zamknij

Edukacja i nauka

Matki-studentki mają na Uniwersytecie kącik dla swoich maluchów

2011-10-25, Autor: Tomek Matejuk
Rodzice studiujący na Uniwersytecie Wrocławskim są od października w komfortowej sytuacji. W budynku Instytutu Pedagogiki i Psychologii działa specjalny pokój, przygotowany z myślą o najmłodszych.Zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni mogą tam zabierać swoje pociechy.

Reklama

Pokój powstał z inicjatywy grupy studentek pedagogiki wspieranych przez dr Kamilę Kamińską. To część projektu „Mama Na Studiach”. Organizatorzy akcji chcą wesprzeć studiujących rodziców i ułatwić im pogodzenie nauki z wychowaniem dziecka.

Póki co w pokoju dla dzieci nie są prowadzone dyżury opiekuńczo-wychowawcze. Jak podkreślają inicjatorki całego przedsięwzięcia, może to jednak ulec zmianie w przypadku szerszego zainteresowania.

- Przeprowadzone przeze mnie w czerwcu 2010 badanie ankietowe wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego wykazało, że istnieje zapotrzebowanie na utworzenie przedszkola przy Uniwersytecie. W sondażu wzięło udział 428 respondentów: 288 pracowników UWr i 140 studentów. Były to głównie kobiety – mówi Ilona Dusza-Kowalska, jedna z organizatorek projektu "Mama Na Studiach".

Aż 95 proc. osób odpowiedziało, że utworzenie przedszkola przy Uniwersytecie Wrocławskim ułatwiłoby im naukę lub pracę. A 82 proc. ankietowanych byłoby zainteresowanych korzystaniem z jego usług.

- Obecnie skupiamy się wyłącznie na studentach Uniwersytetu Wrocławskiego, niemniej mamy nadzieję rozwijać projekt w przyszłości – dodaje Ilona Dusza-Kowalska.

W ramach projektu „Mama na studiach” organizowany jest również bezpłatny cykl warsztatów. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka, sytuacji kobiet na rynku pracy oraz  problematykę wychowawczą. Podczas zajęć dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę pedagogiczna.

Akcję wsparła firma Google organizując panel warsztatowy dla uczestników projektu w czerwcu 2011.

- Spotkania mają charakter otwarty i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, aczkolwiek największym wyzwaniem dla nas jest dotarcie do właściwej grupy docelowej, gdyż nikt nie prowadzi ewidencji studiujących rodziców – podkreśla Ilona Dusza – Kowalska.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~wroclawianin 2011-10-26 08:56:51

  czy ten na zdjęciu to ona?

  0 0
 • ~kkk 2011-10-26 20:59:09

  ono

  0 0
 • ~TomX 2011-11-02 18:21:51

  A co nie ma juz prywatnych przedszkoli? to tylko znowu następny pomysł aby z naszych pieniędzy (podatków) sponsorować komuś przedszkola.

  0 0
 • ~ 2011-11-04 10:28:25

  może to i lepiej nie wyobrażam sobie dzieciństwo w akademiku... nie czarujmy się, każdy kto mieszkał w akademiku to wie, że to środowisko patologiczne... ;p

  0 0
 • ~Marta 2011-12-05 18:57:47

  Pan ~TomX chyba nie wie, że opieka w przedszkolach prywatnych zaczynają się od 1000 zł miesięcznie. Projekt Mama Na Studiach nie jest przedszkolem - tylko cyklem warsztatów dla rodziców-studentów z dziećmi oraz pomieszczeniem przystosowanym dla dzieci i sfinansowanym z dotacji unijnych. To tylko szczyt góry lodowej i kolejny sygnał informujący społeczeństwo, że młode pokolenie właściwie nie ma perspektyw do życia, musząc uczestniczyć w wyścigu szczurów, a i tak na mecie jest za przeproszeniem "gówno", a nie godne życie. Cóż za infantylna ignorancja dobrego pomysłu.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy bilet za 365 zł rocznie zachęciłby Cię do zamiany samochodu na komunikację miejską?
Oddanych głosów: 798