Koszykarski Śląsk coraz bliżej finału rozgrywek

2013-04-21, Autor: ŁM
Po pełnym twardej walki meczu, to koszykarze Śląska Wrocław są bliżej awansu finału rozgrywek. W pierwszym meczu półfinałowym, wrocławianie pokonali Polski Cukier SIDEn Toruń 70:63.

Bez większego wahania można powiedzieć, że półfinałowe potyczki Śląska Wrocław z drużyną Polskiego Cukru SIDEn Toruń to mały finał rozgrywek 1. ligi. Prowadzona przez Grzegorza Sowińskiego ekipa personalnie wygląda bardzo solidnie i jej aspiracje do awansu nie są bezpodstawne. Kilku graczy SIDEN-u ma w swoim dorobku poważniejszą przygodę z polską ekstraklasą. To m.in. Łukasz Żytko, Wojciech Barycz czy Jacek Jarecki. Torunianie mieli pewne problemy w pierwszym etapie rozgrywek, ale się z nich wykaraskali. I w play-offs mogą grać już bez większej presji, a już na pewno bez takiej, która spoczywa na barkach koszykarzy Śląska. Solidny rywal, kadrowo mocny, grający na nieco większym luzie - to wszystko zapowiadało, że Śląsk w półfinale czeka trudna przeprawa. I pierwszy mecz wrocławian z ekipą z Torunia to potwierdził.
Sporo było w tym meczu walki oraz intensywnej gry w obronie. Śląsk miał też pewne problemy ze skutecznością. Wystarczy rzucić okiem na statystyki pojedynku z torunianami. Tylko trzech koszykarzy Śląska rzucało w tym meczu z przyzwoitą skutecznością sięgającą 40 proc. A cały wrocławski zespół w tym meczu trafiał średnio nieco częściej, niż co trzeci rzut. Nie są to liczby, które rzucają na kolana. Wrocławianom pomógł jednak ich podstawowy atut w tym sezonie, czyli szeroki skład. Czterech zawodników Śląska rzuciło co najmniej 10 pkt., natomiast w drużynie z Torunia tylko jeden, Piotr Śmigielski, który zdobył 16 “oczek”. SIDEn miał też problemy z celnością rzutów za trzy pkt. Torunianie trafili ich tylko trzy (z trzynastu prób) i tych punktów w końcowym rozrachunku im zabrakło.

Pierwsza połowa sobotniego meczu należała do torunian. Śląsk przez długi czas dotrzymywał kroku drużynie gości, ale w drugiej kwarcie SIDEn szybko rzucił siedem pkt. z rzędu, nie tracąc przy tym żadnego i prowadził już 30:22. Wrocławianie zaciekle gonili wynik i mieli już rywala na widelcu, bo po rzucie Tomasza Ochońko tracił do torunian tylko “oczko”. Przewagę torunian do dwóch “oczek” zdążył jeszcze podnieść Plebanek. Ale po przerwie szybko zostało z niej tylko wspomnienie. Śląsk zaprezentował gościom swój szeroki arsenał ofensywny. Punktował Michał Gabiński, swoje dorzucił Marcin Flieger, Paweł KikowskiŁukasz Diduszko... Efekt? Wrocławianie odjechali rywalowi na 11 pkt. Wtedy jednak we wrocławskim zespole coś się zacięło. A torunianie ani myśleli złożyć broń. I po niezłych akcjach Perki oraz Śmigielskiego zdołali zmniejszyć przewagę Śląska do dwóch punktów. Gdy obie drużyny dzielił tak mały dystans, w czwartej kwarcie wszystko mogło się zdarzyć. I poniekąd tak właśnie było, bo kibicom było dane przeżyć sporo emocji. W decydującej części meczu SIDEn, po rzucie Sikory, prowadził już czterema pkt. Wrocławianie szybko jednak, dzięki skutecznemu Tomaszowi Ochońce, znów dopadli rywala. Na tablicy wyników zdążył jeszcze pojawić się remis, ale po celnej “trójce” Kikowskiego Śląsk odjechał na dobre. I po ciężkim, pełnym zwrotów akcji meczu, wrocławianie zapewnili sobie zwycięstwo.

WKS Śląsk Wrocław - Polski Cukier SIDEn Toruń 70:63 (22:23, 11:13, 18:13, 19:14)
Śląsk Wrocław: M. Flieger 13 (2), P. Kikowski 13 (3), Ł. Diduszko 10, T. Ochońko 10 (2), M. Gabiński 9 (1), N. Kulon 7, K. Sulima 5, R. Hyży 3, M. Kulon 0.
SIDEn Toruń: P. Śmigielski 16, S. Sikora 9 (1), W. Barycz 8, A. Perka 7 (1), Ł. Żytko 5 (1), A. Lisewski 4, B. Bochno 4, J. Jarecki 4, M. Kowalewski 4, R. Plebanek 2, R. Szymański 0.

Stan rywalizacji: Śląsk Wrocław - Polski Cukier SIDEn Toruń 1:0.