Biznes
Level 4.0, czyli program, który pozwala przejść na wyższy poziom automatyzacji
Pięć renomowanych, eksperckich instytucji, inteligentne roboty, algorytmy uczące, chmura obliczeniowa i jeden, wspólny cel - wsparcie polskiej przedsiębiorczości w osiągnięciu wyższego poziomu świadomości cyfrowej. Ruszył program Level 4.0 dla polskich firm sektora MSP, korporacji, start-upów, organizacji i innych instytucji zainteresowanych rozwojem z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
Level 4.0 to niezwykły projekt, który jest częścią międzynarodowego Digital Innovation Hubs (czyli Hubów Innowacji Cyfrowych wspierających cyfrową transformację przedsiębiorstw). W skład Level 4.0 wchodzą: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A. W myśl hasła „Osiągnij nowy poziom innowacyjności” przybliżają uczestnikom programu innowacyjne rozwiązania i najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0. Jak mówi Tomasz Szpikowski, prezes TestArmy Group:
Zobacz także
- Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę odgrywają nowe technologie. Dzięki nim, świat wchodzi na kolejne poziomy rozwoju z nieznaną dotąd prędkością.
Na czym opiera się ta idea?
Algorytmy nauczą się, jak pomóc firmie
Jeszcze niedawno tzw. dane historyczne były rozumiane w ujęciu rocznym czy kwartalnym. Dziś takie opóźnienie jest w wielu biznesach niewybaczalne. Wszystko trzeba mieć na wczoraj, bo to często “być albo nie być” dla firmy. Właśnie dlatego swoje zastosowanie w procesie produkcji odnajdują nowoczesne rozwiązania z zakresu Data Science, takie jak Machine Learning, a zaawansowane technicznie systemy mogą wspomóc procesy decyzyjne w obszarach technicznych. To tu pojawia się rola takiego programu, jak Level 4.0.
- Dziś do optymalizacji procesów w organizacji, ulepszania produktów, zwiększania przychodów, zmniejszania zużycia zasobów czy minimalizacji negatywnego wpływu przemysłu na środowisko z powodzeniem możemy wykorzystać nowoczesne technologie. Zaprogramować sztuczną inteligencję. Rzecz w tym, że to wciąż jest dość nowe pojęcie, a specjalistów, którzy je rozumieją, jest niewielu - wyjaśnia Tomasz Szpikowski.
Level 4.0 ma rozwiązywać te problemy. Uczestnicy programu zyskują bowiem praktyczną wiedzę pozwalającą wykrywać i wykorzystywać nieoczywiste, potencjalnie użyteczne relacje między danymi generowanymi przez przemysł. Poznają też schematy postępowania z wielowymiarowymi zestawami informacji. Dzięki temu, po zapoznaniu się z technologią algorytmów uczących się, beneficjenci mają realną szansę tworzenia dedykowanych rozwiązań dla swoich firm.
Efektywny biznes z głową w chmurze
To oczywiście nie wszystko. Rozpędzony postęp sprawia, że aby firmy mogły spełniać wymogi współczesnego rynku, muszą dbać także o bezpieczeństwo informacji i komfort pracy swojej kadry. Dlatego coraz chętniej wykorzystują potencjał chmury obliczeniowej. Pozwala ona między innymi optymalizować procesy, a także uniknąć niepotrzebnych wydatków i niegospodarności.
- W ramach Level 4.0 uczymy, jak ulepszyć sposób wykorzystania zasobów IT, by skutecznie i wydajnie realizować obrane cele. Czym się różnią modele IaaS, PaaS i SaaS? Jak wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj chmury obliczeniowej? Specjaliści przedstawią możliwości, wady i zalety poszczególnych opcji, a także zasady bezpieczeństwa, kwestie związane z RODO oraz przykłady konkretnych rozwiązań stosowanych na rynku - dodaje Szpikowski.
Cyfrowi strażnicy bezpieczeństwa
W dobie niezliczonych ataków hakerskich na firmy oraz organizacje przy deficycie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, każdy powinien zachować ostrożność, szczególnie gdy ma do czynienia z poufnymi danymi. Dlatego uczestnicy szkoleń Level 4.0 poznają szeroką gamę aktualnie stosowanych ataków. Eksperci wyjaśniają, między innymi czym jest phishing, spear phishing, scam, clickjacking i jak się przed nimi bronić. Przedstawiają szereg narzędzi poprawiających bezpieczeństwo danych w organizacji oraz zapoznają uczestników ze skutecznymi metodami zabezpieczania własnych danych i kont.
