Wiadomości

LEDem po oczach, czyli czy z wrocławskich skrzyżowań znikną reklamy świetlne?

2011-02-15, Autor: Daria Kędzierska
Świecące tablice reklamowe ustawione przy większych wrocławskich skrzyżowaniach mogą rozpraszać kierowców. Szczególnie, gdy ich światło jest tak intensywne, że wręcz razi po oczach, jak to się dzieje na rogu Grabiszyńskiej i Hallera. Podobny problem w całej Polsce dostrzegła Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich RP. Napisała w tej sprawie list do Ministra Infrastruktury, w którym prosi o zakazanie tak intensywnej świetlnej reklamy.

Reklama

We Wrocławiu świecące tablice są umieszczone m. in. na skrzyżowaniu ulic Grabiszyńskiej i Klecińskiej oraz Armii Krajowej i Ślężnej. W obu przypadkach ustawione są w taki sposób, by zwrócić na siebie uwagę kierowców stojących na czerwonym świetle. Pani Rzecznik uważa, że takie umieszczenie ekranów świetlnych może powodować tzw. efekt olśnienia. Polega on na tym, że człowiek może zostać oślepiony, jego uwaga zostaje odwrócona a w konsekwencji może dojść np. do wypadku. W piśmie do ministra Cezarego Grabarczyka pisze ponadto, że "należałoby wprowadzić rozwiązania prawne minimalizujące uciążliwość głośnych i migających ekranów  reklamowych, a przede wszystkim - uściślające parametry graniczne, których przekroczenie dawałoby podstawę do interwencji właściwych organów”.

 

- Nie ulega wątpliwości, że świecąca reklama ma swoją moc i pod pewnym kątem może razić - mówi Wojciech Wybraniec z biura prasowego wrocławskiej policji. -Przepis jednak w tej chwili nie reguluje, czy powoduje to zagrożenie w ruchu czy nie- dodaje rzecznik. Za to bez większych wątpliwości policjanci przyznają mandaty za używanie świateł drogowych. Za oślepianie tzw. światłami długimi można otrzymać nawet 200 złotych mandatu.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2011-02-15
  07:18:19

  0 0

  Wywalić to g.... z wrocławskich ulic !
  Kilka razy zdarzyło mi się po zmroku przejeżdżać koło "tego" jako pasażer tramwaju. Nie dośc że to bardzo "daje po oczach" to w dodatku nie ma za bardzo gdzie uciec ze wzrokiem bo sięodbija od wszystkich szyb. Nie jestem okulistą, ale na pewno takie nagłe oślepienie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie oczu. A ja nie życzę sobie tracić nerwy i zdrowie, bo jakiś jededn palant chce sobie zarobić nie męcząc się, a drugi nie ma na co wydawać kasy. Kropka.

 • ~ 2011-02-15
  07:46:12

  0 0

  Myślę, że na początek można spróbować wykorzystywać te urządzenia zgodnie z ich możliwościami. Każdy z takich ekranów jest wyposażony w sterownik natężenia światła. Jasność jaka jest niezbędna w ciągu dnia, aby ekran był czytelny jest nawet o 70% wyższa niż ta przy której ekran spełni swoje zadanie w nocy.. Podejrzewam jednak, że właścicielom ekranów nawet nie chce się regulować takich parametrów, szczególnie gdy, jak widać nie można zgodnie z prawem wyegzekwować od nich takich działań.

 • ~ 2011-02-15
  08:36:45

  0 0

  Moim zdaniem z niektórych miejsc trzeba wywalić ekrany!! Np. pod FATem czy na Ślężnej. Są jednak takie ekrany, które nie są uciążliwe dla kierowców (np. na krzyżówce na Nowym Dworze czy na Kazimierza Wlk. na budynku Times'a).

 • ~ 2011-02-15
  12:32:13

  0 0

  Usunąć to dziadostwo trwale. Nie może być tak, że jakieś cwaniaki dla zysku terroryzują ludzi oślepiając ich.

 • ~ 2011-02-15
  14:06:56

  0 0

  Sam On na oczy nie musisz sie juz leczyc, obawiam sie za na glowe tez za pozno... ludzie zajmijcie sie problemami a nie "problemami"

 • ~ 2011-02-15
  21:00:38

  0 0

  Gość - miej odwagę podpisać się pod własną głupotą - chyba że Ty to dziadostwo tam wystawiłeś...
  Bezwzględnie popieram inicjatywę, to jest niebezpieczne dla ruchu, daje w nocy taka łunę światła, że ja musiałem mrużyć oczy... Bezmyślność i brak szacunku do innych ludzi tego kto to tam umieścił. Jest taki cytat jak widać żywy: "Ludzie, ludziom zgotowali ten los".

 • ~ 2011-02-17
  21:42:15

  0 0

  Jeszcze są LEDy, które nie tyle rozpraszają kierowców, co nie pozwalają zasnąć spracowanym mieszczanom, bo całą noc świecić. Na Grunwaldzkim albo na Legionów.

 • ~ 2011-02-21
  09:59:18

  0 0

  Każdy LED ma regulowaną jasność świecenia i nie sądzę aby właściciele to olewali choćby ze względu na pobór mocy - czyt. mniejsze rachunki za prąd. Ale zawsze znajdą się tacy ktorych w oczy kole fakt, że inni pomyśleli i udalo im się zrealizować jakąś własną inicjatywę...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.