Koszykarskie MP U20: Śląsk demoluje rywali, minimalna porażka WKK

2018-03-01, Autor: prochu

Młodzi koszykarze Śląska Wrocław zdeklasowali rywali w drugim meczu turnieju finałowego mistrzostw Polski do lat 20. Podopieczni Tomasza Jankowskiego pokonali UKS Gim 92 Ursynów Warszawa różnicą aż... 60 (!) punktów. Druga z wrocławskich drużyn - WKK - minimalnie przegrała z silnym Biofarm Basketem Junior Poznań.

Śląsk przeważał od samego początku, po pierwszej połowie prowadząc różnicą aż 27 "oczek". W trzeciej kwarcie wrocławianie jeszcze bardziej poprawili obronę i pozwoli rywalom rzucić tylko punkt. Ostatecznie stanęło na wyniku 98:38, a oprócz absolutnej dominacji ważny jest fakt, że sztab szkoleniowy mógł swobodnie rotować składem. Może mieć to kluczowe znaczenie przy decydujących o medalach meczach. Dodajmy, że Śląsk zapewnił już sobie awans do półfinałów, a piątkowe starcie z Rosą Radom będzie wyłącznie pojedynkiem o prestiż.

Mniej szczęścia mieli zawodnicy WKK, choć ich także trzeba pochwalić. W pierwszej połowie gra im się kompletnie nie "kleiła", podczas gry poznaniacy zachowywali lepszą skuteczność i popełniali mniej błędów. Po dwóch kwartach Basket Junior prowadził 40:24, ale seria trzynastu "oczek" z rzędu w trzeciej kwarcie pozwoliła wrocławianom wrócić do gry. W końcówce po punktach Michała Jodłowskiego WKK objął skromne prowadzenie (60:59), jednak wówczas pięć punktów z rzędu zdobyli rywale (60:64). Nadzieję dał jeszcze Jakub Kobel, który trafił za trzy na 24 sekundy przed końcem (63:64). W odpowiedzi przeciwnicy wykorzystali dwa rzuty wolne, a ostatnie słowo mogło należeć do Kobela, który mając dziewięć sekund na akcję, oddał rzut rozpaczy zza łuku. Piłka nie trafiła do celu, poznaniacy mogli cieszyć się z kolejnego turniejowego zwycięstwa, a wrocławianie mieli uwagi do sędziów - ich zdaniem lider WKK był w ostatniej akcji faulowany, jednak te zastrzeżenia wydają się bezpodstawne.

W piątek kolejne mecze wrocławskich drużyn. WKK wciąż pozostaje w walce o medale, a by zapewnić sobie miejsce w najlepszej czwórce musi pokonać Koronę Kraków (godzina 12:15). Nie jest to jednak warunek konieczny - sytuacja WKK jest na tyle dobra, że nawet w przypadku porażki mogą wciąż zagrać w półfinałach, wystarczy tylko, że nie przegra wyżej niż różnicą 11 "oczek", w drugim meczu tej grupy Basket Junior Poznań pokona Asseco Gdynia. Śląsk natomiast w meczu o pierwsze miejsce zagra z gospodarzami - Rosą Radom. Transmisja piątkowych meczów dostępna jest na kanale Polskiego Związku Koszykówki.

WKK Wrocław - Biofarm Basket Junior Poznań 63:66 (10:17, 14:23, 20:11, 19:15)
WKK: Kobel 18 (3), Rutkowski 17 (2), Jodłowski 15, Fiedukiewicz 8 (2), Kroczak 3 (1), Grzelak 2, Matusiak 0, Ostrowski 0, Lentka 0, Uberna 0.
Biofarm Basket Junior: Kurpisz 19 (2), Samsonowicz 15 (2), Czyż 10, Lewandowski 9, Tomaszewski 6, Giżyński 5 (1), Krajewski 2, Woroniecki 0.

UKS Gim 92 Ursynów Warszawa - Exact Systems Śląsk Wrocław 38:98 (12:19, 12:32, 1:20, 13:27)
UKS Gim 92 Ursynów: Rogowski 9, Muchiński 8, Dziatczuk 7, Miłak 5, Iwanowicz 4, Jankowski 3 (1), Fiziar 2, Marciniak 0, Majbour 0, Mościcki 0, Nagodziński 0, Stachowicz 0.
Exact Systems Śląsk: Zagórski 14 (1), Czempiel 12 (3), Bożenko 12 (2), Kozłowski 12 (1), Malesa 11 (1), Wilczek 8, Musiał 8, Żeleźniak 7 (1), Sasik 4, Tomczak 4, Żmijak 4, Główka 2.