Koszykarze Śląska w finale rozgrywek 1.ligi!

2013-05-01, Autor: ŁM
Już tylko jeden rywal dzieli koszykarzy Śląska Wrocław od upragnionego awansu do ekstraklasy. Wrocławianie w decydującym, piątym meczu rywalizacji półfinałowej pokonali Polski Cukier SIDEn Toruń 73:57. I zapewnili sobie awans do finału rozgrywek, w którym czeka ich walka z MOSIR-em Krosno.

Trener Śląska Tomasz Jankowski zaskoczył ustawieniem piątki, która rozpoczęła mecz. Od pierwszego gwizdka sędziów zagrał Norbert Kulon, zastępując lidera drużyny Pawła Kikowskiego. Jego zadaniem było maksymalnie utrudniać życie rozgrywającemu torunian, Łukaszowi Żytce. I ten plan się sprawdził, bo SIDEn miał w pierwszej kwarcie poważne problemy z grą w ofensywie. Swoje zrobiła też twarda, intensywna gra Śląska w obronie. Efekt? SIDEn się męczył i nie bardzo wiedział, jak znaleźć sposób na Śląsk, a wrocławianie punktowali.
Do przerwy Śląsk do prowadzenia dodał jeszcze kilka “oczek”, odskakując rywalom na 12 pkt. Tej przewagi wrocławianie nie oddali już nawet na sekundę. Spora w tym zasługa Marcina Fliegera, który przeciwko SIDEn-owi zaprezentował się wyśmienicie. Jego dorobek to 27 pkt. (w tym pięć “trójek”), skuteczność z gry na poziomie ponad 50 proc., a przede wszystkim zimna krew w momentach, w których losy meczu mogły jeszcze się odwrócić. Tak było w trzeciej kwarcie, gdy torunianie zmniejszyli stratę do dziewięciu “oczek” i zaczynali łapać niezły rytm gry. Wtedy jednak za trzy przymierzył właśnie Flieger, po chwili poprawił Kikowski i SIDEn znów leżał na deskach.

Trener gości Grzegorz Sowiński poprosił o przerwę na żądanie, chcąc zmotywować swoich podopiecznych do dalszej walki. Ale gdy tylko grę wznowiono, Śląsk popisał się akcją, po której było jasne, że torunianie muszą wybić sobie z głowy marzenia o zwycięstwie. Wtedy Kikowski efektownie zablokował Bartosza Bochno i wyprowadził kontratak, wypatrzył na obwodzie Fliegera, a ten popisał się kolejną celną “trójką”. Śląsk prowadził już 58:41 i stało się jasne, że torunianie we Wrocławiu niczego już nie ugrają. Ostatecznie, wrocławianie wygrali 73:57, w ostatniej kwarcie grając spokojnie i pewnie kontrolując losy tego pojedynku. Wynik meczu może co prawda sugerować, że to był dla Śląska spacerek, ale tylko pozornie. Bo wrocławianie na każdy punkt musieli ciężko zapracować. Mecz do chwili, gdy Śląsk zadał decydujący cios, upłynął pod znakiem twardej walki. Nie zabrakło koszykarskiego trash-talkingu, ostrych potyczek na łokcie pod koszami, Norbert KulonPiotr Śmigielski zarobili nawet po faulu technicznym za wymianę “uprzejmości”.

Oprócz imponującego skutecznością Marcina Fliegera, w Śląsku nieźle spisał się także Paweł Kikowski (14 pkt., 5 zbiórek) i Radosław Hyży (13 pkt., 10 zbiórek). Warto też odnotować powrót do gry kapitana drużyny, Adriana Mroczka-Truskowskiego. Przeciwko SIDEN-owi zagrał 12 minut, rzucając w tym czasie trzy punkty. Jego występ był zaskoczeniem, bo jeszcze kilka dni przed meczem Śląsk poinformował, że popularny “Mroko” nie ma szans na grę w tym spotkaniu. Z kolei w drużynie SIDEN-u najlepiej punktował Łukasz Żytko, zdobywca 14 “oczek”. W ofensywie mógł liczyć na wsparcie Wojciecha Barycza, który rzucił 10 pkt. Zawiedli za to pozostali torunianie - poza wspomnianymi wyżej zawodnikami żaden nie przekroczył w tym meczu graniczy dziesięciu “oczek”.

W finale koszykarskiej 1. ligi Śląsk zmierzy się z MOSIR-em Krosno. Rywalizacja rozpocznie się we Wrocławiu, a mecze zostaną rozegrane 5 maja o godz. 20 i 6 maja o godz. 19 - oba w hali Orbita przy ul. Wejherowskiej.

WKS Śląsk Wrocław - Polski Cukier SIDEn Toruń 73:57 (21:12, 17:14, 20:18, 15:13)
WKS Śląsk: Flieger 27 (5), Kikowski 14 (2), Hyży 13, Diduszko 7 (1), Norbert Kulon 5 , Mroczek-Truskowski 3 (1), Ochońko 2, Sulima 2, Gabiński, Maksym Kulon.
Polski Cukier SIDEn Toruń: Żytko 14 (1), Barycz 10 (1), Jarecki 9, Śmigielski 7, Bochno 6, Lisewski 3, Sikora 3, Kowalewski 3, Perka 2.

Stan rywalizacji: 3:2 dla Śląska Wrocław. Awans: Śląsk.