Biznes
Linia kolejowa nr 283. Dolnośląski samorząd przejmie linię Jelenia Góra – Lwówek Śląski
[zdjęcie ilustracyjne]
Samorząd przejmuje od PKP kolejną linię kolejową na Dolnym Śląsku. Tym razem Urząd Marszałkowski stanie się właścicielem linii nr 283 z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego. Na jej malowniczej trasie znajduje się słynny most nad Jeziorem Pilchowickim.
– Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez Samorząd Dolnego Śląska. To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich – zapowiada Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Zobacz także
Dolnośląscy samorządowcy od dłuższego czasu przejmują stare nieużywane linie kolejowe i wznawiają na nich ruch pasażerski. Nieczynna linia nr 283 była do tej pory zarządzana przez PKP PLK, a znajdujące się na jej trasie nieruchomości należą do PKP S.A.
– Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji – komentuje Przybylski.
ZOBACZ TEŻ: Zabytkowy most Pilchowicki zostanie wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? „Niech wysadzą Most Brookliński”
W pozyskanie kolejnej linii na rzecz samorządu zaangażowani są radny wojewódzki Patryk Wild i członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda. Samorząd województwa dolnośląskiego zapewnia, że rozwój kolei lokalnej jest jednym z jego priorytetów.
Po przejęciu i zrewitalizowaniu, linia nr 283 miałaby być obsługiwana przez Koleje Dolnośląskie.
Tagi: kolej, linia kolejowa nr 283, pociagi, dolny ślask, PKP, Jelenia Góra, Wleń, lwówek śląski, Jezioro Pilchowickie
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni
63651 -
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
52658 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
43619 -
Wrocław: Upadła kawiarnia na Rynku. Lokal stoi pusty
31285 -
Wrocław: Biurowiec w centrum idzie do remontu. 16-letni budynek ma nowego właściciela
22143
Najczęściej komentowane
-
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
2 -
MPK Wrocław pozywa Orlen. Zarzuca mu zawyżanie cen paliwa
2 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
1 -
Miasto chce sprzedać dawne kasyno oficerskie. Ale uprzedza: stan alarmowy!
1 -
Wrocław: Upadła kawiarnia na Rynku. Lokal stoi pusty
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert