Kultura
Mieszkowski przedstawił projekt ustawy o statusie artystów. Gliński: „KO znów się wygłupia”
Posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy o statusie artysty zawodowego. – Państwo polskie od dawna płaci emerytury księżom. Nie ma powodu, by polscy artyści byli gorsi od księży – podkreśla Krzysztof Mieszkowski. Do zaproponowanej przez niego ustawy odniósł się Piotr Gliński. – KO po raz kolejny się wygłupia – podkreślił minister kultury.
– Ustawa ta daje możliwość uzyskania praw emerytalnych, zdrowotnych i prawa do renty – wszystko, co jest czymś oczywistym w krajach Europy zachodniej – mówi Krzysztof Mieszkowski o proponowanym przez niego projekcie. I dodaje, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie zaproponował takiej ustawy artystom. Polityk uważa, że w Polsce nie ma spójnego systemu finansowania kultury i pracy artystów. – Ustawa o zawodowym statusie artysty jest czymś przełomowym. Mam nadzieję, że artyści z tego skorzystają – podkreśla polityk. – Państwo polskie od dawna płaci emerytury księżom. Nie ma powodu, by polscy artyści byli gorsi od księży – powiedział Mieszkowski.
Polemika ministra kultury
Zobacz także
Do sprawy odniósł się na Twitterze Piotr Gliński. – Koalicja Obywatelska po raz kolejny się wygłupiła – mówi minister kultury. I przypomina, że projekt ustawy o statusie artysty powstał w zarządzanym przez niego ministerstwie, był szeroko konsultowany ze środowiskiem, znalazł się w programie PiS i jest już gotowy. – Zgodnie z zapowiedzią, w grudniu trafi do wykazu prac rządu – dodał minister kultury.
Odnosząc się do zarzutów Mieszkowskiego, powiedział: – Mówią to ludzie, którzy: odebrali artystom 50% kosztu uzyskania przychodu, nie przekroczyli 1% wydatków na kulturę, nie załatwili sprawy czystych nośników, sprzedali polskie nagrania i przez 8 lat nie przygotowali żadnego projektu w sprawie statusu artysty – wylicza Gliński.
Propozycje Koalicji Obywatelskiej
W projekcie ustawy, zaproponowanym przez Mieszkowskiego, jest mowa m.in. o wprowadzeniu możliwości uzyskania przez artystów zawodowych dopłat w wysokości od 50% do 80% składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli ich dochód z tytułu działalności artystycznej nie przekracza średniej krajowej. Dodatkowo ma zostać wprowadzona Karta Artysty, uprawniająca do szeregu dodatkowych świadczeń lub zniżek na podstawie odrębnych umów pomiędzy podmiotami (np. muzeami, teatrami, ale również podmiotami prywatnymi takimi jak kina czy siłownie).
Status artysty zawodowego potwierdzać będzie powołana w tym celu Polska Izba Artystów. Przysługiwać on będzie: absolwentom studiów II stopnia uczelni artystycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych; osobom, które wykażą osiąganie dochodu na określonym poziomie z wykonywanej działalności artystycznej lub twórczej w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku o potwierdzenie status artysty zawodowego; a także osobom, które nie wykażą osiągania w/w dochodu a które mają udokumentowany dorobek artystyczny, potwierdzony przez organizację reprezentatywną.
W myśl ustawy Polska Izba Artystów ma być organem niezależnym i samorządnym. Rada Izby będzie składała się z reprezentanta ministra kultury, ministra Pracy, a także 5 przedstawicieli organizacji reprezentatywnych dla zawodów artystycznych i 8 przedstawicieli środowiska wybieranych w bezpośrednich wyborach przez artystów zawodowych.
W pierwszych wyborach listę zawodów, dla których ustala się reprezentatywność organizacji artystów i twórców określi minister kultury. Po ukonstytuowaniu się ciał statutowych Izby przejmie ona od ministra te kompetencje.
Polska Izba Artystów będzie dysponowała Funduszem Wsparcia Artystów Zawodowych, z których finansować będzie dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne, system zapomóg socjalnych, a także domy opieki dla artystów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych będzie finansowany z dotacji celowej z budżetu państwa i udziału w dochodach z tytułu tzw. opłaty reprograficznej, której wysokość pomiędzy 1% a 6% określają przepisy wdrożeniowe ustawy. Maksymalna wysokość dotacji z budżetu państwa wynosi 100 mln zł rocznie, maksymalne wydatki Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych to 300 mln zł rocznie.
CZYTAJ TEŻ: TAJNE KOMPLETY PROSZĄ O WSPARCIE. WROCŁAWSKA KSIĘGARNIA W KRYZYSIE
Czy w trakcie pandemii państwo powinno wspierać finansowo artystów i instytucje kultury?
Oddanych głosów: 560
Tagi: krzysztof mieszkowski, koalicja obywatelska, Piotr Gliński, Ministerstwo Kultury, artyści, wsparcie dla artystów, ustawa o statusie artysty
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~wprxceo1265 2021-03-01
12:31:39
"Odpowiedzialny" polityk K. Mieszkowski mówił: "- Ja nie chcę powiedzieć, że broń mi się nie podoba, wręcz przeciwnie, jest seksi, kręci mnie, to jest coś, co jest bardzo męskie, prawda? Jest silne, buduje naszą tożsamość męską, ale tak naprawdę to jest przejaw słabości, przemoc jest przejawem słabości, wojna jest przejawem słabości - mówił w dyskusji o prawie do posiadania broni. To są rzeczy, które degradują nasze człowieczeństwo po prostu" - mówił Krzysztof Mieszkowski w czerwcu 2016 r. w studiu TVP.