Wiadomości

Miejsce spotkań zamiast parkingu na Św. Antoniego przy Heliosie

2011-07-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Św. Antoniego, przy Heliosie, zniknie parking a w jego miejsce pojawi się „miejsce spotkań” - czyli cztery kamienne ławy i sezonowo ustawiane kwietniki na nowej nawierzchni. To kolejny etap zabraniania parkowania na Włodkowica i Św. Antoniego, gdzie pod koniec przyszłego roku ma być wprowadzony całkowity zakaz.

Reklama

Przetarg na stworzenie w miejscu obecnego parkingu tzw. „miejsca spotkań”, stanowiącego element programu ścieżki kulturowej dzielnicy czterech świątyń, ogłosił właśnie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

W wymiarze materialnym, miejsce spotkań tworzą cztery narożne kamienne ławy inspirowane znakiem graficznym dzielnicy czterech świątyń (patrz ilustracja). „Całość wyodrębniono wysokościowo wynosząc trójkątną platformę w na zasadzie przeciwspadku, niwelującego znaczne różnice wysokości, a w konsekwencji uzyskano stopnie terenowe, stanowiące naturalny „podest” dla ław i sezonowo ustawianych kwietników” - jak czytamy w specyfikacji technicznej.

Oznacza to, że w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy zwycięzca przetargu ogłoszonego przez ZDiUM musi m.in.:
- zlikwidować istniejący parking,
- zbudować stopnie,
- wymienić konstrukcję nawierzchni,
- przebudować chodniki oraz zjazdy na posesje (szczególnie pasaż Pokoyhof),
- zbudować ścieżkę rowerową,
- zamontować kamienne ławy oraz elementy informacyjne,
- zamontować latarnię uliczną w miejscu istniejącej,
- zamontować naświetlacze w nawierzchni,
- zamontować stojaki rowerowe.Zakaz parkowania na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Św. Antoniego, przy Heliosie, to kolejny, zapowiadany już krok. Takich obrazków mamy tam już nie oglądać:- Na terenie dzielnicy czterech świątyń nie będzie można parkować – zapowiadał już przed rokiem Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
I zmiany te wejdą w życie szybko. Skwer zamiast parkingu przy Heliosie to dopiero początek. Rejon dzielnicy czterech świątyń zostanie zamknięty dla parkowania tuż po otworzeniu Narodowego Forum Muzyki, na pl. Wolności, czyli pod koniec przyszłego roku (trzymamy się dat powtarzanych przez urzędników, choć niewielu już wierzy, że uda się to zrobić otworzyć forum przed 2013 rokiem).

Polityka parkingowa w centrum, nastawiona na wymuszanie parkowania krótkotrwałego, co zaakceptowali miejscy radni, będzie kontynuowana.
Prezydent Dutkiewicz deklaruje, że będzie się tu trzymał czterech zasad:
1. Ograniczenie swobodnego parkowania,
2. Podwyższane opłaty za parkowanie,
3. Preferowanie parkowania krótkoterminowego,
4. Budowa parkingów podziemnych i wielopoziomowych.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2011-07-26
  08:10:47

  0 0

  O ile się nie mylę, pasaż Pokoyhof to nie ten prowadzący do synagogi, lecz znajdujący się nieco na lewo od niego, w którym znajduje się klub Szajba. Do Włodkowica przebija się bramą między Warką a Impressą. Kamienice wokół tego pasażu wykupił kilka lat temu Verity Development, po czym je wyremontował.

 • ~kubu 2011-07-26
  09:51:04

  0 0

  wszystko ma swoje konsekwencje...

 • ~kubu 2011-07-26
  09:52:21

  0 0

  Szczególnie śmieszny jest punkt "4. Budowa parkingów podziemnych i wielopoziomowych." Być może jako niedołężny starzec będę mógł w takim zaparkować? :)

 • ~urzędnik 2011-07-26
  09:56:39

  0 0

  do kubu: a teraz jesteś niedołężnym starcem, że nie możesz w heliosie zaparkować, albo rowerem przyjechać?

