Biznes
Między Traugutta a Hauke-Bosaka stanie biurowiec. To początek przebudowy placu Społecznego
O planach sprzedaży działki przy placu Wróblewskiego donosiliśmy już pod koniec 2010 roku. Ostatecznie teren o powierzchni niespełna jednego hektara sprzedano wiosną 2011 roku za prawie 14,5 mln złotych. Grunt kupiły Zakłady Przemysłu Odzieżowego OTIS, właściciel m.in. wielopoziomowego parkingu przy ul. Szewskiej czy budynku dawnego Kameleona.
Jak informują nas przedstawiciele inwestora, między ulicami Traugutta i Hauke-Bosaka stanie obiekt o przeznaczeniu usługowo-biurowym.
- Działka, na której powstanie prezentuje się bardzo korzystnie, co umożliwi idealne wyeksponowanie budynku od strony pl. Wróblewskiego, ulicy Pułaskiego, jak i na skrzyżowaniu z ulicą Traugutta. To bardzo ważne miejsce w centrum miasta będące częścią znaczącego obszaru placu Społecznego. To pierwsza inwestycja na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnia Paweł Gustaw-Dużej, dyrektor ds. rozwoju i ekspansji ZPO OTIS Sp. z o.o.
Przypomnijmy, o planach magistratu dotyczących nowego zagospodarowania placu Społecznego mówi się we Wrocławiu już od kilku lat. Urzędnicy chcą, by zniknęły stamtąd estakady, w ich miejsce ma powstać kilkanaście nowych budynków, a samochody będą jeździć tunelem od mostów Pokoju i Grunwaldzkiego do placu Wróblewskiego.
Miejskie plany zweryfikował kryzys, który opóźnił start całego przedsięwzięcia.
- Plac Społeczny wymaga dwóch rzeczy. My musimy zbudować infrastrukturę, a deweloperzy budynki. Na tę naszą część trzeba pieniędzy. Można je zarobić sprzedając grunty, i tak to jest poukładane, ale czy rynek to przyjmie? Moim zdaniem coś może się tu rozpocząć na przełomie 2013 i 2014 roku - mówił nam niespełna 3 lata temu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Inwestycja spółki ZPO OTIS będzie pierwszym budynkiem, który powstanie w ramach nowej zabudowy tego terenu. W połowie lutego ogłoszono konkurs na koncepcję zagospodarowania działki przy placu Wróblewskiego.
- Obiekt może mieć od 4 do 6 kondygnacji, a powierzchnia użytkowa od 20 do 25 tys. metrów kwadratowych. Dzisiaj jeszcze za wcześnie, aby informacje te były deklaracją naszych planów. Do udziału w konkursie zgłosiło się wiele biur projektowych, co bardzo nas cieszy i pokazuje, jak ważne jest to miejsce - tłumaczy Paweł Gustaw-Dużej.
W tym roku inwestor chce uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne.
- To, czy inwestycja zostanie rozpoczęta w roku bieżącym czy przyszłym, będziemy mogli określić na przełomie II i III kwartału, uzależniając to również od okresu zimowego. Termin realizacji inwestycji – w zależności czy będzie to 1 czy 2 etapy – planujemy na rok 2015 - dodaje Paweł Gustaw-Dużej.
Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zostanie rozstrzygnięty w kwietniu. Wtedy też powinniśmy zobaczyć pierwsze wizualizacje obiektu.
Zobacz także
Tagi: plac wróblewskiego, biurowiec na placu Wróblewskiego, plac społeczny, nowe zagospodarowanie placu Społecznego, ZPO Otis
Zobacz także
Komentarze (8):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Najpiękniejsze centrum handlowe Wrocławia będzie dużo większe. Trwa budowa drugiej części
18956 -
Wrocław: Magnolia Park sprzedana. Kupili ją inwestorzy z Republiki Południowej Afryki
10808 -
W słynnej wrocławskiej fabryce pracę straci 600 osób
4518 -
Będą zwalniać na Dolnym Śląsku. W tych branżach najwięcej
740
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Romek 2013-02-20
12:29:14
Od lat miałem dosyć tego zapyziałego targowiska w tamtym miejscu, gdzie sprzedawano badziew w błocie. Takie miejsca powodowały, że Wrocław był cały czas w głębokim PRL-u, a dzięki inwestycjom wreszcie zaczniemy przypominać choć trochę Europę. Inna sprawa, że zabudowa całego placu Społecznego to melodia przyszłości na najbliższe 10-20 lat a nie kilka.
~Vitty 2013-02-20
12:49:44
Zgoda, ale nie od razu Rzym zbudowano. Trzymam kciuki za tę inwestycję.
~Hubert 2013-02-20
12:58:23
Miejmy nadzieję, że pojawi się trochę ambitniejszej architektury, a nie tylko takie kloce jak nowy budynek Akademii Muzycznej na Maja czy też niezbyt ciekawe nowe ASP właśnie w pobliżu Społecznego.
~olo 2013-02-20
14:34:41
Żenada! Biurowce itp.. Całkiem zagracone miasto sie robi.Żałosne.
~Jojo 2013-02-20
15:29:52
biurowce sa OK... inna sprawa, ze ciagle we Wroclawiu buduje sie przy ziemi... 4-6 kondygnacji... w tym akurat miejscu faktycznie taka wysokosc jest ok, ale w wielu innych juz niekoniecznie... chociazby Grunwaldzki center moglby miec duzo wyzsza wieze...
~Czytelnik 2013-02-21
07:46:03
do @Romek: Cały czas mnie śmieszy, jak ludzie mówią na temat naszych targowisk i twierdzą, że to jest zacofanie w stosunku do Europy. To pojedź sobie drogi kolego do stolicy Unii Europejskiej, czyli Brukseli, i zobacz co tam się wyprawia co niedziela pod samym dworcem Bruksela Midi. Tam też się rozstawia targowisko i to w taki sposób, że zamykają kursującą w tym miejscu komunikację miejską, bo inaczej by nie przejechała. Dlatego proszę cię, nie twierdź, że jest to zacofanie. Pozdrawiam
~x_X_x 2013-02-21
07:56:53
@Jojo
Popieram. Budowanie niskich klocków to marnowanie cennej ziemi. Na Powstańców Śląskich czy na legnickiej budynki powinny się piąć w górę a nie rozlewać na boki!
~WrocLove 2013-02-26
11:29:02
Przedstawiam moje zarzuty dotyczące organizacji konkursu:
1. Konkurs nie odbywa się pod patronatem Dolnośląskiej Izby Architektów lub Oddziału Regionalnego SARP, co dla tak eksponowanego miejsca byłoby wymagane.
2. Regulamin Konkursu nie zawiera informacji o składzie Sądu Konkursowego!
3. Składane prace mają być podpisane czyli została złamana zasada anonimowości uczestników.
4. Naruszenie praw autorskich w stosunku do uczestników konkursu poprzez wymuszenie zgody na ingerencję w nagrodzone prace
5. Mimo planowanej dwu etapowości konkursu brak określenia terminu i warunków przystąpienia do drugiego etapu
6. Brak Programu Funkcjonalnego dla planowanego obiektu. Jedyne kryteria oceny to uzyskana PU oraz cena za wykonanie projektu!
Takie postępowanie uniemożliwia niezależny i sprawiedliwy wybór najlepszej pracy, godzi w interesy architektów zrzeszonych w Izbie i jest prawdopodobnie próbą pozyskania wielu koncepcji za niską cenę.
Zgłaszam zdecydowany protest zastosowanym przez Organizatora Konkursu metodom taniego pozyskania koncepcji architektonicznych i wzywam wszystkich Kolegów do bojkotowania tego konkursu.