Biznes

Kto zaprojektuje kościół na osiedlu ESK?

2016-09-21, Autor: bas

Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu.

Reklama

Projekt kościoła ma powstać na rzucie prostokąta lub kwadratu z transeptem lub bez (w formie krzyża łacińskiego lub greckiego). Nowa świątynia docelowo ma być wyposażona w 600 miejsc siedzących. Projektant w nawie kościoła powinien przewidzieć m.in. miejsce dla 14 stacji Drogi Krzyżowej (w formie rzeźbiarskiej lub malarskiej), miejsce na minimum 2 konfesjonały oraz emporę organową i miejsce dla chóru. W projekcie powinien znaleźć się również projekt kruchty kościelnej oraz miejsce na ekspozycję szopki bożonarodzeniowej i Grobu Pańskiego.

Dodatkowo wykonawca może zaprojektować kaplice wewnętrzne np. kaplicę chrzcielną z chrzcielnicą albo kaplicę Najświętszego Sakramentu z możliwością niezależnego wejścia dla wiernych, którzy będą mogli odwiedzać ją przez cały dzień.

Konkurs jest realizowany na zamówienie Biura Festiwalowego Impart 2016 i jest elementem projektu interdyscyplinarnego pt. ,,Kościół. Piękno i Kicz" będącego przedsięwzięciem realizowanym w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki. Prace można składać we wrocławskim biurze Stowarzyszenia Architektów Polskich (Rynek-Ratusz 25).

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~mdj11 2016-09-21
  23:04:45

  3 0

  NIE PRAWDA. Kościoła NIE MA być na osiedlu ESK. Widziałem plany i tam jest dokładnie tuż poza granicą osiedla ESK, tak jak jest to na zdjęciu w kolorze czerwonym. Osiedle ma być budowane w 3 etapach. Ostatni etap to te nieforemne szare kwadraty na zdjęciu. budowa "kiedyś tam". I na żadnym z tych etapów nie jest przewidziany budynek do celów kultu religijnego.
  Kiedyś była zasada budowy kościołów na planie krzyża w osi wschód-zachód, z ołtarzem po stronie wschodniej. Takiej zasady teraz nie przewidziano.

 • ~mdj11 2017-12-10
  12:33:08

  3 3

  Witam. Widać, że od ponad roku, kiedy zamieściłem wpis nikt nie chciał tego skomentować.
  Tak jak wtedy, tak i dziś widać, że na osiedlu nie JEST PRZEWIDZIANE miejsce dla obiektu religijno-sakralnego. Widać wyraźnie, że władze miasta z prezydentem od początku nie przewidzieli tam takiego obiektu dla "wzorcowego osiedla Europejskiej Stolicy Kultury".
  Bo w Europie zapomina się o kulturze chrześcijańskiej, bo raczej burzy się kościoły niż buduje. Najlepiej "to coś" umieścić poza, aby tylko nam nie wypominali "ciemnogrodu", średniowiecza.
  Najsmutniejsze jest też to, że i Kościół Katolicki nic nie chce zrobić w tej materii.

 • ~Paweł Jankowski 2017-12-10
  13:49:29

  0 13

  Mało ci kościołów we Wrocławiu ? Mało ci władzy kk w Polsce?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.