Biznes

Mieszkania we Wrocławiu tanieją, ale minimalnie. Eksperci: wkrótce tendencja może się odwrócić

2013-07-10, Autor: tm
O zaledwie 1 procent, w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2013 roku, potaniały w drugim kwartale nowe mieszkania w naszym mieście. - Taka skala spadku nie będzie zauważalna przez statystycznego klienta - mówią eksperci. Nieznacznie podrożały za to mieszkania w stolicy, co, jak tłumaczą znawcy rynku, może oznaczać, że już wkrótce tendencja spadkowa może odwrócić się także w innych dużych miastach.

Reklama

Jak podkreślają eksperci, na rynkach mieszkaniowych większości największych polskich miast średnie ceny lokali oferowanych przez deweloperów były nieznacznie niższe niż przed trzema miesiącami.

 

Najmniej, bo tylko o 1,1 proc. potaniały nowe mieszkania we Wrocławiu, a także w Gdańsku. Większe spadki odnotowano w Krakowie i Poznaniu.

 

- Taka skala spadku nie będzie zauważalna przez statystycznego klienta i nie wpłynie na zmianę obrazu lokalnego rynku mieszkaniowego. W ujęciu kwartalnym można mówić o stabilizacji cen, choć nie można zapominać o tym, że we wszystkich tych miastach średnia cena mieszkań deweloperskich pozostaje od dłuższego czasu w trendzie spadkowym - tłumaczy Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu Emmerson S.A.

 

Jedynym miastem, w którym w II kwartale odnotowano minimalny wzrost (o 0,3%) średniej ceny mieszkań była Warszawa. Jak mówią znawcy rynku, z reguły to właśnie stolica była rynkiem wyprzedzającym względem pozostałych monitorowanych miast – to tutaj jako pierwsze obserwowano zjawiska, które później przenosiły się na rynki regionalne.

 

- Być może takim zjawiskiem będzie odwrócenie spadkowej tendencji w zakresie cen. Faktem jest, że I półrocze 2013 roku pokazało, że wbrew wcześniejszym obawom brak rządowego programu finansowego wspierania zakupów mieszkań nie wprowadził rynku mieszkaniowego w stan tymczasowego marazmu oraz oczekiwania na program „Mieszkania dla Młodych" - dodaje Jarosław Skoczeń.

 

Jak podkreślają eksperci, z pomocą rynkowi mieszkaniowemu przyszła Rada Polityki Pieniężnej, która dzięki ośmiu obniżkom stóp procentowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyraźnie obniżyła koszty obsługi kredytów hipotecznych. 
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~Propaganda 2013-07-10
    14:35:05

    2 0

    bla, bla, bla, sratatatata. Wyliczenia z księżyca, aby pozbyć się zalegających deweloperskich mieszkań

  • ~Relaks 2013-07-10
    21:22:41

    2 0

    Tymczasem w raporcie expandera można znależć informację, że najtańsze mieszkania są po 95 tys. zł we Wrocławiu, na Krzykach. Ceny spadają, i spadają, a zmiany tendencji nie będzei jeszcze przez 20 lat. Wrocław jako miasto i aglomeracja się KURCZY!! Tzn. mieszkańców ubywa, i kto ma to niby kupić? Niż demograficzny?? Tendencja ta utrzyma się jeszcze przynajmniej 7-15 lat.
    Będzie jeszcze taniej i pijawki pośrednicy tego nie zmienią. To przez nich na rynku zalegaja tysiace pustych mieszkan, ktore niedlugo nie beda sie juz nadawaly do zamieszkania (jedna pusta zima moze byc ok, ale po drugiej to juz tynki do wymiany, nie mowiac o grzybie i innych paskudztwach).
    Ci sprzedajacy, so się pokapowali w sytuacji obniżają cenę o 20% w stosunku do podobnych ofert i sprzedają. A reszta czeka... 5 lat i nic..

  • ~Nosla 2013-07-11
    18:07:43

    1 0

    Takie artykuły będą co raz, przecież deweloper reklamuje się w tej gazecie to i gazeta napisze artykuł. A reszta jak powyżej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto powinien zostać nowym marszałkiem Dolnego Śląska?






Oddanych głosów: 1505