zamknij

Wiadomości

Ludzie z UNESCO sprawdzą czy Hali Stulecia zagraża budowa mostu Wschodniego

2011-11-09, Autor: Jarosław Garbacz
Podczas wizyty we Wrocławiu eksperci z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO i ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc) zapoznają się z pracami remontowymi w Hali Stulecia oraz inwestycjami i działaniami planowanymi w najbliższym otoczeniu.

Reklama

Delegacja ekspertów swój przyjazd zaplanowała na połowę listopada. W tym czasie ma się spotkać z władzami Wrocławia i przedstawicielami ministerstwa kultury. Misja będzie się przyglądała zwłaszcza jak po remoncie prezentuje się odnowiony obiekt. Goście z Francji zobaczą także Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej, które powstało przy Pergoli i przespacerują się po parku Szczytnickim. Kolejnym elementem ich wizyty będzie spotkanie z członkami Akcji park Szczytnicki, która od dwóch lat protestuje przeciwko budowie mostu Wschodniego - przeprawy, która ma połączyc ul. Krakowską z Wielką Wyspą.


Stowarzyszenie apeluje by ludzie z UNESCO sprawdzili czy budowa przeprawy nie wpłynie na degradację zabytku, poprzez zwiększenie emisji zanieczyszczeń i spalin w jej najbliższym sąsiedztwie. Urzędnicy z magistratu uspokajają, że to niemożliwe.
– Delegacja zobaczy, że budowa mostu i dróg dojazdowych jest poza strefą objetą ochroną i nie będzie miała żadnego złego wpływu na halę. Co więcej samochodów w jej bezpośrednim sąsiedztwie ubędzie – przekonuje Tomasz Ossowicz, szef Biura Rozwoju Wrocławia.

Misja zgodnie z zasadami UNESCO będzie miała charakter zamknięty. Informacja na temat wyniku obserwacji będzie sformułowana w specjalnym raporcie, którego treść ma być udostępniona wiosną 2012 roku, tuż przed kolejną sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~k 2011-11-08 22:07:23

  akurat nowy most ODCIĄŻY najbardziej okolice wokół Hali. budowana droga jest dalej niż np Most Zwierzyniecki, czy ulica Wróblewskiego, którymi jeżdżą tramwaje i autobusy (nową drogą mają nie jeździć, z tego co czytałem), a przy okazji każdego większego wydarzenia korek jest nieziemski, ponieważ z tego rejonu Wielkiej Wyspy droga w stronę centrum jest tylko jedna.

  0 0
 • ~ 2011-11-08 23:09:05

  Może być dokładnie na odwrót bo ludzie zrezygnują z tramwajów jadących na około i pojadą autkami przez nowy most.

  0 0
 • ~k 2011-11-09 01:23:46

  nawet jeśli, to i tak lepsze rozwiązanie niż obecne. zwłaszcza, że nowa droga będzie miała większą przepustowość niż Most Zwierzyniecki i ulice Mickiewicza czy Wróblewskiego. i znajduje się w bezpieczniejszej odległości od Hali. wystarczy spojrzeć na mapę.
  dziś jadąc ze wschodniej części Wielkiej Wyspy do centrum, nie ma alternatywy - tylko jadąc koło Hali (tramwajem/autobusem/samochodem). a to chyba nie jest dobre dla zabytku z listy UNESCO. warto, żeby eksperci to dostrzegli.

  0 0
 • ~havranek 2011-11-09 02:29:50

  Połowa Wielkiej Wyspy oraz całe Swojczyce, Strachocin i Wojnów jeżdżą przez Most Zwierzyniecki. Dokończenie OŚ poprzez połączenie Mickiewicza/Paderewskiego z Armii Krajowej znacząco odciąży mosty Zwierzyniecki i Grunwaldzki. Ważne by OŚ kończyła się na skrzyżowaniu Mickiewicza/Paderewskiego a nie wiodła dalej do al. J. III Sobieskiego. Pierwszy wariant zapewni lokalne znaczenie tej obwodnicy i będzie to tylko alternatywa dla Mostu Zwierzynieckiego, drugi spowodowałby, że droga miałby już charakter tranzytowy i byłaby alternatywą dla AOW. OŚ dochodząca do Paderewskiego/Mickiewicza miałaby jeszcze jeden pozytywny walor. Walor ekologiczny. Wbrew temu co mówią ekoterroryści OŚ wzdłuż ul. 9 maja nie zniszczy Parku Szczytnickiego, a właśnie go uratuje. W tej chwili Swojczyce, Strachocin i Wojnów jeździ do centrum ul. Mickiewicza, która jak wiadomo przecina Park dokładnie na pół. OŚ biegnąca wzdłuż ul. 9 maja spowodowałaby znaczącą redukcję ruchu na ul. Mickiewicza od ul. Paderewskiego do Mostu Zwierzynieckiego. Możliwe, że można by wtedy ten odcinek nawet zamknąć dla ruchu (poza oczywiście KZ i dojazdem do posesji). Co do inicjatywy Akcji park Szczytnicki to jest to zwykłe polskie pieniactwo i działanie na czas. Wiedzą, że dla nich sprawa jest przegrana, więc chociaż po utrudniają życie innym.

  0 0
 • ~ 2011-11-09 08:10:45

  tu nawet nie chodzi już o jakiekolwiek problemy z otoczeniem zabytkami.

  widzieliscie budzet na 2012? na most po prostu nie ma kasy. sciema o partnerstwie publiczno-prywatnym jest tak samo realna jak utrzymanie drog wojewodzkich. marszalek dal 5 mln zl na utrzymanie drogi, a firmy sa chetne ale za 50 mln zl.

  cała kasa na inwestycje na kolejne 15 lat poszła w obecne inwestycje. stadion. 'wezly przesiadkowe'. tramwaje minus.

