Wiadomości
Magistrat sfinansuje szkolenia dla opiekunów dziennych
Rekrutacja ruszyła w listopadzie 2011 r. I chociaż, jak podkreśla Aldona Muszyńska - koordynator projektu, zainteresowanych było dużo, na razie pozytywnie przeszło przez nią siedem osób.
- Kandydaci muszą spełniać odpowiednie wymogi. Osoby, które się zgłosiły i spełniły warunki lokalowe, przechodzą 160-godzinne szkolenie. W tej chwili szkolących się pań jest sześć, a jedna pani została ustawowo zwolniona ze szkolenia i rozpocznie pracę już niedługo - wyjaśnia Aldona Muszyńska.
Nabór potrwa aż do znalezienia potrzebnej liczby opiekunów. Docelowo opieką ma zostać objętych 130 dzieci.
Ze 160-godzinnych lub 40-godzinnych szkoleń uzupełniających (te drugie dotyczą osób, które posiadają już odpowiednie kwalifikacje) zwolnieni są ci, którzy pracowali z małymi dziećmi co najmniej przez rok bezpośrednio przed podjęciem pracy jako Wrocławski Opiekun.
Magistrat sfinansuje szkolenia osobom, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne. Zarejestrowani w urzędzie pracy mogą starać się o sfinansowanie szkolenia przez PUP.
Kandydat na opiekuna nie może być karany ani pozbawiony władzy rodzicielskiej. Musi również mieć ważną książeczkę zdrowia i zaliczyć testy psychologiczne. To dzieci przychodzą do domu opiekuna, więc w jego mieszkaniu nie może być m.in. zwierząt, szklanych blatów z ostrymi krawędziami i niebezpiecznych narzędzi. Potrzebna jest odrębna łazienka i kuchnia, a także odpowiednia przestrzeń do zabawy i wypoczynku.
Osoba, która się zakwalifikuje, podpisze umowę zlecenie, która zagwarantuje jej stawkę 4 zł brutto za godzinę opieki nad jednym dzieckiem. Maksymalnie w ciągu dnia można zajmować się dziećmi przez 10 godzin.
- Każdy opiekun samodzielnie może zajmować się trójką dzieci. Jeśli chciałby opiekować się większą liczbą (zgodnie z ustawą może to być maksymalnie 5 szkrabów), musi wziąć sobie do pomocy wolontariusza. Natomiast jeśli w grupie znalazłoby się dziecko do 20 tygodnia życia lub niepełnosprawne, grupa nie mogłaby liczyć więcej niż 3 dzieci, nawet przy obecności osoby pomocniczej – podkreśla Aldona Muszyńska.
To praca na 11 miesięcy w roku (wolny lipiec lub sierpień), a organizatorzy projektu gwarantują opiekunowi ubezpieczenie OC, szkolenia uzupełniające i wyposażenie w niezbędny sprzęt pielęgnacyjno – edukacyjny.
Wrocławski Opiekun Dzienny to trzecia, po klubach dziecięcych i niepublicznych żłobkach, forma sprawowania opieki nad dziećmi, do której dopłaca miasto.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Odnalazł się 15-letni Adrian, który widziany był ostatnio we Wroclavii
38732 -
Seryjna złodziejka w Rossmannie. Zobacz, jaki miała sposób
29238 -
Wrocław: Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Właściciel sprzedaje budynek
28955 -
10 miejsc we Wrocławiu, z których najtrudniej dojechać do centrum
28082 -
Wrocław: Awaria sygnalizacji na ulicy Legnickiej. Chaos i korki
22339
Najczęściej komentowane
-
We Wrocławiu jedna lista się nie sprawdziła. Ani dwie
4 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o piratach drogowych. Gdzie jeżdżą za szybko?
4 -
Metro, kolej czy Sutryk? Ściąga przedwyborcza
3 -
Gigantyczny korek na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
3 -
Zmiana czasu na letni już w ten weekend. W tym roku zegarki przestawiamy wyjątkowo szybko
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert