Biznes

Mieszkańcy korzystają z rozkopanej polnej drogi, bo miasto poszło na rękę deweloperowi

2018-05-30, Autor: Marta Gołębiowska

Pat na Stabłowicach. Od blisko roku mieszkańcy muszą poruszać się dziurawą drogą gruntową, bo magistrat nie zapewnił im dostępu do gotowej siatki ulic. Uzupełnienie infrastruktury powierzył deweloperowi, który przekroczy termin wykonania inwestycji. 

Reklama

Na Stabłowicach najbardziej brakuje łącznika ulic Arbuzowej i Olbrachtowskiej. Przez kilka lat polna droga, która znajduje się między nimi, nie była używana i wydawała się niepotrzebna. Elasbud Salwirak, deweloper budujący przy niej mieszkania w ramach inwestycji Osiedle Pełne Słońca, dogadał się z miastem, że wyleje tam asfalt do końca czerwca 2018 roku, czyli w momencie, gdy zakończy drugi etap budowy. Tak było mu najwygodniej. 

Mieszkańcy ulicy Arbuzowej, aby wydostać się z osiedla, korzystali w tym czasie z asfaltowego łącznika ulic Arbuzowej i Kokosowej. Ale do czasu. Gdy dewelopert Milart rozbudował w tym miejscu swoją inwestycję i w jej ramach powstały dwie wspólnoty mieszkaniowe, druga, nowsza, postanowiła się ogrodzić. Łącznik, będący jedyną asfaltową ulicą wyjazdową z tej części Stabłowic, leży na jej terenie. W rezultacie reszta mieszkańców została skazana na drogę gruntową, bo miasto nie zapewniło im odpowiedniej infrastruktury na wypadek takiej sytuacji.

Prośby o otwieranie bram do czasu ukończenia ulicy Arbuzowej przez firmę Elasbud nic nie dały. Od lipca 2017 roku mieszkańcy starszych bloków przy tej ulicy poruszają wśród dziur, kamieni, błota i pyłu. 

Od miesiąca Elasbud Salwirak prowadzi prace przy budowie dwóch ulic: przedłużenia ulicy Arbuzowej do Olbrachtowskiej i ulicy Kokosowej do Wojanowskiej. Zgodnie z zapowiedzią, inwestor wystąpił do odrodzonej wspólnoty Owocowe Osiedle o udostępnienie łącznika Arbuzowej i Kokosowej sąsiadom na czas prac, które w założeniu miały potrwać około miesiąca.

Wspólnota nie wyraziła zgody. W efekcie prace budowlane potrwają nie miesiąc, a cztery miesiące, bo w ich czasie wykonawca ulicy musi zapewnić jej przejezdność. Wygląda to tak, że samochody, piesi, rowerzyści, wózki dziecięce i niepełnosprawni mają do dyspozycji połowę dziurawej, rozkopanej polnej drogi. A ruch jest dość wzmożony. Tak ma być do 6 września.

- Prace prowadzone są według projektu i planu zaakceptowanego przez ZDiUM, czyli nie biorąc pod uwagę możliwości przejazdu przez ulicę Kokosową - informuje Agata Salwirak z firmy Elasbud Salwirak. 

Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: - Ulica Kokosowa nie jest drogą publiczną i nie można narzucać jej wykorzystania jako objazdu, gdyż stanowi ona własność prywatną. Z tego, co nam wiadomo, deweloper Elasbud nie doszedł do porozumienia z wspólnotą mieszkaniową w sprawie możliwości wykorzystania przejazdu ulicą Kokosową.

W ramach inwestycji powstaną chodnik, jezdnia, oświetlenie i sieci podziemne. Została podzielona na pięć etapów. 

 

 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Bodziu Nicpoń 2018-05-31
    09:42:02

    8 6

    Mieszkańcy wspólnoty w głosowaniu wypowiedzieli się za udostępnieniem przejazdu. Nie wiem dlaczego deweloper nie dogadał się z zarządem. Redakcja zanim napisała "Prośby o otwieranie bram do czasu ukończenia ulicy Arbuzowej przez firmę Elasbud nic nie dały" mogłaby dowiedzieć się u źródeł dlaczego tak się stało. Sam jestem ciekaw.

  • ~alexander 2018-05-31
    11:14:55

    3 8

    Bodziu Nicpoń, może kilka informacji, które mogą się przydać:
    - co to jest głosowanie dla wspólnoty: oddanie głosu pod Uchwałą
    - co to jest Uchwała: jedyny dokument stwierdzający wolę członków wspólnoty wymagany przy czynnościach przekraczających tzw. zwykły zarząd nieruchomością
    - co to jest Zarząd wspólnoty: wybrane osoby wskazane w Uchwale przy udziale Notariusza (w tym przypadku)
    - co to jest Zarządca wspólnoty: firma która świadczy usługi dla wspólnoty (zapewne przydzielona w akcie notarialnym, która prawdopodobnie sama z sobą podpisała umowę o zarządzanie).
    Rozumiem, że jesteś członkiem tej właśnie wspólnoty, tyle że nie ma tam zarządu a jedynie jest zarządca. Prawdopodobnie głosowania nad uchwałą nie było więc i nie ma zgodnej z prawem decyzji wspólnoty, jeśli mieliście nic nie znaczącą ankietę to nie ma mowy o głosowaniu a jedynie co najwyżej można mówić o sondażu dla zarządcy (czy zarządu) który podjął taką a nie inną decyzję. Tak to wygląda z czysto formalnego podejścia. Jeśli mieliście Uchwałę to zapewne jej treść z wynikami jest dostarczona do zarządcy wykonywanej drogi (ZDiUM w tym przypadku). Wszystko da się zweryfikować o ile jest wykonywane zgodnie z przepisami. W przypadku prośby czasowej zgody na przejazd wystosowanej również przez organ miasta Wrocław, nie było konieczności na podejmowanie Uchwały (o ile w ogóle była), a zgodę bądź nie mógł podjąć zarząd bądź zarządca samodzielnie (zależnie co tam macie w swoich strukturach).
    Natomiast dość przykro jest patrzeć na to jak zamykamy swoje betonowe podwórka i bawimy się w psa ogrodnika ...

  • ~Bodziu Nicpoń 2018-05-31
    12:58:47

    7 4

    Alexander. Dzięki za wykład.
    Deweloper od kilku lat wiedział, że drogę musi zrobić. O zgodę zwrócił się na początku maja, po czym zaraz wjechał z maszynami i narobił na drodze jeszcze większego bigosu. W dwa tygodnie nie da się zrobić uchwały i zebrać głosy. Była tylko ankieta, w której większość głosujących wypowiedziała się za udostępnieniem przejazdu. Z artykułu można wyciągnąć wniosek, że wspólnota prośbę Elasbudu olała. To jest niepotrzebne napuszczanie jednej wspólnoty na drugą.

    Co do grodzenia. Też byłem przeciwny, ale nie wiem czy wiesz, że po sąsiedzku wspólnoty były od dawna pogrodzone, a jedyny nieogrodzony teren stał się najbliższą toaletą dla psów. Oczywiście bez konieczności sprzątania tego co tu zostawiają. Były też dewastacje, za sprzątanie i naprawy oczywiście płaciła wspólnota.

  • ~alexander 2018-06-02
    10:59:02

    2 8

    Bodziu Nicpoń. Tu nie chodzi o to abyśmy się przerzucali racjami, ale o fakt przesunięcia terminu ukończenia drogi w powołaniu się na brak zgody na przejazd. Umowa którą miasto podpisało z deweloperem jest znana od przynajmniej roku czasu, jest w niej napisane że droga ma być skończona do czerwca 2018 roku. W maju deweloper wystąpił o rozpoczęcie prac, które miał zakończyć zgodnie z umową w czerwcu. Ale że nie ma gdzie zrobić przejazdu zastępczego wykorzystał brak zgody przejazdu do przesunięcia terminu wykonania drogi. Tak to wygląda i o to jest burza.
    Nie wiem czy tu chwała jest potrzebna czy wystarczyła by tylko odrobina dobrej woli.
    Nie ma co się dziwić, że wszyscy wskazują wspólnotę palcem skoro z artykułu można wywnioskować, że jeśli można by byłoby korzystać przejazd zastępczy to prawdopodobnie temat drogi zakończyłby się w czerwcu a nie we wrześniu ...

  • ~Jacek Andrzejewski 2018-06-04
    07:20:16

    5 3

    Jako mieszkaniec Milart miałem okazję głosować w tym sondażu. Jestem za tym by sobie pomagać i chcialem głosować za udostępnieniem naszej wewnętrznej drogi. Salwirak przesłał do nas pismo - prośbę o udostępnienie drogi. Po przeczytaniu tego pisma nie zgodziłem się jednak na udostępnienie drogi. Salwirak nie okresil jak będzie nasza droga obciazana tzn jaki tonaz pojazdów będzie przez nią przejezdzac. Dla mnie takie nieprecyzyjne pisma obarczone są zbyt dużym ryzykiem...nikt nam nie zapłaci później za zniszczona kostkę. Popieram tutaj decyzje swojego zarządy.

  • ~Bodziu Nicpoń 2018-06-22
    18:10:19

    5 2

    Od 25-go czerwca bramy wspólnoty będą otwarte, a przejazd możliwy dla wszystkich.

  • ~alexander 2018-06-28
    22:39:07

    2 5

    Tak, bramy otwarte... Śmiechu warte takie przymykanie bram... Chyba w tym przypadku myślenie musi być bardzo bolesne...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto powinien zostać nowym marszałkiem Dolnego Śląska?






Oddanych głosów: 1609