Kultura
Mikrogranty w czasach pandemii. To był rekordowy rok
Kończy się kolejny rok działalności Mikrograntów. Mimo pandemii był on rekordowy – zarówno w maju, jak i we wrześniu, wrocławianie zgłosili najwięcej projektów w historii tych naborów.
Jaki wpływ miała pandemia na działania na rzecz lokalnych społeczności? Kto i gdzie zrealizował w tym roku aż 117 projektów? Jakie rekordy zostały pobite i co przyniesie przyszłość? W poniedziałek, 14 grudnia, odbędzie się wirtualne podsumowanie 2020 roku w Mikrograntach. W transmitowanej na żywo rozmowie i dyskusji wezmą udział koordynatorki/rzy i realizatorki osiedlowych działań.
Ten rok, ze względu na pandemię, był wyjątkowy w działalności ogólnomiejskich Mikrograntów. W trzech naborach podzielonych tradycyjnie na trzy ścieżki (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, młodych organizacji pozarządowych oraz grup młodzieżowych) zgłaszać można było propozycje działań animacyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, społecznych i kulturalnych. Wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne oraz finansowe otrzymało finalnie aż 117 projektów. Pandemiczny rok przyniósł też dwa sezonowe rekordy – zarówno w maju, jak i we wrześniu, wrocławianie i wrocławianki zgłosili najwięcej projektów w historii tych naborów (odpowiednio: 145 i 129 propozycji).
– Powracająca z różnym nasileniem pandemia powodowała, że pomysły na „tu i teraz”, w obliczu różnorodnych przeciwności musiały zmienić swój wymiar i formułę. Cieszymy się jednak, że zdecydowana większość wybranych w naborze osób podjęła wyzwanie współpracy w tym trudnym czasie – komentują koordynatorzy Mikrograntów.
„Porozmawiajmy o mijającym roku”
W poniedziałek, 14 grudnia o godzinie 18, rozpocznie się spotkanie, na którym podsumowane zostaną efekty tegorocznych działań oraz zrealizowane projekty. Omówione zostaną też pobite w tym roku rekordy i ich znaczenie w kontekście nadchodzących lat. Po krótkim podsumowaniu rozpocznie się dyskusja o sukcesach i problemach, dobrych praktykach oraz doświadczeniach z realizacji projektów w ramach tegorocznych Mikrograntów. – Doświadczeniach wyjątkowych, ponieważ ten rok przyniósł zupełnie inne wyzwania, a działania musiały zostać dostosowane do zmiennej rzeczywistości i przeprowadzone w różnych formułach – czy to „na żywo”, czy online czy w opcji „hybrydowej” – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Mikrograntowe ścieżki w rozmowie reprezentować będą Anna Bieliz (Strefa Kultury Wrocław) oraz Alicja Pietrzyk i Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella. W dyskusji wezmą też udział liderki trzech zrealizowanych w 2020 roku inicjatyw. Monika Bednarska z młodzieżowej grupy nieformalnej „Exhibicja” podzieli się refleksjami z prowadzenia działania dla młodych artystów i artystek, Beata Janus z grupy nieformalnej „Polanki” skupi się na wielowątkowym projekcie „Pole do działania – dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne”. Z kolei o wyzwaniach, które przyniosły zmieniające się realia w inicjatywie „Jak powstawał Plac Grunwaldzki?” opowie Maria Zięba, fundraiserka, animatorka kultury i prezeska Fundacji Ładne Historie. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
Transmisja na żywo rozpocznie się 14 grudnia o godzinie 18 m.in. na facebookowych profilach Mikrograntów i Strefy Kultury Wrocław.
Czy Sylwester online to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 4252
Druga fala epidemii koronawirusa. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco!
Druga fala epidemii w Polsce jest znacznie gorsza niż pierwsza. Rząd wprowadza kolejne środki bezpieczeństwa. W dobie dezinformacji i teorii spiskowych proponujemy test wiedzy na temat pandemii.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Oto zastępca Mariana Paździocha. „Świat według Kiepskich” ma wrócić wiosną
154486 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
13274 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10845 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
10196 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8867
Najczęściej komentowane
-
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
5 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Wrocławianie nagrodzeni w prestiżowym konkursie
2 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
„Wyspa” Teatru Pantomimy wraca po przerwie. Inspiracją słynny dramat Szekspira [ZDJĘCIA]
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert