Biznes
Koszt wynajmu długoterminowego samochodu - co wchodzi w skład miesięcznej raty?
Wynajem długoterminowy samochodów daje nam korzyści podatkowe, gwarantuje oszczędności czasu i zmniejsza jednorazowy wydatek. Co więcej, nie ponosimy ryzyka spadku wartości pojazdu, a po zakończeniu umowy możemy wybrać kolejny, nowy model samochodu. Z tego typu finansowania korzystać mogą zarówno duże i małe firmy, jak i osoby prywatne. Czym dokładnie cechuje się wynajem długoterminowy? Jakie jeszcze ma zalety? Czy opcja ta zawsze się sprawdza i ile to kosztuje? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań! Sprawdź koniecznie!
Czym jest wynajem długoterminowy?
Długoterminowy wynajem samochodu nazywany jest również abonamentem lub subskrypcją. Cały proces polega na odpłatnym wydzierżawieniu pojazdu na czas trwania umowy (najczęściej jest to okres od 2 do 5 lat).
Do zadań najemcy należy comiesięczna opłata czynszu, a po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego kierowca może wykupić samochód lub zdecydować się na inny, nowszy model. Wynajem długoterminowy auta jest ciekawą i niezwykle korzystną alternatywą do kredytowania oraz leasingu.
Podstawą udostępnienia pojazdu jest umowa, która określa cenę najmu auta, szacowany przebieg, czas wynajmu oraz wiele innych warunków, które ustala się wraz z wynajmującym (serwis auta, możliwość wykupu, ubezpieczenia, wymiany opon itp.).
Długoterminowy wynajem samochodu możemy porównać więc do samochodowego outsourcingu, w którym koszty utrzymania najczęściej biorą na siebie wynajmujący. Kierowca nie musi więc martwić się dodatkowymi opłatami związanymi z eksploatacją. Pamiętajmy jednak, że wówczas, gdy obowiązuje nas okres najmu, nadal firma wynajmująca jest pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Z kolei najemca może dysponować autem według zasad określonych w umowie.
Patrząc na wynajem długoterminowy z podatkowego punktu widzenia, samochód taki jest traktowany jak leasing operacyjny bez konieczności wykupu po zakończeniu umowy. Umowa na wynajem długoterminowy aut cechuje się tym, iż najczęściej wpisuje się w niej maksymalny roczny przebieg samochodu, a za każdy dodatkowo przejechany kilometr musimy uiścić dodatkową opłatę.
Wynajem długoterminowy aut - wady i zalety
Wynajem długoterminowy aut ma wiele zalet. Przede wszystkim zawarcie umowy jest maksymalnie uproszczone, a dodatkowe dokumenty zazwyczaj można przesyłać w formie elektronicznej.
Kolejną zaletą jest ułatwiony dostęp do najpopularniejszych marek, również tych z wyższej półki, na których kupno niekiedy nie możemy sobie pozwolić z różnych względów, w tym finansowych. To też świetny pomysł na przetestowanie samochodu, a po zakończonej umowie można w bardzo prosty sposób wymienić go na nowy, nie tracąc czasu na sprzedaż i czasochłonną biurokrację, która jest niezbędna wówczas, gdy musimy sprzedać własny samochód. Ponadto własny pojazd z biegiem czasu traci swoją wartość, co również odbije się na naszym budżecie po jego sprzedaży.
Co ważne, warto wiedzieć, że wynajem długoterminowy samochodów nie wpływa na naszą zdolność kredytową, ponieważ nie jest traktowany ani jako kredyt, ani pożyczka.
W przypadku wynajmu długoterminowego rata wynajmu zazwyczaj obejmuje koszty utrzymania pojazdu, a do najemcy należy tylko zakup paliwa i ewentualne opłacenie miejsca parkingowego. Co więcej, stałe koszty wynajmu długoterminowego samochodów pozwalają nam lepiej zaplanować miesięczny budżet, szczególnie wówczas, gdy prowadzimy przedsiębiorstwo. Comiesięczną ratę możemy wówczas wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie musimy też przejmować się tym, iż z czasem wartość pojazdu znacznie się zmniejszy (w ciągu pierwszych pięciu lat użytkowania, samochód traci na wartości niemal 50 procent). Wiele firm zapewnia również samochód zastępczy w razie awarii, dzięki czemu decydując się na wynajem długoterminowy, nie musisz martwić się dodatkowymi usterkami.
Kolejną zaletą jest brak wkładu własnego lub minimalny wkład własny. To duże ułatwienie, ponieważ w momencie, gdy decydujemy się na kredytowanie lub leasing musimy mieć znacznie większe zaplecze finansowe.
Wynajem długoterminowy samochodów to rozwiązanie, które ma również swoje wady. Osoba, która porusza się wynajmowanym pojazdem nie jest, jego właścicielem, a wymiana samochodu na nowy po zakończeniu umowy zazwyczaj dużo bardziej się opłaca, niż ewentualny wykup. Jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, musimy też przestrzegać limitu kilometrów, który został określony w umowie. Co więcej, im wyższy roczny limit kilometrów do wykorzystania, tym najem może okazać się droższy. Ciekawą alternatywą dla osób, które przejeżdżają dużo kilometrów jest zmienna, miesięczna opłata, dzięki której rozliczasz się za przejechane kilometry dopiero na koniec miesiąca.
Niestety, umowa na wynajem długoterminowy samochodów może zawierać też pewnego rodzaju ograniczenia. Najczęściej nie możemy użyczać pojazdu osobom trzecim bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu, a wyjazd za granicę musi być zgłoszony wynajmującemu. Jeżeli zdecydujemy się na wcześniejsze zakończenie umowy, również możemy ponieść dodatkowe koszty.
Wynajem długoterminowy samochodów - kto może skorzystać?
Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i dla klientów indywidualnych. Osoba fizyczna nie musi brać kredytu na zakup samochodu, dzięki czemu zaoszczędzone w miesiącu pieniądze można przeznaczyć na innego rodzaju wydatki. Gdy zakończy się okres trwania umowy, klient będzie mógł zdecydować się na nowy samochód.
Wynajem długoterminowy dla małych i średnich firm również niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Ratę wynajmu można uwzględnić w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie musisz tracić cennego czasu na szukanie tanich i dobrych ubezpieczeń, a także martwić się o okresowe przeglądy i finansowanie napraw oraz serwisowanie, wymianę opon i ich przechowywanie, które są w obowiązku wynajmującego. Dzięki temu możesz zająć się swoimi obowiązkami, a firma wynajmująca samochody zadba o resztę.
Usługa ta kierowana jest również do firm, które co jakiś czas wymieniają całe swoje floty samochodowe. Wynajem długoterminowy pojazdów do flot samochodowych to nie tylko gwarancja stałej opłaty miesięcznej, ale i rabaty flotowe oraz brak opłaty wstępnej. Tutaj również nie ponosimy ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu oraz mamy możliwość wykupu samochodu po cenie, którą ustalamy z wynajmującym już na początku lub wybór nowego auta. Pełny serwis i kompleksowy pakiet usług dodatkowych natomiast sprawiają, że nie musimy martwić się sprawami związanymi z flotą, ponieważ firma wynajmująca zrobi to za nas.
Co wchodzi w skład miesięcznej raty wynajmu długoterminowego samochodu?
W ratę wynajmu samochodu wliczona może być jego rejestracja, przeglądy i badania techniczne, serwisowanie i wymiana części eksploatacyjnych, wymiana opon wraz z ich przechowywaniem, karta paliwowa oraz wynajem pojazdu zastępczego. Ponadto, firma oferująca wynajem długoterminowy samochodów może zaoferować nam różnego rodzaju pakiety. Nasza umowa będzie zazwyczaj zawierać również informacje o tym, czy samochód przeznaczony jest do użytku w Polsce i za granicą, czy tylko w Polsce oraz, czy może on być udostępniany najbliższej rodzinie lub osobom trzecim.
Wysokość raty przy wynajmie długoterminowym zależy również od marki oraz rodzaju samochodu, który wybraliśmy. Wpływ na cenę miesięcznego czynszu ma też okres umowy - im dłuższy, tym rata będzie mniejsza. Czasami należy doliczyć również opłatę wstępną, dzięki której zmniejszymy wielkość raty, jednak bardzo często nie jest ona wymagana, dzięki czemu znacznie łatwiej jest nam wynająć pojazd.
Warto pamiętać również, że jeżeli umowa nie stanowi inaczej, to w ratę wliczamy także ewentualne przekroczenie limitu kilometrów. W określeniu przybliżonego kosztu miesięcznej raty może pomóc kalkulator wynajmu długoterminowego online.
Wykup pojazdu po umowie najmu długoterminowego
Wykup samochodu po zakończeniu umowy o wynajem długoterminowy to opcja, która zazwyczaj nie jest opłacalna, ale jest możliwa.
Jeżeli po zakończeniu umowy najmu nie chcesz wybierać nowego auta ani zakończyć umowy, to rozwiązaniem jest także wykupienie samochodu. Pamiętaj, że koszt takiego wykupu może być dużo większy, niż w przypadku, gdy decydujesz się na leasing. Opcja ta często wiąże się z ponoszeniem kosztów obecnej wartości rynkowej pojazdu, dlatego w przypadku, gdy decydujemy się na wynajem długoterminowy, zazwyczaj bardziej opłaca nam się skorzystać z kolejnej umowy najmu, niż z oferty wykupu.
