Kolejna wygrana Polski na MŚ, debiut Łączyńskiego

2019-09-04, Autor: prochu

Reprezentacja Polski wygrała swój trzeci kolejny mecz na mistrzostwach świata w Chinach. Tym razem Biało-Czerwoni pokonali Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63. Teraz pora na kolejną fazę turnieju - w piątek i w niedzielę kadra zagra z Argentyną i Rosją. W meczu z WKS-em na koszykarskim mundialu zadebiutował zawodnik Śląska, Kamil Łączyński.

Rywale od początku spotkania próbowali grać pod kosz i wykorzystywać swoją siłę fizyczną. Odpowiadali na to Adam Waczyński i Mateusz Ponitka, ale po trójce Deona Thompsona to ekipa z Afryki miała cztery punkty przewagi. Polacy zachowali spokój, zaczęli grać szybciej i po kontrach wykończonych przez Waczyńskiego oraz Cela to oni wyszli na prowadzenie. Końcówka należała jednak do Bryana Pamby i Charlesa Abouo - dzięki nim WKS wygrywało po 10 minutach 24:20.

Aleksander Balcerowski dostał kolejne szanse od trenera Mike'a Taylora i doskonale je wykorzystywał - po jego wsadzie był remis, a kolejna akcja Michała Sokołowskiego dała kadrze małą przewagę. Biało-Czerwoni stali się pewniejsi siebie, a to przełożyło się na wynik - po trójce A.J. Slaughtera prowadzili ośmioma punktami. Polacy zdecydowanie poprawili w tej części meczu obronę i dzięki temu po pierwszej połowie byli lepsi - 36:32.

Trzecia kwarta wcale nie była łatwiejsza. Kadra cały czas kontrolowała sytuację na parkiecie, ale nie potrafiła odskoczyć na bezpieczną przewagę. Mateusz Ponitka brał sprawy w swoje ręce, a kolejne wejście Michała Sokołowskiego i Aleksandra Balcerowskiego dodawało nowej energii całej drużynie. Swoje robił również Damian Kulig, a to wszystko oznaczało, że po 30 minutach było 55:49.

Na początku ostatniej kwarty Polacy włączyli kolejny bieg, a po efektownym wsadzie Mateusza Ponitki mieli już 10 punktów przewagi. To dawało naszej reprezentacji sporo spokoju, a trener Mike Taylor mógł dawać szansę kolejnym zawodnikom. Po kolejnej trójce Adama Waczyńskiego prowadzenie wzrosło do nawet 14 punktów, a zwycięstwo nie było już zagrożone. Ostatecznie Polacy wygrali 80:63. W meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej na mistrzostwach świata zadebiutował zawodnik Śląska Wrocław, Kamil Łączyński. Koszykarz na parkiecie spędził nieco ponad minutę, w trakcie której zanotował jedną asystę.

Biało-Czerwoni zagrają teraz w kolejnej fazie turnieju. Ich rywalami będą Argentyna i Rosja - mecze zostaną rozegrane w piątek (godzina 10) i w niedzielę (godzina 14) w Foshan.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Polska 63:80 (24:20, 8:16, 17:19, 14:25)
WKS: Abouo 23 (2), Thompson 18 (2), Diabate 9 (1), Zerbo 4, Pamba 2, Fofana 2, Bamba 2, Adjehi 2, Edi 1.
Polska: Waczyński 16 (3), Kulig 14 (1), Ponitka 12 (1), Balcerowski 8, Slaughter 7 (1), Sokołowski 6, Koszarek 6 (2), Cel 5 (1), Hrycaniuk 4, Olejniczak 2, Gruszecki 0, Łączyński 0.