Wiadomości

Miasto chce kupić 8 ekologicznych autobusów, które będą jeździć na Nowy Dwór. I liczy na wsparcie UE

2014-04-08, Autor: Tomek Matejuk
W opublikowanych przez magistrat "Założeniach polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na 2015 rok" znalazł się m.in. Metrobus, czyli projekt wydzielonej trasy, po której mają jeździć na Nowy Dwór autobusy. Urzędnicy chcieliby, żeby kursowały tam ekologiczne pojazdy, z napędem elektrycznym albo hybrydowym. Chcą kupić w przyszłym roku 8 takich autobusów, ale liczą, że do przedsięwzięcia dorzuci się Unia Europejska.

Reklama

Do konsultacji właśnie trafił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia "Założeń polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na rok budżetowy 2015". To dokument, w którym urzędnicy przedstawiają najważniejsze przedsięwzięcia planowane do realizacji w 2015 roku. Co roku na podstawie założeń społeczno-gospodarczych opracowywany jest projekt budżetu miasta.

 

W przygotowanym przez magistrat dokumencie znalazł się projekt Metrobus. Przypomnijmy, to nowa koncepcja magistratu, który zamiast zapowiadanej od wielu lat linii tramwajowej na Nowy Dwór zamierza wybudować wydzieloną jezdnię dla autobusów prowadzącą do placu Orląt Lwowskich. Na początku marca ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji budowy tej trasy.

 

W "Założeniach polityki społeczno-gospodarczej" czytamy, że budowa tramwaju między Nowym Dworem a centrum miasta jest na razie niemożliwa z powodu przecięcia się z trasą kolejową.

 

Wcześniej jednak urzędnicy przyznawali, że buspas jest od linii tramwajowej po prostu tańszy.

 

- Trudno mówić o konkretnych kwotach, ale tramwaj na Nowy Dwór to koszt ponad 200 mln złotych. A autobus to może być mniej więcej 1/3 tej kwoty - tłumaczyła nam w styczniu Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki w magistracie.

 

 

Miasto chciałoby też, żeby na Nowy Dwór, po nowej trasie, jeździły elektryczne autobusy.

 

- Buspas na Nowy Dwór powstanie na pewno, a być może uda się tamtędy puścić elektryczne autobusy - zapowiadał w styczniu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

W przygotowanym przez urzędników dokumencie znalazło się potwierdzenie tych słów. Magistrat planuje w przyszłym roku zakup ośmiu ekologicznych pojazdów (z napędem hybrydowym albo elektrycznym), a także uruchomienie dodatkowej linii autobusowej między Nowym Dworem a centrum miasta.

 

Urzędnicy liczą jednak, że do przedsięwzięcia dołoży się Unia Europejska.

 

Wedle nowej koncepcji magistratu, autobusy miałyby jechać od ul. Strzegomskiej przeznaczoną tylko dla nich dwukierunkową jezdnią, która biegłaby do ul. Wagonowej, gdzie powstałby wiadukt drogowy nad torami kolejowymi.

 

Dalej, od pętli przy Wrocławskim Parku Przemysłowym do ul. Śrubowej, autobusy razem z tramwajami jeździłyby wydzielonym torowiskiem, a następnie znów wjeżdżałyby na nową jezdnię, którą dojeżdżałyby do placu Orląt Lwowskich.

 

- Analizy wykazały, że jest to bardzo korzystne dla nas rozwiązanie. Zresztą kawałek tego buspasa wzdłuż ul. Strzegomskiej został już wykonany - podkreślała niedawno Elżbieta Urbanek.

 

A Wy co sądzicie o pomyśle budowy buspasa, zamiast linii tramwajowej, którym autobusy jeździłyby z Nowego Dworu do centrum? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~m. 2014-04-08
  14:00:04

  9 0

  W dużych europejskich miastach metro kursuje z taktem ok. 3 minut. Takiego taktu 8 autobusami to nasi kochani partacze z UM na pewno nie osiągną. Skąd w takim razie przedrostek "metro" w naszym wrocławskim wynalazku?

 • ~z. 2014-04-08
  14:57:37

  4 0

  jesli takie jest podejscie um to znaczy, ze tram na psi dwor (vide:
  Nowe Pole, Psi Dwór, http://www.transport-publiczny.pl/felietony/nowe-pole-psi-dwor-031.html)
  poszedl do piachu,

  ida wybory czas zmienic personel w um

 • ~Piotrek 2014-04-08
  16:14:55

  6 0

  A nie prościej byłoby po prostu poczekać do przebudowy odcinka Gądowianka - Dworzec Świebodzki, tak, żeby cała trasa była dwupasmowa? Wtedy zwiększyłaby się automatycznie przepustowość odcinka i zniknęłyby korki. Autobusy jeździłyby też normalnie. Po co cała ta szopka z metrobusem?!

 • ~zed 2014-04-09
  00:12:12

  5 0

  Wrocławska Komunikacja to TRAGEDIA! Przykład jak nie powinna wyglądać! Dutkiewicz przez 3 kolejne swoje kadencje spartaczył komunikacje miejską! Nie ma chyba drugiego ponad półmilionowego miasta w Europie o takiej fatalnej komunikacji!!! Ogólnie Wrocław nie stawia na komunikację a jedyne co robi magistrat to wygasza popyt na komunikacje zbiorową!!!

 • ~gall 2014-04-09
  08:02:52

  3 0

  \"Na dzisiaj dofinansowania z UE być nie może, bo wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju mówią wyraźnie, że w miastach posiadających komunikację tramwajową tylko ta gałąź transportu będzie preferowana. Stąd też poupadały projekty trolejbusowe w Poznaniu. Ale z czego jak z czego, z zaklinania rzeczywistości nasi urzędnicy są najmocniejsi..\" bystrzak2000, Wrocławskie Forum Komunikacyjne

 • ~wrocławianin 2014-04-09
  08:06:58

  4 0

  Metrobus nie dostanie pozwolenia na przecięcie centrum i pojechanie gdzieś dalej, ostatecznie skończy się to krańcówkami na WPT albo OL. Jasne jest, że metrobus pokasuje część istniejących linii (podobnie jak plus skasował linie na pilczycach, gądowie i kozanowie). Miasto będzie do końca trzymało w tajemnicy wszelkie zmiany traktując mieszkańców jak bydło, które ma się dostosować do nowego wynalazku. A powinno to być zrobione zupełnie inaczej. Miasto powinno powiedzieć 2-3 lata wcześniej jak się zmienią linie tramwajowe i autobusowe i trzymać się tego planu. Ale obecni decydenci nie rozumieją, że oni są dla ludzi, a nie ludzie dla nich.

 • ~tantus 2014-04-09
  21:53:25

  2 0

  I te 8 autobusów ma rozwiązać problemy komunikacyjne Nowego Dworu? Buhahaha!!

 • ~albert 2014-04-10
  10:32:12

  1 0

  A bus-pas na Strzegomskiej 3 lata rozwalony stoi....
  Z czym do gości panowie z magistratu?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.