 • ~Ala 2011-07-26
  10:04:00

  0 0

  no też mnie śmieszy punkt 4. Dzięki tej polityce miasta przestałam jeździć do Rynku - bo chyba ktoś zapomniał wybudować wielopoziomowy parking. Ale na szczęście są miejsca w mieście gdzie można dojechać, zaparkować i smacznie zjeść poza Rynkiem. A jak miasto będzie miało nadal taką ciekawą politykę to będzie u nas niebawem jak w każdym innym mieście - cicho i smutno na Rynku. Już jest znacznie mniej ludzi...

 • ~ 2011-07-26
  10:25:40

  0 0

  miasto tonie- i niech mi ktos powie że nie zaciskamy pasa, że nie tniemy wydatków na wszystkim- oto dowody : Zarzadzenie 1827/11 Prezydenta Wrocłąwia z dnia 8 lipca 2011 w sprawie opracowania budżetu na rok 2012 z wytycznymi i dokładnym opisem że trzeba zmniejszyć wszelkie wydatki żeby nie brakło na wiadomo na co...........pliki dostępne na stronie urzędu miejskiego- redaktorzy poczytajcie , opiszcie bo propaganda sukcesu juz mnie wkur........

 • ~momardo 2011-07-26
  11:28:23

  0 0

  @Ala no właśnie zrobiłaś to, co planuje się nie tylko we Wro, ale i innych licznych miastach zachodnich, czyli zniechęcił cię brak możliwości parkowania i nie chcąc zmieniać tryby podróży (czyli przesiadać się na rower), pojechałaś autem w inne centrum. Bardzo dobrze, szóstka:) Nie dość, że wspierasz decentralizację, to również wspierasz biznes lokalny w innych miejscach miasta. Nie wspierasz roweryzacji, ale masz do tego prawo. Tak czy owak, godnie realizujesz decentralizację, czyli to właśnie, do czego namawiają nas po prostu wszyscy. Też jestem za decentralizacją Wrocka, nie jeżdżę autem, a kom.zbiorową lub rowerem lub pieszo. Dobrze zrobiłaś, że zostawiłaś Rynek i wsparłaś inne sklepy i knajpki. Po właśnie są te zmiany w ruchu drogowym. Tak trzymać:)

 • ~Rysiek nie z klanu 2011-07-26
  11:36:01

  0 0

  wszedzie beda lawki zamiast ulic i parkingow tysiace mlodych ludzi beda pic kawe na tych lawkach dyskutujac o polityce która bedzie prowadzic prezydent dutkiewicz i PO hahaha

 • ~ 2011-07-26
  12:03:16

  0 0

  Od razu wiedziałem, że jak wejdę na TuWroclaw, to pod tym artykułem znajdę jęczących na władzę internautów. Trochę to już nudne... Nikogo z tych płaczków nie obchodzi, że obok tego stosunkowo małego miejsca znajduje się wielki parking w Heliosie... No bo po co to zauważyć? Lepiej sobie pojęczeć na wszystko co się da...

 • ~Oburzony 2011-07-26
  12:17:31

  0 0

  A Mnie sie ten pomysl podoba. Maly skwerek w tym miejscu na pewno sie przyda. Samochody mozna parkowac gdzie indziej... Dobrze, ze dzialania wladz ida w tym kierunku.

 • ~Big K 2011-07-26
  12:26:31

  0 0

  @ Rafał Pietrzak - parkowałeś na parkingu, o którym mówisz? Jeśli nie to zamilcz, a jeśli tak i go polecasz to tylko mogę ci współczuć.
  Co do władzy, to takiego prezydenta sobie wybraliście i takiego macie, chłop pokażę się w mediach, polansuje, karierę robi, a Wrocław to takie drobne, że szkoda mu na nie czasu ;)

 • ~ 2011-07-26
  12:32:21

  0 0

  @Big K: no fakt. Najlepiej zaśmiecać przestrzeń publiczną Starego Miasta samochodami, bo Tobie się nie podoba parking w Heliosie... Weź czasem oderwij tyłek od fotela samochodu, to może nie będziesz musiał parkować w Heliosie?