Oddawanie samochodu po wynajmie długoterminowym - na co zwrócić uwagę?
Długoterminowy wynajem samochodów wiąże się z tym, iż jeżeli nie chcemy wykupić auta, to po wyznaczonym okresie najmu musimy zwrócić je wynajmującemu. Samochód należy zwrócić w stanie normalnego zużycia. Każde uszkodzenie, które wynikło z niedbałości np. zalanie tapicerki lub przypalenie jej papierosami czy różnego rodzaju poważniejsze uszkodzenia karoserii mogą sprawić, że zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy, że firma wynajmująca nie oczekuje, że zwrócimy pojazd w stanie podobnym jak z salonu, jednak musimy o niego zadbać tak, jak o własny pojazd.
Przed oddaniem samochodu warto go dokładnie posprzątać i umyć. Pamiętajmy również, że wszystkie elementy wyposażenia, które były w samochodzie w momencie zawierania umowy muszą tam być również podczas zwracania pojazdu.
Co ważne, dodatkowymi kosztami możemy zostać obciążeni również wówczas, gdy bez zgody wynajmującego okleiliśmy samochód lub wprowadziliśmy inne, stałe zmiany w obrębie jego wyposażenia. Jeżeli chcemy wprowadzić jakieś modyfikacje, zawsze najpierw należy uzyskać pisemną zgodę firmy zajmującej się najmem.
Wynajem długoterminowy samochodu a leasing - która forma finansowania pojazdu będzie lepsza?
Wynajem długoterminowy będzie niewłaściwym wyborem dla klientów, którzy chcą posiadać auto na własność i móc je sprzedać w perspektywie czasu. Inne propozycje warto rozważyć również wtedy, gdy wynajęty samochód będzie przekraczał limit kilometrów zawarty w umowie. W takim przypadku tańszym i o wiele lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing samochodu.
Podobnie jak przy wynajmie długoterminowym, po zakończeniu leasingu operacyjnego również możemy stać się właścicielem samochodu. Leasing operacyjny może cechować się wyższymi kosztami użytkowania niż najem długoterminowy, jednak gwarantuje późniejszą niższą cenę wykupu, która wynosi zazwyczaj kilka procent wartości pojazdu.
Przy wynajmie długoterminowym zazwyczaj niewymagany jest wkład własny, leasing z kolei wymaga, by leasingobiorca dysponował, chociażby minimalnym wkładem własnym.
Wynajem długoterminowy to atrakcyjna oferta dla przedsiębiorców, którzy chcą pozyskać nowe samochody do swojej floty bez konieczności wpłaty własnej i ponoszenia innych, wysokich kosztów.
Którą opcję więc najlepiej wybrać? Opinię na ten temat bywają podzielone. Wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji klienta i od tego, na czym mu zależy i jakich rozwiązań poszukuje. Wiele osób prywatnych, które są zdecydowane na cykliczną wymianę pojazdu, najczęściej wybiera wynajem długoterminowy. Pamiętajmy jednak, że każdy - niezależnie czy przedsiębiorca, czy osoba prywatna - powinien zdecydować według własnego uznania.
Wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy samochodu - podstawowe różnice
Wynajem długoterminowy od krótkoterminowego różni się przede wszystkim okresem trwania umowy. Krótkoterminowy okres wynajmu samochodu trwa zazwyczaj do miesiąca i dotyczyć może np. wypożyczenia pojazdu na czas trwania napraw własnego samochodu. To również dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy transportu na jednorazową podróż służbową lub wyjazd na urlop (jeżeli jednak przekraczamy granice, pamiętajmy, że należy ten fakt zgłosić wypożyczalni).
W perspektywie czasu najem krótkoterminowy będzie jednak droższy, dlatego lepiej sprawdza się tylko wtedy, gdy potrzebujemy samochodu na krótki okres. Jeżeli jednak korzystamy z wypożyczalni kilka razy w miesiącu, warto rozważyć najem długoterminowy.
Wynajem długoterminowy czy kredyt na samochód?
Wielu klientów zastanawia się również, czy wynajem długoterminowy wybranego modelu samochodu sprawdzi się lepiej niż kredytowanie? Niewątpliwie koszt najmu może okazać się dużo mniejszy niż całkowity koszt kredytowania wraz z eksploatacją, jednak jeżeli zależy nam na własnym pojeździe, samochód na kredyt także może okazać się dobrym pomysłem.
