Wiadomości
Kontrakt terytorialny podpisany. Prawie 28 mld złotych na dolnośląskie inwestycje
Latem władze naszego województwa przygotowały listę priorytetowych dla Dolnego Śląska inwestycji, które mogą być zrealizowane m.in. za pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2014 - 2020.
Zobacz także
Spis tych inwestycji stanowił podstawę do negocjacji kontraktu terytorialnego, czyli umowy określającej cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danym województwie, zawieranej między rządem a samorządem województwa.
Negocjacje zakończyły się kilka tygodni temu, a na początku listopada dokument trafił pod obrady Rady Ministrów. W piątek 14 listopada marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski i wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podpisali kontrakt terytorialny dla naszego województwa.
W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju szacują, że na zadania ujęte w kontrakcie terytorialnym dla Dolnego Śląska zostanie przeznaczonych około 27,9 mld złotych.
- Po wynegocjowaniu z Komisją Europejską programów regionalnych, do kontraktu terytorialnego zostaną wprowadzone zapisy dotyczące zasad ich realizacji - tłumaczą w MIR.
W ostatecznej wersji dokumentu inwestycje przewidziane do realizacji podzielono na podstawowe i warunkowe.
Wśród tych pierwszych jest m.in. budowa drogi ekspresowej S3 między Sulechowem i Legnicą oraz Legnicą i Bolkowem, budowa drogi S5 między Wrocławiem i Korzeńskiem i obwodnica Kłodzka. W planach jest też modernizacja kilku linii kolejowych, m.in. między Wrocławiem a Zieloną Górą (przez Głogów), Opolem (przez Jelcz), Kluczborkiem (przez Oleśnicę) czy Kamieńcem Ząbkowickim.
Na liście są też inwestycje związane z Odrą (m.in. modernizacja jazów odrzańskich), przebudowa basenu przy ulicy Wejherowskiej i modernizacja Panoramy Racławickiej, a także wsparcie rozwoju kolei aglomeracyjnej.
To ostatnie zadanie to jedyny z z komponentów przedsięwzięcia pod hasłem "Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego na obszarze Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego", który znalazł się w kontrakcie terytorialnym.
Z kolei na liście przedsięwzięć warunkowych, czyli takich, których realizacja uzależniona jest m.in. od dostępności środków finansowych, znalazła się budowa drogi s3 z Bolkowa do granicy z Czechami, obwodnice Milicza, Oławy, Świdnicy, Głogowa czy Wałbrzycha, a także budowa we Wrocławiu Alei Wielkiej Wyspy i obwodnicy Leśnicy.
Z innych wrocławskich inwestycji na liście warunkowej jest m.in. przystosowanie portu lotniczego do systemu nawigacji CAT II, Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego czy drugi etap przebudowy Hali Stulecia.
W porównaniu z pierwotnymi propozycjami urzędu marszałkowskiego, z listy przedsięwzięć wypadły m.in. budowa drogi ekspresowej z Wrocławia do Kłodzka, wielofunkcyjna hala do sportów walki przy ul. Racławickiej czy renowacja Stadionu Olimpijskiego.
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
156157 -
Życzenia wielkanocne bez udziwnień i głupot. Normalne, ładne życzenia na święta 2022 [17.04.2022]
116246 -
Tyle zarabia się we Wrocławiu. Dostajesz taką wypłatę?
98848 -
Wiemy jak zginęła młoda kobieta, którą znaleziono nagą pod blokiem przy Legnickiej
96225 -
Wrocławskie perełki, gdyby o nich nie zapomniano! Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd
49452
Najczęściej komentowane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
4 -
Duża akcja policji we Wrocławiu. Piesi i rowerzyści na celowniku
3 -
Piesi chcą sygnalizacji świetlnej, bo jest niebezpiecznie, a urząd jej nie zamontuje, bo policja powinna pilnować prędkości
3 -
Darmowe parkingi w centrum Wrocławia. Tutaj zaparkujesz za darmo!
2 -
Ryszard Petru prezydentem Wrocławia? "Chcę, żeby Wrocław rozwijał się szybciej"
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~wrocławianiN 2014-11-14
17:12:58
Dolny Śląsk dostanie te prawie 28 mld złotych ale dla samego Wrocławia będzie z tego bardzo niewiele.
W sumie są to bardzo niekorzystne dla Wrocławia wiadomości a nawet powiem bardzo złe. Pamiętać należy że są to ostatnie duże unijne fundusze jakie otrzymuje Polska. Po 2020 już takich pieniędzy dostawać nie będziemy. I co będzie robione we Wrocławiu w latach 2014-2020. Jak wynika z powyższego artykułu to:
- modernizacja jazów odrzańskich,
- przebudowa basenu przy ulicy Wejherowskiej,
- modernizacja Panoramy Racławickiej,
To naprawdę niewiele. Jest jeszcze co prawda lista warunkowa czyli lista projektów, których realizacja zostanie uruchomiona pod koniec okresu 2014-2020 w przypadku jeśli będą nadwyżki funduszy zaoszczędzone na innych inwestycjach.
I tu jest:
- Alei Wielkiej Wyspy,
- obwodnicy Leśnicy,
- drugi etap przebudowy Hali Stulecia.
-Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniw. Przyrodniczego,
-przystosowanie portu lotniczego do systemu nawigacji ILS CAT II, ( czyli przed nami będzie jeszcze CAT III A, CAT III B, CAT III C)
np. Okęcie rozpoczyna prace nad CAT III C zaś Balice nad CAT II podobnie jak Wrocław).
I z czego się tu cieszyć.
~komentator 2014-11-15
12:17:19
I bardzo dobrze ! Wystarczy już pompowania kasy w sam Wrocław gdzie wydaje się środki na jakieś pierdoły typu fontanny , szpilkostrady , ITSy i co 100m sygnalizatory ! . Dolny Śląsk to nie sam Wrocław ale również inne miasta i kurorty , piękne miejsca i atrakcje turystyczne . Wrocław już mase kasy przeżarł i wydał niepotrzebnie i wystarczy tej rozrzutności . Teraz czas na inne miasta takie jak Wałbrzych , Kłodzko , Świdnica , Legnica itd. Czas też w końcu na rozwój infrastruktury międzymiejskiej jak drogi ekspresowe , kolej , komunikacje itd.