 • ~Big K 2011-07-26
  13:15:03

  0 0

  Tak się składa, że "czasem odrywam swój tyłek od fotela samochodu" i nie mam problemu z tym, że auta "zaśmiecają" Stare Miasto, skoro jesteś takim purystą to może wyprowadź się w góry albo na pustynię ,tam zbyt wielu aut nie uświadczysz. Ławki w tym miejscu są tak potrzebne jak świni baletki, ale to moje zdanie...
  Co do parkingu w heliosie a właściwie pod nim to jest to jeden z najgorszych parkingów we Wrocku.
  Najlepiej zablokować wszystkie drogi na starym mieście i postawić tam ławeczki, będzie z tego zapewne wiele pożytku....

 • ~TerrorMole 2011-07-26
  13:36:45

  0 0

  @Rafał Pietrzak: niektórym nie dogodzisz. We Wrocławiu miejsce parkingowe to świętość, za którą niektórzy są gotowi palić na stosach :-D Helios niedobry, GD za droga, Renoma za daleko. A chodzi głównie o to, że na Antoniego można sobie zaparkować, w zasadzie, za darmo. Kontrola strefy płatnego parkowania praktycznie nie istnieje a ewentualne koszta mandatu są i tak śmiesznie niskie i trudne do wyegzekwowania.
  Zupełnie nie rozumiem również obaw, iż centrum się wyludni. Przykłady innych miast pokazują, iż wcale tak się nie dzieję. Polecam wybrać się do czeskiego Brna, Karlsruhe czy Norymbergi.
  Na razie ilość ludzi w tych rejonach i tak przewyższa jego pojemność a strefa "centrum" rozszerza się o kolejne ulice. A na miejsce "obrażonych" zmotoryzowanych pojawią się szybko ci, którzy nie czują ujmy na honorze dojeżdżając MPK czy rowerem. Czasy się zmieniają i może nadeszła już chwila, by się z tymi faktami pogodzić - nasze ulice nie są z gumy i więcej aut już nie przyjmą. By uniknąć permanentnego klinczu pozostaje jedynie sztucznie ograniczać ich ilość w centrum. I nie są to żadne eksperymenty naszej władzy, tylko metoda zastosowana już wielokrotnie w innych, podobnych miejscach.

 • ~Juzef 2011-07-26
  13:37:50

  0 0

  akurat w tym miejscu duzo ladniej i funkcjonalniej bedzie miec miejsce spotkan niz parking dla 10 aut... tak wiec tym razem to bardzo dobra decyzja. przed Heliosem zawsze gromadza sie tlumy na chodniku, po przebudowie ten tlum sie nieco rozladuje (albo przyciagnie wiecej osob, co tez nie jest zle - miasto musi zyc).

 • ~TerrorMole 2011-07-26
  14:17:43

  0 0

  @Juzef: zwłaszcza, że i tak większość aut parkuje tam niezgodnie z prawem. Jest to dziki parking.

 • ~kierowca 2011-07-27
  18:52:48

  0 0

  Jakoś bez tych kilku miejsc parkingowych sobie poradzimy, a ławeczki będą znacznie ładniej wyglądać niż poustawiane byle jak i byle gdzie auta. Od lat bardzo rzadko wjeżdżam w okolice Rynku by zaparkować swoje auto, wolę zostawić je dalej od centrum i się przespacerować. Lepszy spacer 10-minutowy do ładnego centrum niż spalanie benzyny jadąc w korku do tegoż centrum i kręcąc się przez co najmniej 10 minut by znaleźć jakieś miejsce...

 • ~Biskup 2011-07-29
  15:51:48

  0 0

  Miasto powinno ograniczać miejsca parkingowe w centrum, a te, co są, powinny być po prostu drogie. Chcesz wjechać? Dobrze, ale płać. Nikt za darmo ci nie będzie nić robił.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.