Biznes

Kto kupi PKS i czy postawi nowy Dworzec

2011-01-07, Autor: Bartłomiej Knapik
Obecne władze spółki planują na miejscu dzisiejszego dworca zbudować nowy dworzec z centrum handlowym i hotelem. Możecie teraz zobaczyć jak ma wyglądać dworzec po przebudowie. Żeby mieć pieniądze na tę inwestycję trzeba PKS sprywatyzować. Jego pakiet większościowy chcą kupić: biuro podróży z Opola, właściciel Pasażu Grunwaldzkiego, deweloper spod poznania, DLA oraz młoda spółka z Warszawy.

Reklama

Na początku grudnia pisaliśmy, że  do kupienia jest pakiet większościowy PKS-u. . Do ministerstwa skarbu, które zajmuje się prywatyzacją, oferty złożyły:
Prywatne Biuro Podróży Sindbad - Ryszard Wójcik z Opola;
PBG DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie;
Echo Investment S.A. z siedzibą w Kielcach;
Retail Provider Wrocław Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
Dolnośląskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Do kupienia jest 10.903 udziałów, o wartości nominalnej 1000,00 złotych każdy.
Stanowi to 54,52 proc. kapitału zakładowego „Polbus-PKS.” To wszystkie udziały, które w spółce ma jeszcze skarb państwa.

Władze liczą, że po prywatyzacji może się poprawić jakość usług. Nie jest to jednak takie pewne, bo na prawie 11 tysięcy udziałów pierwszeństwo kupna na 9780 udziałów mają pracownicy spółki.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jak ewentualna zmiana właściciela wpłynie na plan przeniesienia dworca PKS z miejsca, w którym się obecnie znajduje na zachód. Przypomnijmy, że już w kwietniu pisaliśmy, że miejscy urbaniści szukają dobrego miejsca w pobliżu stadionu lub lotniska, aby przenieść tam dworzec PKS z ul. Suchej.

Po co przenosić dworzec? Powody są dwa. Pierwszy: gdyby był on w pobliżu lotniska lub stadionu autobusy PKS nie musiałyby wjeżdżać do miasta. Bo zatrzymywałyby się tuż przy autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Drugi z powodów przemawiających za przenosinami to ekonomia. Przeprowadzką dworca PKS są zainteresowane także władze spółki nim zarządzającej. Bo teren przy ul. Suchej będą w stanie bardzo korzystnie sprzedać. Zarobiłyby na tym więcej pieniędzy, niż będą musiały zapłacić za budowę obiektu na zachodzie miasta.

Tyle, że są to plany miejskich planistów. Władze spółki PKS chciałby aby na miejscu dzisiejszego dworca powstał zupełnie inny obiekt – choć z zachowaniem obecnej funkcji. Miałaby tu się znaleźć galeria handlowa z hotelem i parkingiem podziemnym. Czy to się uda? Oczywiście najpierw trzeba mieć inwestora, czyli pieniądze, a potem przekonać miejskich planistów. Z naszych informacji wynika, że nie jest to niemożliwe.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2011-01-07
  10:39:01

  0 0

  Pomysł przeniesienia dworca autobusowego na przedmieścia jest absurdalny. Przecież w większości korzystają z niego osoby, które dojeżdżają co dzień do pracy w centrum. Dworzec w okolicach nowego stadionu sprawi, że centralne miasto aglomeracji będzie mniej atrakcyjnym miejscem pracy dla osób np. z Sobótki.
  Można oczywiście zastanowić się nad "wyrzuceniem na inny obiekt przewozów międzynarodowych - dla nich lokalizacja bliska stadionu byłałby sensowna. Duża część tego terenu to parking autobusowy - może jego udałoby się gdzieś przenieść?
  Nie mniej jednak dworzec co najmniej dla obsługi ruchu regionalnego, a najlepiej krajowego - powinien zostać na swoim miejscu.
  Galeria handlowa - dobry pomysł. Na dworzec wystarczy pozostawić 3-4 kasy i poczekalnię (oraz wspomniane 2-3 perony). W pełni wystarczy.

 • ~ 2011-01-07
  11:08:03

  0 0

  Aż dziwne, że miejscy planiści nie postanowili wysadzić Dworca Głownego PKP i wystawić torów tak, żeby okalały miasto. A przystanki PKS'ów na powstańców itp. są z potrzeby, czy przypadku? No, ale w końcu trzeba sobie trochę dorobić, no i zrobić więcej miejsca dla samochodów (wrocławski priorytet)

 • ~ 2011-01-07
  11:36:33

  0 0

  Dziwne są te wrocławskie pomysły dotyczące komunikacji..

 • ~ 2011-01-07
  11:43:59

  0 0

  "Jego pakiet większościowy chce kupić biuro podróży z Opola, właściciel Pasażu Grunwaldzkiego, deweloper spod poznania, DLA oraz młoda spółka z Warszawy chcą kupić" - masło maślane?:)

 • ~ 2011-01-07
  12:39:38

  0 0

  Chciałbym tylko przypomnieć, że Polbus-PKS to nie tylko dworzec, ale także dziesiątki autobusów oraz lokalnych i regionalnych połączeń autobusowych. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby Echo Investment czy PBG Dom były zainteresowane kontynuacją takiej działalności...

 • ~ 2011-01-07
  16:20:59

  0 0

  Chyba logiczne jest umiejscowienie dworca pkp i pks-jedno z drugim choć odmienne to się bardzo zazębia i jest potrzebne dla wygody pasażerów aby zostało tak jak jest-remont owszem wymaga dworzec już od bardzo dawna.
  No chyba że staniemy się... naraz tak bogatym krajem że każdego będzie stać na podróże samolotem to wtedy ma sens przeprowadzki pks-u.
  A może tak wybudować jeszcze dworzec główny pkp kolo stadionu? skoro teraz to jest największe oczko w głowie rządzących-gdzie już dziś dobrze wiemy że ta inwestycja nigdy się nie zwróci

 • ~ 2011-01-07
  17:25:14

  0 0

  Przeniesienie Dworca PKS jest niemądrym pomysłem.
  Bardzo irytuje mnie rozwiązanie jeleniogórskie, gdzie trzeba gnać przez pół miasta w Dworca PKP na PKS. Choć tam i tak jest nieźle, bo spora część PKS-ów jeździ i tak spod PKP.
  We Wrocławiu, obawiam się, że nie będzie to możliwe i masa podróżnych będzie musiała migrować przez pół miasta, aby się przesiąść. To bardzo kiepski pomysł. Nieraz też trzeba wybierać bardzo szybko pomiędzy pociągiem a autobusem do tej samej miejscowości docelowej. Rozrzucenie dworców odbierze taką możliwość.
  Zasadne wydaje się zbudowanie drugiego dworca w rejonach zachodnich miasta (tak jak Warszawa Zachodnia), ale raczej z założenia jako taki większy przystanek pośredni, niż jako punkt początkowy lub końcowy. Ewentualnie, jak napisał jeden z "przedpiszców" - racjonalne może być wyrzucenie ruchu międzynarodowego z obecnej lokalizacji. Dobrze aby wówczas taki dworzec był dobrze skomunikowany kolejowo z Głównym PKP (obecnie raczej żadna lokalizacja na zachodzie, dalsza niż Mikołajów nie spełnia tego założenia, a Mikołajów to już i tak prawie centrum, a nie zachód). Przyjemnie też pomarzyć o połączeniu kolejowym na lotnisko, ale to już całkiem inna bajka.

 • ~ 2011-01-07
  19:03:15

  0 0

  Już niedługo Wrocław zginie w katastrofie komunikacyjnej!!! Do czego wielkimi krokami doprowadza zarząd miasta!!!

 • ~ 2011-01-07
  19:06:45

  0 0

  Ladny ten dworiec podoba mie sie mysle ze ladny i dobry bylby taki dworiec

 • ~ 2011-01-07
  19:17:09

  0 0

  Przeność dworzec z centrum ? Bzdura. To może i przenieść dworzec kolejowy ? A moze rynek ? Z centrum w różne kierunki miasta jest podobna odległość. Właśnie centrum miasta jest od tego aby skupiało tego typu ważne miejsca.

 • ~ 2011-01-07
  19:44:47

  0 0

  deweloperzy raczej sa zainteresowane terenem w centrum , i pewnie nie beda potrzebowaly autobusow . Czy ktos wie co sie stanie w ich przypadku ?

 • ~ 2011-01-07
  19:48:22

  0 0

  Że prywatyzacja PKS jest niezbędna, to chyba każdy się zgodzi. Potrzebny jest bowiem ktoś, komu będzie zależało na zarabianiu na przewozach autobusowych, a co za tym idzie - w domyśle także podnoszeniu jakości usług. Spółka taka miałaby istotny bonus w postaci działki o świetnym i wartościowym umiejscowieniu. Patrząc na podobne przykłady z różnych innych miast odnoszę wrażenie że Dworzec PKS we Wrocławiu zajmuje dużo za dużo miejsca. Jak ktoś napisał, większość z niego to parking, pozostaje więc pytanie, czy opłaca się tak cenną działkę wykorzystywać głównie jako miejsce postoju? Poczekalnia dla pasażerów jako taka też będzie zbędna, jeśli większą część dworca będą stanowić sklepy i knajpy galerii handlowej. Tak jest na całym świecie.
  Sądzę że przerzucenie Dworca gdzieś dalej byłoby sensowne, jeśli autobusy jadące (np. spod stadionu na wschód czy południe) i tak jechałyby obok dworca kolejowego robiąc krótki stop. Tylko że wtedy istnienie galerii handlowej jest w takiej sytuacji (+ konkurencja ze strony galerii na dworcu kolejowym, Renomy i Arkad) miałoby mniejszy sens ekonomiczny...

 • ~ 2011-01-08
  14:41:30

  0 0

  Ja miejskim planistom podpowiadam jeszcze inny pomysł. Dworzec autobusowy przenieść do Środy Sląskiej a kolejowy do Oleśnicy. Oba dworce połączyć jedną czteropasmową drogą i dwutorową linią kolejową po której wahadłowo będą poruszać się pociągi kolejki miejskiej. Pozostałe tory i drogi szersze niż 4 m na terenie Wrocławia rozebrać. W ten sposób pozbędziemy się z miasta większości brudnych i hałasliwych pociągów i autobusów. W razie realizacji tego projektu zatsrzegam sobie prawo do honorarium autorskiego.

 • ~ 2011-01-08
  19:48:27

  0 0

  A ja proponuję, żeby Urząd Miasta przenieść gdzieś między Oborniki, a Trzebnicę. Po co przenosić Urząd? Bo wtedy miejscy urzędnicy nie musieliby wjeżdżać do miasta.
  Drugi z powodów przemawiających za przenosinami to ekonomia. Przeprowadzką Urzędu są zainteresowane spółki i biznesmeni. Bo teren przy pl. Nowy Targ i w Rynku wrocławskim można bardzo korzystnie sprzedać, wraz z budynkami. Spółki zarobiłyby na tym więcej pieniędzy. "Z naszych informacji wynika, że nie jest to niemożliwe".

 • ~ 2011-01-09
  10:08:46

  0 0

  niektorzy swoimi komentarzami sa zalosni. Do potegi. Typowe polaczki na niczym sie nie znajace. Umiecie tylko narzekac. Na wszystko.

 • ~ 2011-01-09
  23:49:15

  0 0

  Myślę, że to jakieś nielogiczne sensacje przekazuje p. Bartek w tym artykule, niczym nie poparte. NIe sądzę aby władze były aż tak głupie. Chodzi jedynie o poczytność i nic więcej... Jakoś inne media, w tym także Gazeta Wrocławska do której p. Bartek dużo pisuje nie informowały o tych propozycjach przenosin dworca... więc jest to chyba tylko tania sensacja.

 • ~ 2011-01-10
  16:30:14

  0 0

  Dworzec PKS powinien być blisko PKP, to wielki błąd oddalać go od centrum, bo i tak większość osób korzystających na codzień z PKS to osoby pracujące we Wrocławiu i studenci z pobliskich miejscowości. Ci którzy jeżdżą na długich trasach nie robią tego codziennie. Nie można im wydłużać jeszcze bardziej czasu podróży z dworca do centrum. Zresztą nawet jak ten pomysł powstanie, to i tak większość autobusów będzie jeździć przez centrum i się gdzieś zatrzymywać po przystankach, bo wymuszą to klienci, co będzie generować dodatkowe utrudnienia. A przeniesiony dworzec będzie świecił pustkami, bo będą tam tylko przejezdni, albo podróżujący na dalekich trasach. Ci co jeżdżą codziennie będą i tak wsiadać i wysiadać w centrum, tylko tworząc większy "bałagan" komunikacyjny.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.