Koszykarskie MP U20: Śląsk już w półfinałach, WKK może zapomnieć o medalach

2019-03-01, Autor: prochu

Koszykarze WKK Wrocław mieli co najmniej dwie szanse, by rozstrzygnąć mecz z Rosą Radom na swoją korzyść. Było to bardzo ważne spotkanie, bowiem układ i wyniki gier sprawiały, że przy porażce wrocławianie tracili możliwość awansu do strefy medalowej. Niestety - po dwóch dogrywkach i ogromnych emocjach WKK przegrał 80:82. Miejsce w czołowej czwórce zapewnił sobie za to Śląsk, który pokonał MKS Pruszków 85:70.

Najpierw Śląsk pewnie pokonał MKS Pruszków, zachowując kilka punktów przewagi od pierwszej kwarty. Nie było to może tak okazałe zwycięstwo, jak to odniesione w starciu z WKK, ale wrocławianie w stu procentach kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie, niejako też oszczędzając siły przed decydującymi starciami. Dzięki wygranej z MKS-em koszykarze WKS-u byli już jedną nogą w półfinałach. Taki wynik sprawiał także, że w przypadku porażki, WKK żegna się z marzeniami o medalach.

Stawka potyczki WKK z Rosą była więc naprawdę wysoka i było to widać na parkiecie. Naprzeciw siebie stanęły dwie wyrównane drużyny i żadna z nich nie potrafiła zbudować sobie większej przewagi. W końcówce jednak to radomianie zachowali więcej zimnej krwi - przegrywając trzema punktami na 30 sekund przed końcem rozegrali akcję, którą "trójką" zakończył Norbert Ziółko. Wrocławianie mieli jeszcze ponad 10 sekund na rozstrzygnięcie, ale Michał Kroczak zdecydował się na rzut trzypunktowy, który nie znalazł drogi do kosza. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna więc była dogrywka.

Tam obraz gry nie uległ zmianie. Nadal drużyny grały kosz za kosz, a głównej roli w końcówce znów wystąpił Michał Kroczak, tym razem stając na wysokości zadania. Zawodnik WKK przy stanie 70:71 na osiem sekund przed końcem wykonywał dwa rzuty wolne i doprowadził do kolejnej dogrywki. W następnych dodatkowych pięciu minutach również nie brakowało dramaturgii. Rosa na minutę przed końcem prowadziła już czterema punktami (81:77), ale wtedy za trzy trafił Łukasz Uberna. W odpowiedzi faulowany zawodnik Rosy trafił jeden z dwóch rzutów osobistych i wrocławianie mieli 10 sekund, by umieścić piłkę w koszu. Niestety, podopieczni Sebastiana Potocznego nie potrafili wprowadzić piłki do gry zza linii bocznej, co skończyło się stratą i ostatecznie minimalnym zwycięstwem Rosy.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda w równoległej grupie - tam również znamy już półfinalistów. Do Śląska i Rosy dołączyły ekipy Asseco Arki Gdynia i AGH Korony Kraków. W piątek odbędą się ostatnie mecze fazy grupowej i po nich poznamy ostateczne pary półfinałowe.