Wiadomości

Miasto chce w 4 tygodnie wyremontować całą ulicę Traugutta. Jeszcze w tym roku!

2012-11-07, Autor: Jarosław Garbacz
Drogowcy przymierzają się właśnie do remontu niezwykle ruchliwej i często zatłoczonej ulicy Traugutta. Chcą to zrobić w ciągu czterech tygodni, a stanie się tak do końca grudnia, jeśli będzie ciepło i bez deszczu. Jak to możliwe?

Reklama

Remont nawierzchni na ulicy Traugutta zaplanowano razem z wymianą nawierzchni na alei Hallera, ulicy Grota-Roweckiego i Ślężnej. O szczegółach tych robót pisaliśmy kilka tygodni temu. Niestety remont ulicy Traugutta wciąż nie jest przesądzony. Drogowcy planują tam wymianę nawierzchni na całej długości obu jezdni - od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Krakowskiej.

– Droga nie była naprawiana od jej całkowitej przebudowy rok po powodzi z 1997 roku. Pojawiły się już na niej mocne spękania spowodowane dużym natężeniem ruchu i tirami często wjeżdżającymi do miasta od strony Oławy – wyjaśnia Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Jak bardzo roboty utrudnią życie kierowcom?


Firma Skanska, która wygrała przetarg na wymianę nawierzchni na wszystkich czterech ulicach, chce ułożyć nowy asfalt na Traugutta w ciągu czterech tygodni.

– Najważniejsze prace - zerwanie starego i układanie nowego asfaltu, będzie prowadzone nocami i w weekendy. Przejezdność trasy łączącej ulicę Krakowską z centrum będzie więc stale zachowana – zaznacza Ewa Mazur.

Roboty nie są skomplikowane. Polegają na usunięciu warstwy 2 centymetrów starej nawierzchni i położeniu nowej nakładki. By je wykonać drogowcy potrzebują jednak temperatury w granicach 15 stopni. Nie może też padać deszcz. Jeśli więc pogoda nie będzie sprzyjać, to termin wykonania robót zostanie przesunięty z listopada i grudnia tego roku na wiosnę.

Koszt robót na Traugutta, Hallera, Ślężnej i Grota-Roweckiego to blisko 1 mln 350 tys. zł brutto.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~aloha 2012-11-07
  12:01:45

  0 0

  grudzien i +15 stopni? W urzedzie miasta jest jeszcze ktos kto mysli logicznie?

 • ~seba 2012-11-07
  12:37:38

  0 0

  Czy ktoś pomyśli Poznańskiej? Średnio co 2-3 min. jedzie tam autobus, który męczy swe zawieszenie na tamtych dziurach. Może miasto ma przetarg na remonty zawieszenia w nowych Citaro?

 • ~elgreco 2012-11-07
  13:33:47

  0 0

  Jeżdżę często przez Traugutta. Nie rozumiem sensu remontu tej ulicy. Nawierzchnia jest ok, nic mi tam zbyt nie przeszkadza. Są inne ulice w dużo gorszym stanie, np. Zaporoska. Również też wiele torowisk błagają na remont. Na to nigdy nie ma kasy, ale żeby polepszyć drogę, które jest dość dobra to nagle jest?? Poza tym przed Euro przez pół roku nie było tramwajów na Traugutta przez remont Pułaskiego. Teraz pewnie znowu ruch zostanie zawieszony na miesiąc. Nie można było tego wykonać równocześnie?

 • ~Jadzia 2012-11-07
  16:05:09

  0 0

  - Heniek ? co robisz ?
  - bede wymieniać okna, Jadzia
  - przecież są dobre.. wymienialiśmy 5 lat temu .. ciepłe, ciche.. lepiej zrobiłbyś coś z dachem bo cieknie przecież... albo podłogą w kuchni tam gdzie się zapadła... albo skończył podjazd bo to katastrofa...
  - Nie Jadzia, wymienię okna bo postanowiłem.
  -... są naprawdę ważniejsze rzeczy... jak już chcesz okna to może w garażu zdjąć w końcu dyktę i wstawić okno..?
  - Jadzia!... wymienię te i już ! tylko poczekam do grudnia jak będzie powyżej 15stopni bo teraz coś zimno..

 • ~havranek 2012-11-07
  23:20:08

  0 0

  Widzę, że sami znawcy budowy dróg się wypowiadają. Traugutta była gruntownie remontowana po powodzi czyli jakieś 12-13 lat temu, dokładnie nie pamiętam. Teraz to nie będzie remont a zwykła kosmetyka polegająca na zerwaniu starej i położeniu nowej warstwy ścieralnej. Nawierzchnia z betonu asfaltowego ma to do siebie że trzeba ją co mniej więcej 10 lat wymieniać. Wówczas znacząco wydłuża się czas "życia" drogi. W Polsce najwyraźniej pokutuje opinia, że jak nie urywa zawieszenia to znaczy że droga jest dobra. Rozsądny człowiek wie, że dużo taniej remontować niewielkie defekty niż dopuszczać do stanu agonalnego. Więc lepiej teraz przeprowadzić kosmetykę niż za 5 lat gruntowny remont.

 • ~boodex 2012-11-08
  06:21:37

  0 0

  Mam tylko nadzieję, że zrobią to porządnie - remont Traugutta po powodzi w '97 był chyba jedynym udanym... Dowodem jest fakt, iż Traugutta do dziś jest w niezłym stanie. Z drugiej zaś strony, ktoś kto oczekuje, że w grudniu, w Polsce będzie powyżej +15 stopni jest wielkim... optymistą. ;)

 • ~wrocek 2012-11-08
  11:34:21

  0 0

  teee, urzędasy, poczekajcie do stycznia najlepiej, gazda ze Szczecina mówił, że mrówki w górach chodzą w kółko a to oznacza 25st w styczniu!!

 • ~elgreco 2012-11-08
  11:36:48

  0 0

  @havranek: Przyznam że nie jestem budowlańcem i nie wiedziałem o takiej potrzebie wymiany nawierzchni co 10 lat. Jak najbardziej popieram regularne prace konserwujące, żeby dana rzecz jak najdłużej służyło. Jednak mimo wszystko, czy i tak nie lepiej skupić się nad ważnymi drogami, które już dziś są w stanie agonalnym? Poza tym, czemu urząd rozumie konieczność napraw/prac na bieżąco w przypadku dróg, a w przypadku torowisk nie widzi takiej potrzeby?

 • ~havranek 2012-11-08
  14:23:19

  0 0

  @elgreco Z tym pytaniem to już nie do mnie. Sam nie rozumiem polityki transportowej miasta. Nie wiem dlaczego MPK nadal nie posiada nowoczesnej szlifierki do szyn i maszyny do podbijania podkładów. Nie wiem dlaczego wydzielone torowisko na Biskupin jest w tak fatalnym stanie, że tramwaje mają tam ograniczenie do 5 km/h. Nie rozumiem dlaczego też przy okazji kosmetyki nawierzchni Traugutta nie zrobią tego samego z torowiskiem. Przeszlifować szyny, wymienić gumowe wkładki, zespawać pęknięte szyny (chociażby na przystanku na pl. Wróblewskiego). Co prawda to torowisko jak na wrocławskie warunki jest nadal w świetnym stanie, niestety jego degradacja postępuje. Jeszcze jej nie widać, ale już coraz bardziej słychać. Pewnie niedługo dołączy do wrocławskiej normy, a na razie jest jeszcze czas by tanimi środkami temu przeciwdziałać. Kosmetyka w/w ulic to tylko wyspa na oceanie głupoty jaką uprawia magistrat w polityce transportowej miasta. No ale dobre i to. Uważam, że robienie kosmetyki w jednym miejscu nie wyklucza generalnych remontów w innych. Jedno i drugie jest bardzo potrzebne. Kosmetyka jest po to, żeby generalnych remontów było coraz mniej i może w końcu kiedyś Wrocław przestanie być kojarzony z permanentnymi remontami ulic.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.