  0 0
 • ~Maciej 2011-11-09 08:46:08

  Wojciech -> to nie ściema, tylko popularny i często stosowany patent. Poza tym o ile dojdzie do budowy tego mostu, na co mam nadzieję, to zostanie to rozpisane w budżecie nie na jeden,a na wiele lat. Jakbyś nie wiedział to tak to działa, że za większe inwestycje nie płaci się na raz. Szymyszczyn ma przynajmniej wiedzę, żeby krytykować, a Ty nie, więc sobie daruj.

  0 0
 • ~ 2011-11-09 09:22:09

  @Wojciech: Twój tok rozumowania zawsze mnie zaskakuje... Piszesz o partnerstwie publicznym i jak to marszałek coś nie doszacował, a nie przyszło Ci do głowy, że te 50mln wspomniane przez Ciebie, to jest kwota na 10lat, tak więc nie będzie płatna z góry tylko transzami zależnymi od jakości obsługi drogi...

  0 0
 • ~ 2011-11-09 09:39:33

  No i co to zmienia w fakcie, że UMarszałkowski chciał dać mniej niż spodziewały się firmy.

  0 0
 • ~ 2011-11-09 10:28:02

  w czym niby nie mam wiedzy, hę? Od dawna już wiadomo że na most nie ma pieniędzy. Czuma gada o partnerstwie publiczno-prywatnym. Efekt mamy w postaci dróg wojewódzkich gdzie marszałek oferował 10x mniej pieniędzy niż firmy zaoferowały. Co ma wspólnego że to jest rozpisane na wiele lat? Czyżby jednak partnerstwo działało, hę? Tak samo będzie z mostem. Miasto i spółki maklasyczną pętlę kredytową i wszystkie zagrywki teraz będą na rękę miastu jako wytłumaczenie.

  0 0
 • ~Krasnal Adamu 2011-11-09 10:49:03

  Z tego, co ja wyczytałem w materiałach Akcji Park Szczytnicki, wizyta związana jest bardziej z remontem Hali Stulecia, którego dokonano bez odpowiednich uzgodnień z UNESCO. Dopiero Akcja poinformowała UNESCO, że ten remont się odbył, na co UNESCO zareagowało wielkim WTF.

  0 0
 • ~wrobak 2011-11-09 12:38:59

  Krasnal Adamu chyba ma rację. Ewentualny most nic Hali nie wadzi. Jedyny problem może być, jeśli UNESCO stwierdzi jakieś nieprawidłowości związane z remontem Hali.

  0 0
 • ~Pimpolak 2011-11-09 13:20:28

  Z grupą APS nie ma sensu dyskutować o Hali. Jest oczywiste, że chodzi im o spadek wartości ich nieruchomości położonych w sąsiedztwie trasy, a nie o jakieś żaby czy inne motylki.

  0 0
 • ~Ada 2011-11-09 18:10:28

  Unesco sprawdzi, czy rzeczywiscie rozbudowe pawilonuu pergoli zrobiono wg projektu Berga(beda płakać ze smiechu) dlaczego wycięto drzewa w Parku Szczytnickim na ter unesco i czy byly odp ekspertyzy i pozwolenie unesco na powyzsze.
  potem zobaczą zdemolowana piaskowaniem i pomalowana pergole. i popadaja ze śmiechu.
  nie zdazy komisja zapytac, czy na remont hali aby na pewno dostano pozwolenia z unesco, i czy program szcegółowy tego remontu był zatwierdzony, zanim zwrócono sie do KE o dotację.
  potem unesco zapyta, o przejrzystosc wydawanych pieniedzy
  nie zapominajcie ze w czerwcu unesco orzekło: status zabytku: zagrozony.
  i przestańcie oo jakims moscie, bo to tylko wisienka na torcie

  0 0
 • ~Ada 2011-11-09 18:48:54

  dlaczego w demokratycznym państwie(w totalitarnym miescie) zaden dziennkarzyna nie wsomniał, czy kiedykolwiej jakikolwiek zabytek unesco miał w Polsce taki status z jakimi konsekwencjami się to wiaze ? jak juz uucierpiał wizerunek miasta i ministerstwa kultury...
  tylko sie pluje na ta biedna akcjepark...
  ,,czemu to o tym pisać nie chcecie, Panowie?" Adam Miickiewicz. Dziady. ciagle aktualne dziady... bardziej aktualne, niz giierkowska mitologia sukcesu

  0 0
 • ~set 2011-11-09 20:11:17

  no to pasztet ma UNESCO. Nie ma opcji, zeby prtzywrócić poprzedni stan, a nie nikt nie zbuduje organów największych w Europie. Już Dudek przemyślał, poczaruje poopowiada i dopiero będzie klops.

  0 0
 • ~Adam59 2012-01-23 13:37:52

  Grupa \"ekoidiotów\" ze stowarzyszenia myśli, że Hala należy tylko do nich i posunie się do każdej kretyńskiej bredni aby przeszkodzić w budowie przeprawy, na którą czeka 99% Wrocławian i nie tylko kierowcy z miasta. Czyt na takie \'działania\" nie ma paragrafu? Jest to przykład przegięcia pały w demokracji. A sposób działania - KABLARSTWO znane jest z czasów komuny!

  0 0
 • ~Adam59 2012-01-23 13:42:24

  Wystarczy, że się tych ekspertów z UNESCO przewiezie w godzinach szczytu z Armii Krajowej do ul.Mickiewicza prze korki na moście grunwaldzkim - będą mieć dość. \"Wzywać\" ich to kompletna GŁUPOTA!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz Straż Miejską Wrocławia?


Oddanych głosów: 160