Wiadomości

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Nowe przypadki, ozdrowieńcy i zgony

2020-04-28, Autor: bas, mgo

Są kolejne potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. To między innymi 49 mieszkańców województwa dolnośląskiego. Jednocześnie 31 pacjentów uznano za zdrowych po COVID-19. Niestety, są też nowe zgony.

Reklama

Z informacji przekazanych przez wojewodę dolnośląskiego w ostatniej grupie pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, są m.in. mieszkańcy Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzych oraz powiatów bolesławieckiego, górowskiego, jeleniogórskiego, oławskiego, świdnickiego, trzebnickiego i wrocławskiego.

Jednocześnie wyniki kolejnych testów na koronawirusa u 31 osób, wcześniej uznanych za zakażone, okazały się być negatywne. Oznacza to, że są one juz zdrowe. Wśród nich jest 19 kobiet i 12 mężczyzn.

W sumie na Dolnym Śląsku zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 1461 osób. W całej Polce liczba zakażonych przekroczyła już 12 tysięcy. We wtorek we Wrocławiu poinformowano o czterech kolejnych ofiarach śmiertelnych. 

Czy chodząc po Wrocławiu masz problem z zachowaniem 2-metrowego dystansu od innych pieszych?




Oddanych głosów: 1124

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~~~Zet 2020-04-29
    06:55:26

    41 0

    Koronawirus mutuje. Dr Łukasz Rąbalski wyizolował genom koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta!
    Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje, a to oznacza, że ma różne sygnatury genetyczne. Poszczególne mutacje mogą różnić się od siebie np. zaraźliwością. To odkrycie po części wyjaśnia, dlaczego różne społeczności odmiennie chorują. Jest to także ostrzeżenie dla tych, którzy tworzą szczepionkę, że nie będzie łatwo stworzyć uniwersalnego panaceum.
    Gdański mikrobiolog dr Łukasz Rąbalski jako pierwszy w Polsce wyseparował genetyczną sekwencję kornawirusa SARS-CoV-2 bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID. Tym pacjentem był 48-latek hospitalizowany w Gdańsku.
    - Już w marcu pojawiła się pierwsza sekwencja genetyczna (czyli rozkodowana sekwencja wirusa) z Polski, która została uzyskana w laboratorium prof. Krzysztofa Pyrcia w Krakowie. Różnica jest taka, że tamten materiał pochodził z linii komórkowej, a nie bezpośrednio od pacjenta - mówi mikrobiolog dr Łukasz Rąbalski.
    Co nam daje wyizolowanie genomu SARS-CoV-2 bezpośrednio od pacjenta?
    - Najważniejsza informacja to jak ten wirus wygląda, czy to jest wirus inny niż ten w Australii czy Chinach, czy jest to wirus ten sam co w Niemczech, we Włoszech, czy gdziekolwiek indziej. Ten materiał, który ja uzyskałem, świadczył o pochodzeniu wirusa z Wielkiej Brytanii, ale mamy też już wirusy pochodzące bezpośrednio z Włoch i Niemiec, więc nie ma czegoś takiego jak "polski koronawirus".

  • ~~~Zet 2020-04-29
    06:58:20

    41 0

    Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"!
    Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wciąż rośnie. Kiedy to się zmieni? - Przyrost chorych na względnie jednakowym poziomie jest z jednej strony wynikiem prewencji, z drugiej diagnostyki, czyli stałej liczby wykonywanych testów. To jest niereprezentatywna grupa, więc trudno wnioskować, kiedy to się skończy - powiedział w prof. Zbigniew Pastuszak, dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS. - Symulacje wskazują, że epidemia może się rozprzestrzeniać nawet do 800 dni. Przy zachowaniu wszelkich obostrzeń, kulminacyjny moment liczby zachorowań możemy osiągnąć między 200 a 300 dniem pandemii, jeżeli nic się nie zmieni. To mniej więcej na początku 2021 roku - dodał.

  • ~~~Zet 2020-04-29
    07:00:20

    41 0

    Koronawirus w Polsce. Coraz mniej wirusa w Krakowie?!
    Odkażanie miasta ma sens, tak samo społeczna izolacja. Potwierdzili to naukowcy z Krakowa, którzy sprawdzali, gdzie w mieście obecny jest koronawirus. Badali próbki pobierane z bankomatów, biletomatów i przystanków. Na początku ślad koronawirusa był niemal w połowie z nich. Później co najwyżej w jednej na dwadzieścia.
    Badania, we współpracy z miastem, prowadzili naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Analizowano próbki z 20 najbardziej ruchliwych punktów w mieście. Strażnicy miejscy pobierali je między innymi z bankomatów czy ekranów biletomatów, które stoją na przystankach. Później przekazywali je naukowcom.
    Jeszcze w połowie marca naukowcy w niemal połowie próbek odnajdywali materiał genetyczny koronawirusa. - Pierwsze zebranie było zebraniem wszystkiego, co tam się znalazło we wcześniejszych dniach. Było to trochę zaskakujące, że znaleźliśmy aż tyle materiału, ale logiczne - mówi nam doktor Paweł Łabaj, który uczestniczył w badaniach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kogo poprzesz w wyborach prezydenta Wrocławia?







Oddanych głosów: 8775