Maciej Janowski srebrnym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Polski!

2018-08-04, Autor: prochu

Kolejny wielki sukces żużlowca Betard Sparty Wrocław - Maciej Janowski został wicemistrzem Polski. W finale niezwykle emocjonujących zawodów na czele stawki przyjechał Piotr Pawlicki, drugi był właśnie Janowski, który o centymetry pokonał Janusza Kołodzieja. To czwarty medal IMP w karierze kapitana Betard Sparty.

Leszczyński turniej dla Janowskiego rozpoczął się fatalnie - po dwóch seriach startów nie miał na swoim koncie żadnego punktu. W swojej premierowej gonitwie przyjechał ostatni, a w kolejnej odnotował defekt niedługo po starcie. Zawodnik Betard Sparty wziął się jednak w garść i wygrał wszystkie swoje biegi w rundzie zasadniczej, co dało mu awans do półfinału. W nim po starcie był przez moment czwarty, jednak kapitalna akcja pozwoliła mu awansować na drugie miejsce, dające awans do wielkiego finału.

W nim nie zabrakło kontrowersji. W ostatnim biegu dnia - oprócz Janowskiego - udział wzięli Janusz Kołodziej, Bartosz ZmarzlikPiotr Pawlicki. Doświadczony Kołodziej wygrał start, Janowski został na zewnętrznej, a pomiędzy dwoma pozostałymi zawodnikami doszło do kontaktu - Zmarzlik delikatnie potrącił Pawlickiego, po którym ten ostatni wylądował na torze. I choć wydawało się, że to klasyczna sytuacja do powtórki w czteroosobowym składzie, to arbiter... wykluczył Zmarzlika. W powtórce Maciej Janowski znów szalał na zewnętrznej, ale nie był w stanie pokonać Piotra Pawlickiego. Srebrny krążek IMP 2018 to już czwarty medal tych zawodów Janowskiego. Złoto wywalczył w 2015 roku, a na najniższym stopniu podium stawał w latach 2013 i 2016.

- Początek nie był dobry, mieliśmy problemy ze sprzętem, ale na szczęście udało się je pokonać i te występy w końcówce były lepsze - komentował na gorąco zawodnik Betard Sparty.

Okazja do rewanżu już w niedzielę, 5 sierpnia. W Gdańsku odbędą się Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi, w których na liście startowej znaleźli się m.in. Tai Woffinden, Maciej Janowski i Maksym Drabik. I choć dwóch pierwszych najpewniej zobaczymy na torze, o tyle młodzieżowca w Gdańsku może zabraknąć. Drabik nie pojechał już w leszczyńskim finale Indywidualnych Mistrzostw Polski ze względu na zatrucie pokarmowe i najprawdopodobniej nie wystartuje też w IMME.