Wiadomości

Kolejne sukcesy robotów z Politechniki

2011-03-31, Autor: Agnieszka Nesterowicz, PWr
Dwa miejsca na podium- z takim wynikiem z zawodów RobotChallenge2011 w Wiedniu do Polski wróciła ekipa studentów z Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" Politechniki Wrocławskiej. Roboty wrocławskich studentów: "Mały" i "I prawo Murphy'ego" zajęły I i II miejsce na zawodach.

Robot "I prawo Murphy'ego" wywalczył I miejsce w kategorii minisumo. W rozgrywkach minisumo robotyczni wojownicy o rozmiarach 10cmx10cm walczą w ringu, skąd próbują wypchnąć przeciwnika. "I prawo Murphy'ego" zwyciężył dzięki wyjątkowej konstrukcji mechanicznej i wbudowanej funkcji "SeekAndDestroy" (z ang. znajdź i zniszcz).

II miejsce w kategorii freestyle zajął natomiast robot klasy nanosumo - "Mały". W kategorii freestyle jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia autora. Robot "Mały" zachwycił jury niezwykłą precyzją wykonania, jak na swoje wymiary. Jest nieco mniejszy od grosza i waży mniej więcej tyle, co 4 takie monety.

Sukcesy wrocławskich studentów przyczyniły się do zdobycia przez reprezentację Polski I miejsca w klasyfikacji generalnej. Polacy wyprzedzili m.in. Słowaków, Austriaków, Litwinów, Hiszpanów, Szwedów, Turków i Niemców. Oprócz konstruktorów z Politechniki Wrocławskiej do Wiednia pojechali również studenci m.in. z Politechniki Poznańskiej oraz z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej.