Wiadomości

Milion pojazdów przejechało po AOW

2011-09-30, Autor: bk
Każdego dnia z obwodnicy autostradowej korzysta kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. Przez miesiąc Obwodnicą przejechało ich już milion.

Reklama

Dzięki 7 dużym węzłom autostradowym w ciągu kilku minut można przedostać się ze skrajnych punktów w mieście. AOW zapewnia szybkie i wygodne połączenie autostrady A4 z Portem Lotniczym, Stadionem Miejskim wybudowanym na EURO 2012 oraz trasami wylotowymi z miasta w kierunku m.in. Warszawy i Poznania. AOW sprawiła, że liczba TIR-ów na głównych miejskich arteriach wjazdowych do miasta (ul. Karkonoska i al. J. III Sobieskiego) spadła o ponad połowę – przynajmniej według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Miejscy urzędnicy planują co zrobić, żeby wykorzystać do maksimum fakt otwarcia AOW, żeby na ulicach w centrum nie pojawiało się więcej samochodów.Plan magistratu składa się z ośmiu elementów.
1. Zmiana tablic kierujących na Warszawę, Poznań czy Pragę tak, żeby samochody jeździły obwodnicą autostradową to dopiero początek.
2. Uszczelniona zostanie strefa zakazu wjazdu 18 ton.
3. Bramkowanie wjazdów, czyli takie przestawianie świateł na wlotach do miasta, żeby sukcesywnie ubywało sekund do jazdy w kierunku centrum. Dokładnie tak, jak już się to dzieje na skrzyżowaniu Karkonoskiej ze Zwycięską. Zabierane będzie po kilka sekund z jazdy na wprost w stronę miasta, a wydłużane zielone dla skręcających ze Zwycięskiej.4. Uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej, czyli wydzielanie torowisk. W tym roku chodzi o Reymonta, Podwale (między Świdnicką a Sądową), Piastowską, Nowowiejską, Trzebnicką i Pomorską. W pierwszej połowie przyszłego roku Sienkiewicza, Jedności Narodowej i Słowiańską.5. Sterowanie światłami, czyli ITS. Na początku września system ruszy na 10. skrzyżowaniach Tramwaju Plus od pętli na Gaju do Borowskiej. Zaś w listopadzie na wszystkich liniach Tramwaju Plus. Światła będą się zmieniać tak, żeby tramwaje jeździły jak najszybciej.6. Kolejne uprzywilejowanie pieszych i rowerzystów w centrum (już w przyszłym roku). Piesi będą mieli więcej czasu na przejściach dla pieszych, a jednoślady kolejne kontrapasy.7. Budowa nowych przystanków w centrum miasta na Świętej Katarzyny przy pl. Nowy Targ, Krupnicza przy Narodowym Forum Muzyki, Kazimierza Wielkiego przy Gepperta oraz Grodzka na wysokości Odrzańskiej.

8. Ułatwienie samochodowego ruchu lokalnego, czyli analogicznie do bramkowania – skracanie czasu np. na Kochanowskiej kosztem wydłużania go dla aut skręcających z Różyckiego.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~vqrf 2011-09-30
  14:51:17

  0 0

  Podnieciłem się.. tymczasem wracając na ziemię zerknąłem na traffic, by wybrać najszybszą drogę z pl. Grunwaldzkiego do ronda na Powstańców Śląskich i... http://www.wroclaw.mm.pl/~precedens/trf1440.JPG

 • ~ 2011-09-30
  14:57:07

  0 0

  W odnawianiu się korków pobijamy rekordy, eksperci mówili o pół roku a tu okazuje się, że wystarczył powrót studentów.

 • ~wrocławiak 2011-09-30
  17:31:47

  0 0

  Tak jak pisze pan Tomasz we wtorek i środe studenci wrócili do szkół i była masakra na drogach a podobno kasy na czesne i stancje nie mają a bajurka kosztuje .

 • ~:| 2011-09-30
  22:10:43

  0 0

  Chyba tylko cudotwórczyni i bajkopisarka Elwira wierzy w swoje bajki. Dzisiaj standardowy piątkowy powrót do domu czyli 50 minut tkwienia w korkach, gdzie w lipcu czy sierpniu przejazd zajmował góra 25 minut. Więcej dynamizmu, więcej lemingów, więcej głosów na radnych RD, będzie lepiej! Pan za mną powtórzy - będzie lepiej!

 • ~Robert 2011-09-30
  23:39:06

  0 0

  Mamy fajną obwodnicę, fakt. A czy ktoś popatrzył na drogowskazy kierujące na tę obwodnicę? jadąc od Poznania kierowca widzi \"warszawa, Kudowa-Słone i Lubawka\". Kto do cholery poza zawodowcami wie, co to jest Lubawka?? Dlaczego nie ma kierunku Katowice, Legnica, Wałbrzych??? Nawigacje najczęściej jeszcze nie znają tej drogi... A już paranoiczny jest drogowskaz przy zjeździe Stadion. Jest tylko \"Legnica, Opole i Wrocław z małymi literkami \"centrum\". Kto tą drogą (94) będzie jechał na Opole albo na Legnicę??? No i rzeczywiście im dłużej w tym mieście rządzi pan Rafał D., nagromadzenie absurdów rośnie w tempie geometrycznym!!!

 • ~wro 2011-10-01
  00:22:23

  0 0

  Dzisiejszy dzień był koszmarny pod względem korków. Ci studenci to jednak bogata grupa społeczna:) Tramwaje także zawiodły, były dwie poważne kolizje i zrobił się straszny młyn w całym mieście. Na szczęście jeżdżę po mieście prawie wyłącznie rowerem, więc czas podróży mam niezmienny i dzisiaj śmigając Legnicką mogłem się jedynie śmiać z tych wszystkich wygodnickich tkwiących w korku od bunkra praktycznie do galerii dominikańskiej. Żal mi było jedynie pasażerów tramwajów, nie dość że codziennie problemy z prądem to jeszcze te wypadki, ajajaj...:))

 • ~tym 2011-10-01
  07:43:18

  0 0

  Super pomysl ze zwiekszeniem liczby przystankow. Bedzie sie jechac dluzej, wiec na pewno wiecej osob wybierze komunikacje miejska

 • ~ 2011-10-01
  09:35:52

  0 0

  to już nie pamiętacie, że Pułaskiego jest zamknięta i wszyscy jadą przez Plac Dominikański? No nie pamiętacie bo lepiej nie pamiętać i wiecznie narzekać. Pułaskiego plus studenci równa się to co mamy. Jakiś plan szymczyszyn jak studentów zmusić do przesiadki w KM? Może mają zły dojazd na uczelnie?

 • ~krzysiek 2011-10-01
  12:36:21

  0 0

  ja widzę znaczącą poprawę dzięki AOW

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.