Wiadomości

Komputer sterujący światłami kłopotów na głównych skrzyżowaniach nie rozwiąże

2011-09-23, Autor: Bartłomiej Knapik
System komputerowego sterowania światłami tam gdzie jest najbardziej potrzebny będzie najmniej skuteczny. Na największych skrzyżowaniach, takich jak pl. Dominikański i Grunwaldzki, tramwaje będą czekać na zielone najdłużej. Bo tak zdecydowali urzędnicy.

Reklama

- Tam gdzie przez skrzyżowanie przejeżdża tylko Tramwaj Plus nie będzie żadnych kłopotów, aby dostał najwyższy priorytet i praktycznie nie czekał na zmianę świateł. Ale już w miejscach, gdzie krzyżuje się kilka linii, albo na największych węzłach jest z tym większy kłopot – tłumaczy Błażej Trzcinowicz koordynator projektu systemu komputerowego sterowania światłami, czyli ITS-u.

Na takich największych skrzyżowaniach tramwaj nie dostanie zielonego jak będzie gotów by przejechać przez nie – dopuszczalne jest by czekał nawet 20 sekund.

I chociaż dzisiaj zdarza się, że czas oczekiwania jest dłuższy to używając komputerowego sterowania światłami można osiągnąć znacznie więcej. W praktyce oznaczać to będzie, że w miejscach takich jak pl. Dominikański, Grunwaldzki, Jana Pawła II, skrzyżowanie Piłsudskiego ze Świdnicką czyli w tych miejscach, gdzie generowane jest 40 proc. spóźnień tramwajów ulga będzie nieznaczna. Szkoda, bo system, za który płacimy 110 milionów złotych można by wykorzystać efektywniej.



ITS to świetne narzędzie, dzięki któremu skrzyżowanie odpowiednio wcześnie wykryje zbliżający się tramwaj (lub taki, który zajechał na przystanek przed skrzyżowanie i otworzył drzwi), ale o tym jaki będzie efekt jego użycia nie będzie decydował sam komputer. Wytyczne do tego jak ma działać powstają w magistracie.

Tam zaś zdecydowano o podziale skrzyżowań na kilka rodzai – w zależności od tego ile czasu tracić może na nich tramwaj. Na większości skrzyżowań priorytet dla Tramwaju Plus spowoduje, że na zielone światło przy największym pechu będą czekać 3 do 5 sekund – zaś w większości przypadków przejadą bez zatrzymywania.
Linie średnicowe, czyli 6, 7 i 11 będą miały gorszy priorytet. Na większości skrzyżowań nie będą czekać dłużej niż 10 sekund (co i tak jest sporą poprawą w porównaniu do dzisiejszych wyników).

Chyba, że przyspieszane tramwaje (bo pozostałych linii magistrat przyspieszać nie ma zamiaru) przyjadą na te największe skrzyżowania. Tam bezproduktywnie stać mogą dłużej – do 20 sekund.

Przypomnijmy jednak, że nie wszystko jest tak złe, jak to może wyglądać. Po uruchomieniu ITS-u takie ustawienie priorytetów będzie można zmienić w kilka minut. Po prostu ustawić inne wymagania komputerowi, a on załatwi resztę.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~kwaskowy zapach 2011-09-22
    22:11:55

    0 0

    Ech... Boję się, że zmarnujemy kolejną realną szansę na poprawę sytuacji zbiorkomu... Topiąc pieniądze w systemie, którego nikt nie będzie potrafił właściwie wykorzystać. Coś ta nasza władza ma talent godny anty-Midasa: czego się nie tknie, zamienia w (...).

  • ~havranek 2011-09-22
    22:36:31

    0 0

    Czy pojawia się na tym forum jakiś prawnik? Bo mam pytanie, czy takie bezproduktywne wydanie 110 mln zł. to nie jest przypadkiem niegospodarność? Za to może grozić kara nawet do 5 lat.

  • ~kret 2011-09-22
    22:44:55

    0 0

    Ręce opadają - panie Barcie niech pan w końcu napisze ile kosztowało to coooooooś jak Tramwaj PLUS i dodatkowe sprawy ?

  • ~kret 2011-09-22
    22:46:22

    0 0

    Ktoś powinien trafić tam skąd przybył ... do Mikstatu

  • ~kwaskowy zapach 2011-09-22
    23:48:25

    0 0

    @ havranek: A czym innym było wydanie ekstra kasy na dwukierunkowe skody, skoro i tak miały jeździć i jeżdżą po tych samych torach i w tych samych kierunkach, co wszystkie pozostałe wozy? Nie maja ani specjalnego toru, na którym kursowałyby wahadłowo, ani specjalnych przystanków które uzasadniałyby potrzebę posiadania drzwi po obu stronach pudła. I nie będą ich miały. Właściwie nic nie tłumaczy wyboru droższych, cięższych wozów o bardziej skomplikowanej budowie. Podręcznikowy przykład niegospodarności.

  • ~Piotr 2011-09-23
    00:00:58

    0 0

    kwaskowy zapach widać, że jesteś typowym przykładem eksperta od wszystkiego. Ręce opadają jak się czyta takie komentarze. Chyba żeś jeszcze Plusem nie jechał, bo byś wiedział jak bardzo ludziom, którzy z niego korzystają pomaga. To, że na gaju nie było gdzie wcisnąć pętli, że tramwaj oczywiście jeździ wahadłowo i drzwi z obu stron są wykorzystywane też oczywiście nie wiesz.

  • ~# 2011-09-23
    01:29:24

    0 0

    Obok końcówki jest mnóstwo miejsca, można było spokojnie tam pętlę "wcisnąć". Tyle że i tak byłoby to bezsensowne, bo ten tramwaj należało od razu wydłużyć co najmniej do Borowskiej, a nie kończyć od d... strony w blokowisku.

  • ~12 2011-09-23
    02:22:07

    0 0

    Czemu na tym drugim zdjęciu jest tramwaj 12? Nie wprowadzajcie ludzi w błąd bo przecież 12 nigdy już nie wróci a szkoda i to wielka :(

  • ~hehe 2011-09-23
    07:06:07

    0 0

    powiem krótko: BUAHAHAHAHAHAHA, 300 baniek wywalone w błoto. Pozdrawiam tych, którzy mają jeszcze siłę korzystać z twora pod nazwą MPK...

  • ~tom 2011-09-23
    07:29:16

    0 0

    Żeby efektywnie korzystać z inteligentnego systemu samemu trzeba być inteligentnym.
    ITS w niewłąściwych rękach to jak komputer w rękach małpy.
    Efektu żadnego.

  • ~ 2011-09-23
    07:30:19

    0 0

    hehe elwira to nawet w systemie komputerowym musi miec ostatnie decydujące słowo, najlepsze rozwiązania nie pomoga w mieście dopóki w Wydzale inżynierii miejskiej i Wydziale transportu nie zmieni sie kadry zarządzającej- to ludzie którzy mają wąskie spojrzenie i trzymają się biurek...........

  • ~kwaskowy zapach 2011-09-23
    07:32:57

    0 0

    @ Piotr: Pytanie, czy fanaberia w postaci drugich drzwi (i drugiej kabiny) rzeczywiście była w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Wiele wskazuje na to, że nie. Nikt nie neguje konieczności budowy nowych torowisk, ale nie musimy wynajdywać koła od nowa szukając na siłę najbardziej oryginalnych rozwiązań. W wielu miastach poradzono sobie z problemami większymi od naszych. I co najważniejsze, skutecznie (choć niekoniecznie drożej). Tutaj masz przykład całej serii ruchów pozornych, wydania 300 mln na projekt z krzyżykiem i dodatkowej setki na system sterowania i co? Znajdujemy się prawie dokładnie w punkcie wyjścia, a jedynym - bardzo długo oczekiwanym - "plusem" jest ten nowy fragment torów na Gaju.

  • ~kret 2011-09-23
    08:49:01

    0 0

    Od samego początku było wiadomo że TRAMWAJ PLUS - to poroniony pomysł. Brak tu właściwie logiki. Mikstat - czy zadał sobie pytanie PO CO? Wiadomo że mieszkańcom zależy ma szybkim i sprawnym transporcie, dodatkowo także zależy na tym aby mieć dobry tramwaj (a jaj jeszcze Polski - to pieniądze zostają w kraju - tak robią np. Niemcy) Problem w torowiskach - bo są wyeksploatowane, nie ma połączeń z osiedlami np. PSIE POLE, NOWY DWÓR, MUCHOBÓR WIELKI i wszystkimi innymi gdzie deweloperzy stawiają budynki na nowych terenach. To jest problem i trzeba było sobie zadać pytanie JAK TO ZROBIĆ? Za to ktoś podpisał się pod TRAMWAJ PLUS... tak jak by to nie mógł by być zwykły tramwaj, który by tak samo dojechał na Gaj, Kozanów tylko za mniejsze pieniądze.

  • ~jeddd 2011-09-23
    10:51:38

    0 0

    Uwielbiam to, jeszcze nie uruchomili tego ITSu, a juz wszyscy mowia, ze nie bedzie dzialal i ze za duzo kosztowal. A moze by tak Pan Redaktor poczekal, az system zostanie wdrozony i przepracuje chociaz miesiac. Nie mam najmniejszych watpliwosci, ze przez pierwszy tydzien na polowie skrzyzowan z ITS swiatla po prostu padna i bedzie wielki chaos, ale tak sie dzieje za kazdym razem jak sie wdraza nowy system. System nazywany jest "inteligentnym", musi sie uczyc na "zywym" organizmie i nawet jak sie dobrze go ustawi na poczatku to chyba troche minie az zobaczymy stale efekty.....

    A osoby jezdzace komunikacja miejska dzisiaj moga tylko marzyc o tym, by tramwaj czekal na swiatlach tylko 20 sekund. (Do tego jak by policzyc ile sie oszczedza czasu - niech to bedzie 30sek mniej niz dotychczas razy kilka tysiecy pasazerow dziennie razy kilkanascie sygnalizacj swietlnych razy 2 razy dziennie razy 250 dni w roku to okarze sie, ze oszczednosc znacznie przekracza koszt, a zostaje to w portfelu mieszkancow, w postaci wiekszej ilosci czasu wolnego). Moze w ten sposob ktos napisze nastepny artykol.

  • ~..8065 2011-09-23
    13:08:12

    0 0

    Wroclawianie zmuszeni są wziąść sprawy w swoje ręce! Bo jak tak dalej pójdzie to do końca b.r ten laluś i jego komania do kompletnej ruiny doprowadzą mieszkańców. A to między innymi przez fałszerstwa wyceny gruntów ( ceny wziete z kosmosu, ale podatki naliczone w/g wyceny isktupulatnie ściągane!) i magistrat gra głupa albo wydje jemu sie że maza idiotów mieszkańców,Dla kogo ci tzw vickwie tego najgorszego przywożą pomysły z Bangladeszu i je realizuja, czy im sie głowa z łbem pomyliła! Propozycje piszcie w jaki sposób sutecznie odsunąć te osoby od trwonienia publicznej kasy - NIEGOSPODARNOŚI!!!

  • ~Skutecznie odsunąć? 2011-09-23
    13:16:12

    0 0

    Skutecznie to trzeba było ich nie wybierać w wyborach, a nie teraz narzekać.

  • ~tantus 2011-11-03
    01:11:50

    0 0

    Jak to mawiał Czernomyrdin - "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze"...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.