Wiadomości

Miasto chce zburzyć kamienice przy ul. Wyszyńskiego

2010-08-11, Autor: Bartłomiej Knapik
Chodzi o 7 budynków z XIX-wieku. Pomysł ich wyburzenia pojawił się, gdyż ulica ma być poszerzona. Wrocławscy architekci protestują przeciw pomysłom miejskich planistów. Urzędnicy uspokajają, że ostatecznej decyzji o losie budynków jeszcze nie ma. Wciąż jest więc czas by powstrzymać zagładę kamienic.

Reklama

Wyburzone miałby zostać kamienice po lewej stronie ul. Wyszyńskiego (patrząc na północ), na odcinku między Sienkiewicza a Prusa. Taką propozycję można znaleźć w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego, który jest właśnie opiniowany (patrz ilustracja). Jeśli radni przegłosują projekt w obecnym kształcie los budynków z XIX wieku będzie przesądzony.
Zniknąć z powierzchni ziemi ma nie tylko sześć kamienic bliżej Prusa, które od lat są nieremontowane, ale także ta przy skrzyżowaniu z Sienkiewicza: pięknie odmalowana, na której od południa jest pierwszy we Wrocławiu mural.Powód jest prosty: poszerzenie ul. Wyszyńskiego. Miejscy planiści chcą to zrobić, bo na północ od skrzyżowania Sienkiewicza/Wyszyńskiego miałby znów kursować tramwaj – aż do mostów Warszawskich, przez pl. Kromera i dalej aż na Psie Pole. Żeby między Sienkiewicza a Prusa miał wydzielone torowisko – trzeba poszerzyć ulicę.

Przeciwko takiemu pomysłowi protestowała już Miejska Komisja Architektoniczno – Urbanistyczna, która opiniowała projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. „Komisja proponuje rozważenie pozostawienia kamienic uwalniając ją z przebiegu tramwaju. W zamian proponuje poprowadzić tramwaj ul. Sienkiewicza a następnie ul. Poniatowskiego i dalej istniejącym traktem. Za wyłączeniem tramwaju z ul. Wyszyńskiego przemawia fakt, że nie da się na całej długości jej przebiegu wydzielić torowiska” - czytamy w opinii MKUA.
- Jestem za tym, żeby we Wrocławiu było miasto, a nie autostrady między zgrupowaniami budynków. Moim zdaniem są alternatywne trasy tramwajowe nie wymagające wyburzenia kamienic – mówi Stanisław Lose, wrocławski architekt z pracowni Forum, członek MKUA.

To nie jest odosobniona opinia.
- Zazwyczaj gorąco namawiam na wydzielanie wszystkich torowisk. Ale i tak za skrzyżowaniem z Nowowiejską nie będzie miejsca na osobne tory i ulicę. Może więc nie ma sensu wyburzać tych kamienic, zwłaszcza, że dalej na północ i tak tramwaje utkną w korkach z samochodami – mówi Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Tramwaj na Psie Pole może równie dobrze jechać wydzielonym torowiskiem przez ul. Jedności Narodowej – dodaje.

Co na to wszystko miejscy urzędnicy?
- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do losów tych budynków. Na razie to tylko projekty. W przyszłym roku zamówimy koncepcję przebudowy ul. Wyszyńskiego, na odcinku od Sienkiewicza do mostów Warszawskich i ona rozstrzygnie co zrobić z tymi kamienicami – mówi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami.
Trzeba mieć nadzieję, że nie skończy się tak jak z ulicą Pułaskiego, gdzie najpierw zburzono kamienice, a potem ustalono, że ulica nie będzie poszerzana tylko powstanie pod nią tunel.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~ 2010-08-11
  08:29:48

  0 0

  Tramwaj na Psie Pole ma jeździć przez Jedności a ci co mieszkają na Wyszyńskiego mają jeździć własnymi autami bo 128 i N a być może A do piachu.

 • ~ 2010-08-11
  10:01:57

  0 2

  "Trzeba mieć nadzieję, że nie skończy się tak jak z ulicą Pułaskiego...", a już nikt nie pamięta co było na Pułaskiego? Te kamienice same się sypały, miałem znajomego i sam widziałem popękane ściany i drgające szklanki od ruchu ulicznego. Każdy kto miszka w takiej kamienicy z chęcią się wyprowadzi do czegoś nowszego. To tylko pieknie wygląda z zewnątrz. Czas idzie do przodu i że kamienica z 19 wieku to co? Wyburzyć i tyle. Jak byśmy mieli zachowywać w mieście czas to teraz powinniśmy mieszkać w szałasach...
  Nie wyobrażam sobie by ludzie z Wyszyńskiego chcieli tam mieszkać, stały ruch przez 24h, przelot karetek (hałas okropny), mając wizję mieszkania zastępczego. Ratować trzeba zabytki w miejscach gdzie można je eksponować i o nie dbać, a ruiny "do piachu". Przecież nie trzeba budować klocków szklanych. Niech szanowni panowie architekci zaczną projektować budynki z klasą, tak by za 100 lat też były zabytkami, bo to co teraz powstaje to raczej 50 lat nie dotrwają.
  Ale jak to zwykle bywa, wszyscy krzyczą wielkie "nie" bo tak trzeba, nie szukać rozwiązań tylko krzyczeć

 • ~ 2010-08-11
  10:12:57

  0 0

  komentarz z północy został usunięty za naruszanie regulaminu. da się napisać to samo w innych słowach...

 • ~ 2010-08-11
  10:26:08

  1 0

  Nie rozumiem jaki jest sens wydawania milionów złotych na remonty kamienicy (mówię o tej z muralem), by po 4 latach stwierdzić, że właściwie to należałoby ją zburzyć :-/

 • ~ 2010-08-11
  10:32:02

  0 0

  niesamowite. gdzie można złożyc protest??

 • ~ 2010-08-11
  10:37:26

  0 0

  nie zgadzam sie z jednym z przedmówców.kiedy jest alternatywa dla poprowadzenia w inny sposób tramwaju na psie pole to powinno się z niej skorzystac.wrocław juz lekka reką wyburzył zabytki poprzemysłowe,teraz widzę pora na czynszówki heh.oczywiście kamienice te nie są w dobrym stanie( a które nieremontowane sa?),ale nie przeszdzajmy ze stwierdzeniem,ze się sypią i że strach w nich mieszkać.niejednokrotnie mialem okazję tam byc.sypią sie kamienice na pism polu i przez to sa rozbierane...argument o eksponowaniu zabytków przywołany przez Ciebie tez do mnie nie trafia.najl;epiej skupic sie na rynku i okolicach,nie?jeśli pojedziesz do jakiegokolwiek większego miasta czy to we włoszech,francji czy hiszpanii, zobaczysz,ze zabytki sa rozsiane na bardzo dużej przestrzeni przy tym wyeksponowane,a nie skupione w jednym miejscu. teraz wyobraź sobie wyremontowane kamienice wzdłuż wyszyńskiego,z tylu tych kamienic jakies małe knajpki,ogródki,lub pkt usługowe.obok reprezentatywny,podswietlany nocą kościół swiętego michała i odrestaurowany park....w kwestii hałąsu powiem tylko ,że mieszkańców większości kamienic nalezałoby przesiedlic,ze wzgledu na pobliską drogą i niedogodnosci z tym zwiazane

 • ~ 2010-08-11
  10:50:12

  0 0

  Zgadzam się z "gościem nr 2", jeśli coś już nie nadaje się do mieszkania w "normalnych warunkach" to trzeba to po prostu zamienić.

 • ~ 2010-08-11
  11:02:16

  1 0

  To, że większość wrocławskich XIX-wiecznych czynszówek jest w opłakanym stanie nie wynika z tego ile mają lat, ale z tego, że można na nich nadal oglądać ślady obrony Festung Breslau, czyli ,że przez ostatnie 70 niemal lat nie były remontowane. Za komuny filozofia była prosta- hitlerowskie kamienice "do piachu" a wrocławianie do "szklanych domów" na gigantycznych blokowiskach. Pomysły tras komunikacyjnych takich jak WZ, to koszmar niszczący naturalnie rozwinięty historyczny układ miasta. Że można inaczej- wystarczy pojechać do Drezna i zobaczyć wspaniale odrestaurowane i żyjące kulturalnie i społecznie Neustadt, a takżed (z)rekonstruowaną Starówkę, która była zrównana z ziemią przez alianckie bomardowania. Warto też przyrzeć się wrocławskim budynkom wyremontowanym w ramach programu "100 kamienic", albo przypomnieć sobie jak wyglądał Rynek, pl. Solny i okolice w latach 70-80. Trochę rozsądku!!!

 • ~ 2010-08-11
  11:11:56

  1 0

  Protestujmy. Jak już kilka osób powyżej zauważyło, to bardzo zły pomysł, którego za kilka lat wszyscy będziemy żałować. Może założymy grupę na FB protestującą przeciwko wyburzeniom?

 • ~ 2010-08-11
  12:56:40

  0 0

  woooow! tramwaje przez wyszyńskiego! ekstra! :D :D :D może przy okazji położą nowy dywanik!

 • ~ 2010-08-11
  14:42:59

  2 0

  SKANDAL!!!! kamienice nalezy pozostawic i odremontowac. Torowisko powinno sie poprowadzic jakas inna trasa- tu miejsce dla inwencji planistow. Juz dosc wyburzania starych kamienic!!! Nowa archtektura nie ma duszy i czesto jest po prostu brzydka. Trzeba pozostawiac, ratowac to co mamy pieknego...

 • ~ 2010-08-11
  14:48:12

  0 0

  Ratować to trzeba było tą ulicę jak poszerzano wyszyńskiego od mostu Pokoju. Teraz to piąta woda po kisielu.

 • ~ 2010-08-11
  22:10:41

  1 0

  Nie zgadzam się z pomysłem wyburzania starych kamienic!!! Trzeba je ratować, i tak wiele z nich wyburzono po powodzi. To zabytki i są piękne tylko zaniedbane. Młodzi ludzie tego nie doceniają. Przyłączam się do protestu!!!

 • ~ 2010-08-12
  07:53:04

  1 0

  Co do jakosci i poziomu wykonywania prac planistycznych przez nasze Miejskie Biuro - to od dawna mam kiepskie zdanie na ten temat - teraz niestety tylko mnie utwardzili w tym przekonaniu ( kiepski zespol pod jeszcze gorszym kierownictwem - moze czas na zmiany w tym "betonie " urzedowym ) . Nie mniej jednak pomysl rodem z lat 70 - kiedy to radosnie wprowadzano gigantyczny ruch aut do centrow miast - najczesciej kosztem zabytkow i tak jest idiotyzmem - popatrzmy . Poszerzamy ulice Wyszynskiego tylko do ul. Prusa , a co dalej ? Jaki jest w tym sens ?!!Za ulica Nowowiejska za Chiny Ludowe nie poszerzycie ulicy bo za duzo by to kosztowalo i jest bez sensu . Argument typu -" Puscimy tramwaj na Psie Pole jest co najmniej kiepski i rzuca obraz na tok myslenia tych ludzi - ograniczaja swoj zakres do formatki nie patrzac co znajduje sie dalej - a znajduje sie Panie i Panowie , znajduje sie . Wystarczy pomyslec nad poprowadzeniem linii tramwajowych juz z najbardziej wysunietych przyczolkow , tj z Kromera i spod Viscoplastu - uwiezcie mi jest o wiele blizej. Co do pomyslu to popierm wypowiedzi poprzednikow . Wroclaw stracil ze swojej , przemyslanej i funkcjonalnej tkanki miejskiej juz za duzo w czasie wojny i po niej , zeby teraz mogl pozwolic sobie jeszcze na tak olbrzymie straty w historycznej zabudowie . W miastach Francji , Niemiec , etc tkanke miejska sie ODBUDOWUJE bo to ona , historyczna , przyciaga turystow i pozwala mieszkancom utozsamiac ie z miastem i dzielnicą. cdn.

 • ~ 2010-08-12
  08:13:52

  1 0

  Prosze mi powiedziec , jaki jest sens poszerzania ulic w tym rejonie skoro mamy za kilka lat zamknac i zewzyc dla ruchu samochodowego częśc ul. Kazimierza Wielkiego oraz zabudowac plac Spoleczny- brak myslenia calosciowego - zamiast uzupelniac wyrwy w zabudowie kwartalowej - przedi powojennej to zostawiamy blokowiska w kiepskim stanie technicznym z wielkiej plyty , ktore za kilka lat same zaczna sie skladac jak domki z kart a chcemy zniszczyc zabytki znajdujace sie w w o niebo lepszym stanie technicznym - wystarczy popatrzec jak wyglada odnowiona przedwojenna kamienica i nowy blok stojacy obok - blok to kiepski widok niestety , poniewaz brak kasy wplywa na wyglad i detal , a farba nie wszystko da sie zalatwic. Ale wracajac do miejskich Planistow - LUDZIE , NIE ROBCIE NAM Z WROCLAWIA DRUGIEJ WARSZAWY - MIASTA BEZ WYRAZU I HISTORII Z SZEROKIMI ULICAMI I SZRYMI BLOKOWISKAMI W HISTORYCZNEJ TKANCE MIEJSKIEJ !!! Trzeba ratowac wszystko co sie da . Juz kiedys , jeszcze za Prezydentury Zdrojewskiego jakis zachodni polityk zapytal sie Go dlaczego we Wroclawiu tak bezkompromisowo wyburza sie stare kamienice zamiast je remontowac - prezydencio niestety nie umial Mu na to odpowiedziec . I tu jest puenta - brak znajomosci historii , zasad tworzenia tkanki miejskiej , nawet tego , ze ludzie mieszkajac w " zamknietym " kwartale bardziej utozsamiaja sie z miejscem zamieszkania niz z luzno rozsypanym blokowiskiem prowadzi niestety do idiotycznych pomyslow i argumentow niestety kosztem miasta

 • ~ 2010-08-12
  10:31:29

  0 0

  Nie lepiej poczekać z takimi planami na otwarcie obwodnic we Wrocławiu, mostu wschodniego itp - nie tak łatwo przewidzieć jak po tym rozłoży się ruch we Wrocławiu.

 • ~ 2010-08-12
  16:23:24

  1 0

  Nie niszcie nam Wrocławia!!! Zostawcie w spokoju stare kamienice, raczej ratujcie je i tak juz niewiele ich zostalo!!!

 • ~ 2010-08-12
  21:40:44

  1 0

  Nie no to jest bzdura jakaś z wyburzaniem i dla tramwaju w tym miejscu - ja w to po prostu nie wierzę, to chyba prima aprilis.
  Będziemy protestować w razie czego do skutku- tak jak w przypadku sklepu mięsnego rarytas i myślę że te kamienice obronimy:)

 • ~ 2010-08-14
  08:05:02

  0 0

  Robienie wody z mózgu daje rezultaty! Ci co chcą pozostawienia starych kamienic na Wyszynńkiego pomiedzy Sienkiewicza a Prusa powinni tam próbnie zamieszkac, a odechciałoby się im opowiadać banialuki; jakość mieszkania, sanitariaty i higiena ect. szybko zmieniliby zdanie i poglady! Ale miasto tez musi sie komunikacyjnie rozwijać, na N-S jest ok 20 km jego szerokosci i żadnej trasy ciągłej na północ i południe, istniejace nie są dokonczone [Kołłataja] a niektóre [mozna przyjąc za zasadne] stare przeciete [ Szewska, mosty Młłyńskie]. Jeżeli to sie zrobiło i zaakceptowało to musi powstać nowa Wyszynskiego bo jakość zycia nie tylko komunikacyjnego we Wrocławiu pogorszy się. Rzadki przypadek, ostatnio, rozsadnej propozycji BRW. Nie wszystkie decyzje strategiczne o rozwoju miasta należy rzucać na żer, a RACZEJ WYJAŚNIC DLACZEGO pewne elementy rozwojowe miasta musza byc wykonane, choćby o miłosnikach tych kamienic było głośno. Mieszkaniec 3

 • ~ 2010-08-16
  15:57:40

  1 0

  czy ci ludzie nie mają za grosz zdrowego rozsądku i poczucia estetyki? stanowcze NIE!

 • ~ 2010-08-23
  18:40:43

  0 0

  Nasze miasto ma szczęście do niepomysłowych rozwiązań. Wydzielone torowiska tramwajowe świetnie się sprawdzają na przedmieściach, ale w śródmieściu warto ograniczać ruch tramwajowy bo ani samochodem ani tramwajem nie jest NIEZBĘDNE podjeżdżanie pod sama bramę. Myślcie panowie planiści, bo myślenie ma przyszłość. czmużby np. nie zlikwidować WSZELKIEGO ruchu z tramwajami włącznie w coraz większych częściach Śródmieścia na korzyść DARMOWYCH, tak, darmowych małych busów elektrycznych które jeżdziłyby po strefach wolnych od ruchu przewożąc ludzi po samym środku miasta. Wspomnijmy czasy gdy tramwaje jeździły wszędzie, nawet dookoła Rynku - jakoś nam bez nich lepiej chyba? Potrzebujemy więcej tuneli, estakad, mostów: nie musimy tkwić w pomysłach sprzed pół wieku. [mimo, że nie wiadomo czy będzie nas więcej].

 • ~ 2010-08-24
  00:03:17

  1 0

  No jak widać albo jest wielowładza albo jakis decydent ma problemy z koncentracją - skoro planowano bądź myślano o torowisku na wyszyśnkiego aż do mostow warszawskich to czego przebudowa zakończona 3-4 lata temu ni zostaal juz pod ten plan przygotowana, i po co remontowano kamienice i malowaną ją, to samo z trasą krzywoustego przecież niedawno 2-3 lata temu oddano 2-jezdniową drogę ,i tam chcą torowisko jeszcze budować, jak znów przebudowa tego co wybudowali? Ale co tam znow pojda publiczne pieniadze, a Wrocłąwianie znów dostana po kieszeni bo budżet nie moze miec dziury...Fakt jest taki , że komunikacja przynajmniej ta trawajowa zaczyna być nawet nawet, jeśli tylko motorniczy nie spi i chce byc punktualny to tramwaje sa punktualne +/- 2 min. Możgliby jeśli im sie nie uda przepchnąc torowiska, po prostu wydzielić pas dla autobusów żeby nie stały w korkach. Szkoda tylko że mając Studium Wrocławia nikt chyba nie patrzy na nie a przynajmniej cos tu nei jest skoordynowane.

 • ~ 2010-10-26
  21:42:38

  1 0

  Już od kilku lat chodzi mi po głowie pomysł stworzenia akcji ,,Ratujmy wrocławskie zabytki". Nareszcie widzę, że są jacyś ludzie, którzy też pragną, aby nasze miasto było piękne, zadbane i prezentowało swój historyczny charakter. Przyłączam się do protestu na FB.
  PS Po prostu zorganizujmy manifestację na ulicy i pokażmy całemu światu, że walczymy o swoje miasto, że nie jest nam obojętny jego los. PROTEST PRZECIWKO WYBURZANIU ZABYTKOWYCH KAMIENIC WE WROCŁAWIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-01-31
  20:31:05

  1 0

  jeśli ktoś na Wyszyńskiego narzeka na stan sanitarny swojego mieszkania to sam jast sobie winien, prawdopodobnie z nowego mieszkania
  też zrobi chlew. ja mieszkam całe życie przy Prusa w starej kamienicy i nie zamieniłabym go na żadne blokowisko z cienkimi ścianami i z sufitami tuż nad głową. przyznaję, że wiele z tych kamienic wymaga remontu . ale nie należy niszczyć tego co mamy we Wrocławiu bo właśnie za to kochamy nasze miasto, za jego klimat i nastrój i właśnie tego nam zazdroszczą choćby warszawiacy. a linia tramwajowa przez Wyszyńskiego to nie najlepszy pomysł przecież na Psie Pole można dojechać autobusem.

 • ~ 2011-07-04
  18:09:47

  0 0

  i co? wyburza czy nie?

 • ~ 2013-03-18
  08:06:29

  2 0

  Niee no kolejny genialny pomysł planistów skąd oni biorą takie pomysły ja się pytam? Chcą wyburzyć zabytkowe kamienice które tyle znaczą dla Wrocławia po to żeby na 300 metrach zrobić 8 pasów ruchu niczym na autostradzie w ameryce ale zapominają że po tych 300 metrach są dalej dwa pasy i co to daje? A tak w ogóle to na Psiaka autobusem też szybko się jedzie i nie trzeba robić tyle zła na Śródmieściu i całym mieście. (TO JEST WANDALIZM)
  Musi być protest!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.