Wiadomości
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna we Wrocławiu? Globalny bank i rodzima firma nie rezygnują
Zobacz także
Jednym z warunków postawionych przez tego międzynarodowego inwestora, gdy przymierzał się do wejścia na wrocławski rynek, było włączenie dwóch biurowców w centrum miasta do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zgodę na to musiała dać rada miejska, a sprawa budziła kontrowersje nawet wśród rajców z klubu Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Nie wszystkim bowiem podobało się, że z ulg podatkowych miałaby korzystać tak potężna, globalna instytucja finansowa.
Ostatecznie uchwała w tej sprawie została przegłosowana w marcu zeszłego roku. Zgody na rozszerzenie strefy nie wydała jednak jesienią Rada Ministrów.
Jak się okazuje, UBS nie zrezygnował jednak ze starań o objęcie swojego wrocławskiego oddziału specjalną strefą ekonomiczną.
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest gotowa do złożenia do ministerstwa uzupełnionego wniosku o rozszerzenie strefy we Wrocławiu, ale póki co czeka na wskazanie osób, które w nowym resorcie będą zajmowały się sprawą stref ekonomicznych - tłumaczy Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Potwierdzają to przedstawiciele legnickiej strefy.
- Zbieramy dokumenty, uzupełniamy wnioski - informuje Magdalena Szott z LSSE.
Hasco-Lek też nie składa broni
Jak tłumaczą nam pracownicy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podobnie rzecz się ma z wrocławskim Hasco-Lekiem.
Przypomnijmy, w lutym zeszłego roku miejscy radni zgodzili się, by należące do wrocławskiej spółki tereny włączyć do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma zamierzała rozbudować swój zakład produkcyjny i stworzyć nowe miejsca pracy.
W październiku Ministerstwo Gospodarki złożyło projekt rozporządzania w sprawie LSSE. Uwzględniał on rozszerzenie strefy o tereny we Wrocławiu i Siechnicach.
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt pod koniec października, jednak został on zarekomendowany Radzie Ministrów bez terenu pod inwestycję Hasco-Lek. Innymi słowy, grunty we Wrocławiu i Siechnicach zostały z projektu, który trafił na posiedzenie rządu w listopadzie, wykreślone.
Już wtedy przedstawiciele legnickiej strefy zapowiadali, że to nie koniec całej procedury.
- Fragment wniosku dotyczący gruntów inwestycyjnych firmy Hasco-Lek wymaga rozszerzonych wyjaśnień. Dlatego wspólnie wypracujemy najlepsze stanowisko, które pozwoli na podjęcie dalszych kroków w celu rozszerzenia granic strefy o wnioskowane grunty. Wspólnie z firmą pracujemy nad uzupełnieniem wszystkich kwestii wymagających wyjaśnień - tłumaczył Wiesław Sowiński, dyrektor Departamentu Rozwoju LSSE.
Teraz przedstawiciele Hasco-Leku potwierdzają, że firma nie wyklucza podjęcia dalszych starań o objęcie swoich terenów Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
- Zaplanowana inwestycja została wstrzymana w związku z tym, że wniosek o rozszerzenie strefy poprzednim razem został odrzucony. Chcielibyśmy korzystać z możliwości, jakie daje włączenie do strefy, szczególnie że już czynią to firmy zagraniczne. Liczymy na to, że taka szansa nie ominie firmy z rodzimym kapitałem, który jest reinwestowany w Polsce - podkreśla Stanisław Han, prezes wrocławskiej firmy.
Co ze strefą 2.0 w EIT+?
Niepewny jest też los pierwszej w Polsce specjalnej strefy ekonomicznej 2.0, która miała powstać na terenach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
- Temat utknął po zmianie władz w rządzie i ministerstwach i nie jest na ten moment podejmowany - przyznaje Klaudia Piątek z EIT+.
Specjalna strefa ekonomiczna nowej generacji miała być dedykowana działalności badawczo-rozwojowej, koncentrować i stymulować działalność innowacyjną.
- W odróżnieniu od już istniejących specjalnych stref ekonomicznych tworzone w nich miejsca pracy powinny w znacznie większym stopniu opierać się na produkcji zaawansowanych technologicznie wyrobów wykorzystujących krajową bazę wiedzy z bezpośredniego otoczenia SSE 2.0 - podkreślali w zeszłym roku przedstawiciele EIT+.
Profesor Jerzy Langer, prezes EIT+, tłumaczył, że to również ogromna szansa dla wszystkich przedsiębiorstw, które planują sięgnąć po środki finansowe z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego-Inteligentny Rozwój.
- Do programu mogą przystępować firmy, które chcą rozwijać nowe technologie samodzielnie lub zlecić jednostce naukowej takiej jak EIT+. Dzięki strefie nasze centrum nie tylko wesprze firmy w rozwoju produktów i w komercjalizacji własności intelektualnej, ale też umożliwi korzystne umiejscowienie na terenie Kampusu Pracze EIT+ działu B+R danej firmy - podkreślał prof. Jerzy Langer.
Na razie jednak nie wiadomo, czy pierwsza w Polsce SSE 2.0 powstanie we Wrocławiu.
Tagi: UBS, UBS Wrocław, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, LSSE, rada miejska, inwestycje wrocław, araw, UBS we Wrocławiu, HASCO-LEK, EIT+, specjalna strefa ekonomiczna 2.0, Magdalena Karcz, Jerzy Langer
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław 30 lat temu. Na tych zdjęciach nie poznasz swojego miasta!
53930 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
51042 -
Wrocław: na czas trwania akcji ratowników wstrzymano ruch tramwajów
46428 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
39378 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o wandalach. W tych miejscach jest niebezpiecznie
29062
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Pożar ciężarówki z chemikaliami na A4. Trasa w stronę granicy zablokowana
3 -
"Je*** PiS" na 3-Majówce we Wrocławiu. "Najlepiej zróbcie to przy wyborach. Seks stulecia!"
3 -
Grypsy Przyjaciół Kota Wrocka - odc. 29
3 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert