06).

- Jesteśmy w Kobierzycach pierwszy raz i bardzo nam się podobała organizacja tego biegu - mówi Ewelina Babińska, która przyjechała z przygranicznego Radkowa. - Biegłyśmy 10 kilometrów 1 maja w Jeleniej Górze, dlatego może wynik sportowy jest mniej satysfakcjonujący, ale liczy się dobra zabawa - dodaje Justyna Leśniewska, również zawodniczka biegowego teamu z Radkowa.

Na mecie na uczestników czekały wyjątkowe medale - w tym roku organizatorzy postanowili kontynuować projekt medalu z konturami I i III RP. Tym razem na krążku był wizerunek płótna Jana Matejki przedstawiający pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni (1788–1792).

Naszą redakcję w tym biegu reprezentował Paweł Prochowski, który pięć kilometrów pokonał w czasie 25:51. Portal tuWroclaw.com był patronem medialnym 3. Kobierzyckiego Biegu z Konstytucją.