Wiadomości
Kulinarne tradycje Wrocławia - żurek
Obfitości świątecznego stołu najlepiej odzwierciedlają różnorodność i kulturową mozaikę Wrocławia. Współczesne tradycje kulinarne naszego miasta są bezpośrednio związane z jego historią.
Ludność, która zamieszkała tu po 1945 roku wywodziła się głównie z Wielkopolski, ziemi krakowskiej, kieleckiej, rzeszowskiej, łódzkiej, lubelskiej i warszawskiej. Około 22% powojennej populacji Wrocławia stanowili kresowiacy, głównie z byłych województw lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. Tuż obok nich swoje miejsce we Wrocławiu odnalazły mniejszości: niemiecka, ukraińska, łemkowska, karaimska czy romska.
Ta niezwykła mieszanka etniczno-kulturowa zaowocowała kuchnią różnorodną, pomysłową i szalenie apetyczną. W jadłospisie wrocławian nie zabrakło więc tradycyjnego barszczu lwowskiego, wszelkiego rodzaju pierogów, blinów i kulebiaków, smakowitych pieczeni, wielkopolskiej rolady czy kaszubskiego zylca.
W okresie Wielkiego Postu w przedwojennym i powojennym Wrocławiu jadano ryby, żurek i pyry z gzikiem. Na stołach królował wówczas śledź w oleju oraz smażone, lub podawane w galarecie, ryby słodkowodne i morskie. Najpopularniejszą zupą wielkanocną jest żur na zakwasie podawany z białą kiełbasą.
Jego przygotowanie należy rozpocząć już na początku Wielkiego Tygodnia. Zakwas bowiem, musi postać 3-4 dni, a sporządzony na nim żurek najlepiej smakuje na drugi dzień.
Do zakwasu potrzebne są:
szklanka mąki żytniej
1 dkg drożdży
kawałek skórki razowego chleba
Sposób przygotowania: Mąkę należy wymieszać z ciepłą wodą tak, aby powstała zawiesina o konsystencji ciasta naleśnikowego. Następnie dodać drożdże i skórkę z chleba. Wymieszać. Całość pozostawić w ciepłym miejscu na 3-4 dni.
Gdy zakwas będzie już gotowy, można rozpocząć gotowanie żurku.
Składniki:
porcja włoszczyzny
szklanka zakwasu
25 dag białej kiełbasy
1 cebula
pół szklanki śmietany
łyżka startego chrzanu
ząbek czosnku
liść laurowy
łyżeczka majeranku
ziele angielskie
sól, pieprz
Sposób przygotowania: Półtora litra wody wlać do garnka, dodać włoszczyznę i gotować. Otrzymany wywar odcedzić i dodać zakwas. Kiełbasę pokroić w plastry i wraz z cebulą podsmażyć. Następnie dodać do zupy i gotować na małym ogniu. Czosnek drobno pokroić, wymieszać z chrzanem, śmietaną i przyprawami, dodać do żurku. Doprawić solą i pieprzem. Potrawa ta powinna być serwowana z ugotowanymi na twardo jajkami, pokrojonymi w ćwiartki.
We Wrocławiu można spotkać również łemkowski specjał - keselicę, zwaną również kiesełycicą lub kysyłycią, czyli gęsty żur, którego zakwas sporządzany jest na bazie mąki pszennej i owsianej.
Zobacz także
Tagi: kultura, mniejszości, kuchnia, wrocław, biała kiełbasa, przepis, zwyczaje, żurek, święta, wielkanoc, potrawy, tradycja
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław 30 lat temu. Na tych zdjęciach nie poznasz swojego miasta!
53800 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
50637 -
Wrocław: na czas trwania akcji ratowników wstrzymano ruch tramwajów
46379 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
39113 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o wandalach. W tych miejscach jest niebezpiecznie
28870
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Pożar ciężarówki z chemikaliami na A4. Trasa w stronę granicy zablokowana
3 -
"Je*** PiS" na 3-Majówce we Wrocławiu. "Najlepiej zróbcie to przy wyborach. Seks stulecia!"
3 -
Grypsy Przyjaciół Kota Wrocka - odc. 29
3 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2010-04-02
23:42:48
mniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam :)
~ 2010-04-03
00:03:03
żurek do mnie nie przemawia, ale np. Richard Bona go uwielbia
~ 2010-04-03
01:03:40
moja ulubiona zupa! :)
~ 2010-04-03
09:16:39
ciekawe to.