Lista technologii, w zakresie których eksperci Level 4.0 oferują swoją wiedzę i doświadczenie, jest znacznie dłuższa:
- Internet rzeczy (IoT, czyli Internet of Things) - eksperci przedstawią know-how, jak IoT umożliwia wymianę danych, komunikację i interakcję pomiędzy niezliczoną liczbą fizycznych urządzeń podłączonych do sieci. To ważne, ponieważ stosowanie rozwiązań tej technologii daje ogromne możliwości rozwoju sposobu dostarczania produktów i usług, a więc całego modelu biznesowego.
- Automatyka i robotyka - tu eksperci z Level 4.0 opowiedzą o najnowocześniejszych, zrobotyzowanych systemach, które rewolucjonizują przemysł. Można tu wymienić choćby przemysłowe systemy RFID (konkurencyjna alternatywa dla tradycyjnych kodów kreskowych), kamery inteligentne czy IO-Link (interfejs wykorzystywany w inteligentnych połączeniach sieciowych). W ramach tej technologii Level 4.0 podpowie także, jak zautomatyzować audyty i różnorodne procesy biznesowe w wybranych typach działalności
- Wirtualna/rozszerzona rzeczywistość - eksperci pomogą wykorzystać potencjał sztucznie stworzonego obrazu rzeczywistości, wykreowanego przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (przedmioty, przestrzenie, zdarzenia), jak i zupełnie fikcyjnego. Rozszerzona rzeczywistość z kolei to system łączący świat realny z komputerowym obrazem w formie grafiki 3D, generowanym w czasie rzeczywistym.
- Wytwarzanie przyrostowe - druk 3D od lat poszerza spektrum zastosowań w różnych dziedzinach życia, biznesu i przemysłu. Wytwarzanie przyrostowe umożliwia wyrób indywidualnie opracowanych, w pełni funkcjonalnych części bez potrzeby użycia narzędzi, takich jak formy czy matryce. Eksperci zaprezentują więc nieznane możliwości związane z wykorzystaniem druku 3D i omówią z zainteresowanymi istotne kwestie, takie jak: ograniczenia technologiczne, dobór materiału czy parametry procesu wytwarzania.
Podkreślmy, że Level 4.0 znalazł się w gronie pięciu zwycięzców wybranych przez ówczesnego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (aktualnie Ministra Rozwoju) w prestiżowym konkursie, do którego spłynęły aż 42 aplikacje z całego kraju.
- Dokładamy wszelkich starań, by najnowsze rozwiązania znajdowały swoje zastosowanie także w Polsce. Konsorcjanci wrocławskiego DIH-a mają świadomość, że rewolucja nie odbędzie się bez udziału wszystkich uczestników rynku: zaczynając od studentów, start-up’ów, małych i średnich przedsiębiorstw, kończąc na wielkich korporacjach czy instytucjach, dlatego swoje działania kieruje do szerokiego grona odbiorców - podsumowuje Tomasz Szpikowski.
Artykuł powstał w ramach LEVEL 4.0. Digital Innovation Hub - inicjatywy wspieranej przez firmę TestArmy Group, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Ekonomiczny, firmę Baluff oraz Wrocławski Park Technologiczny. Za swój główny cel Level 4.0 stawia sobie wsparcie organizacji i przedsiębiorstw w podnoszeniu konkurencyjności rynkowej poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i najnowocześniejszych technologii Przemysłu 4.0.
Projekt „Standaryzacja usług Hubów Innowacji Cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw” jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju w ramach Programu Ministra na lata 2019-2021 „Przemysł 4.0”.
Więcej informacji na: https://www.level4dih.pl
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni
60970 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
41899 -
Wrocław: Biurowiec w centrum idzie do remontu. 16-letni budynek ma nowego właściciela
21447 -
Firmy z Dolnego Śląska będą zwalniać pracowników. Najwięcej w tych branżach [LISTA]
11352 -
Polska, Czechy i Niemcy. Ten sam produkt w sklepie, a ceny zupełnie inne
7853
Najczęściej komentowane
-
MPK Wrocław pozywa Orlen. Zarzuca mu zawyżanie cen paliwa
2 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
1 -
Miasto chce sprzedać dawne kasyno oficerskie. Ale uprzedza: stan alarmowy!
1 -
Wrocław: Gmach dawnej poczty przy ul. Purkyniego znów na sprzedaż
1 -
Dolnośląskie Forum Gospodarcze. Trwa rejestracja gości
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert