Wiadomości
Koncert, modlitwa i wykład z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Modlitwa pamięci deportacji Żydów wrocławskich do obozów zagłady, koncert pieśni synagogalnych i wykład o medycynie w getcie – we wtorek, 21 stycznia, w Synagodze pod Białym Bocianem odbędą się wydarzenia związane z obchodami zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
O godz. 17 na balkonie Synagogi pod Białym Bocianem odbędzie się wykład wrocławskiej pisarki, prof. dr hab. Urszuli Glensk, autorki książki "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew". Dotyczyć będzie on medycyny w warszawskim getcie.
Zobacz także
Glensk to literaturoznawczyni zajmująca się literaturą non-fiction i krytyką literacką. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prowadzi zajęcia o reportażu i organizuje Studencką Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego - Słowa bez Granic.
Za książkę „Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” (2015), a za habilitację została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.
O godz. 18 rozpocznie się modlitwa pamięci deportacji Żydów wrocławskich do obozów zagłady, którą poprowadzi rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, David Basok. Modlitwa odbędzie się na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, skąd deportowano wrocławskich Żydów do hitlerowskich obozów zagłady.
Na godz. 19 zaplanowany jest zaś koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W sali głównej synagogi będzie można usłyszeć śpiewy synagogalne w wykonaniu chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, z udziałem solistów – Magdaleny Dynowskiej (sopran) i Piotra Bunzlera (tenor), a także Piotra Rojka (organy, fortepian).
Chór synagogi powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział m.in.: w Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie i Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.
Wtorkowe wydarzenia mają charakter otwarty.
Tagi: holokaust, synagoga, Gmina żydowska, Synagoga pod Białym Bocianem, chór synagogi, koncert, wykład, modlitwa, międzynarodowy dzień pamięci o ofiarach Holokaustu
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262810 -
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
68754 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67428 -
Wrocławskie perełki, o których zapomniano. Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd!
57941 -
Wrocław: Senior chemik dźwigał przez Stare Miasto torbę pełną narkotyków
31220
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
4 -
Pralnie we Wrocławiu - ile kosztuje pralnia samoobsługowa?
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Zet 2020-01-21
17:08:33
Pytam się, dlaczego NIE MA uczczenia wszystkich polskich ofiar, Polaków, obywateli II. RP, a ma miejsce segregacja rasistowsko-rasowa społecznej pamięci?!