Pamiętajmy jednak, że decydując się na kredyt, spłata obejmuje także wartość samochodu, a ta z biegiem czasu maleje (rata kredytu pozostaje bez zmian). Jeżeli płacimy za wynajem, nasza comiesięczna opłata w perspektywie czasu może okazać się więc niższym wydatkiem. Ponadto, będąc kredytobiorcą, jesteśmy samodzielnie odpowiedzialni za ubezpieczenie, rejestrację, przeglądy i badania techniczne, podobnie jak za serwisowanie, ponosimy również koszty eksploatacji auta. Najemca natomiast nie musi martwić się dodatkowymi obowiązkami i ponosi tylko koszty zakupu paliwa.
Nie każdy z nas również ma możliwość uzyskania kredytu, który często zależny jest od wysokości wkładu własnego, z kolei większość najmów odbywa się bez wpłaty własnej.
W ofercie wynajmu często znajdziemy najpopularniejsze samochody, nawet te wysokiej klasy, a po upływie umowy znów możemy wymienić samochód na nowy model. Natomiast w przypadku kredytowania nawet po sprzedaży pojazdu nie uzyskamy kwoty rekompensującej nam jego zakup i serwisowanie. Nie będziemy więc mogli za tę gotówkę kupić pojazdu o podobnej specyfikacji.
Wynajem długoterminowy samochodu - co jeszcze musisz wiedzieć?
Oprócz tego, że zazwyczaj nie potrzebujesz wkładu własnego, by zdecydować się na wynajem długoterminowy, twoja zdolność kredytowa nie będzie sprawdzana. Firmy zawierające takie umowy często nie korzystają też z możliwości wglądu do baz dłużników. Zabezpieczeniem najmu jest samochód, który musi zostać zwrócony do wypożyczalni w momencie, gdy klient nie przestrzega płatności.
Często zastanawiamy się, jaką firmę wybrać, jeżeli chcemy skorzystać z wynajmu długoterminowego. Warto przede wszystkim przeczytać opinie o wybranym przedsiębiorstwie, sprawdzić, czy w ofercie posiadają interesujący nas model samochodu oraz porównać koszt wynajmu z tym, jaki oferuje konkurencja. Pamiętajmy jednak, że szczególną uwagę powinniśmy zwracać na jakość usług, jaką proponuje wybrane przedsiębiorstwo. Warto również sprawdzić, czy w miesięczną ratę wynajmu długoterminowego wliczono ubezpieczenie oraz serwisowanie. Oznacza to brak konieczności ponoszenia dodatkowych opłat przez klienta, ale pamiętajmy też, że należy wówczas wziąć pod uwagę fakt, iż miesięczna rata najmu będzie wyższa.
Podsumowanie
Wynajem długoterminowy nazywany jest również abonamentem lub subskrypcją. Umowa trwa zazwyczaj od 2 do 5 lat. W okresie wynajmu dzierżawimy samochód od właściciela, uiszczając w zamian odpowiednie opłaty.
Oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i do dużych, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki możliwości najmu długoterminowego mamy dostęp do popularnych marek samochodów, których z różnych powodów (w tym z przyczyn finansowych) nie możemy kupić na własność. Płacąc comiesięczną ratę, firma wynajmująca zapewnia nam zarówno ubezpieczenie pojazdu, serwisowanie, przegląd, jak i wymianę i przechowywanie opon.
Dodatkowo taka metoda najmu nie wymaga od nas wkładu własnego. Firmy często proponują również różnego rodzaju usługi dodatkowe. Rozwiązanie to gwarantuje, że nie musisz martwić się o nic innego, z wyjątkiem paliwa. Tego typu wynajem nie jest jednak bez wad. Spośród nielicznych wad można wyodrębnić określony limit kilometrów. Jego przekroczenie skutkuje tym, iż będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Wiele firm jednak wychodzi naprzeciw klientom i oferuje ratę na podstawie comiesięcznej liczby przejechanych kilometrów.
Po zakończeniu wynajmu długoterminowego samochód można wykupić lub oddać. W przypadku najmu długoterminowego znacznie bardziej opłaca nam się oddać samochód do firmy wynajmującej i wybrać nowy. Jeżeli jednak będziemy chcieli zdecydować się na wykup auta po zakończeniu umowy, warto zastanowić się nad inną opcją, jaką jest leasing.
Alternatywą dla najmu długoterminowego i leasingu jest też kredytowanie oraz najem krótkoterminowy. To, na jaką formę finansowania zdecydujemy się, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Nie ulega jednak wątpliwości, że najem długoterminowy to ciekawa opcja i bardzo dobra alternatywa dla zakupu pojazdu za gotówkę.
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12398 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6637 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
2942 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
82
Najczęściej komentowane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert