Kultura
Mocny wrocławski akcent na zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury 2013
W przeciwieństwie do francuskiej metropolii, słowackie miasto nie jest szerzej znane Europejczykom i dopiero tworzy swoją markę na mapie starego kontynentu. Dotąd Koszyce, drugie co do wielkości miasto Słowacji, znane było raczej z największej w kraju huty żelaza, niż z bogatej oferty kulturalnej. Miasto to zmaga się z wieloma problemami charakterystycznymi dla krajów tego regionu Europy. Jednym z nich jest bezrobocie oraz podupadające poprzemysłowe dzielnice, dla których jedną z dróg rewitalizacji jest przekształcenie w centra przemysłów kulturalnych i kreatywnych – wiele projektów Koszyc 2013 służyło właśnie temu celowi.
Podobnie jak Wrocław, miasto Koszyce również w swej historii rozwijało się na skrzyżowaniu różnych kultur, a w przeszłości władali nim m.in. książęta siedmiogrodzcy czy dynastia Habsburgów. Miasto to położone jest 20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską i w przynajmniej części swoich działań starało się współpracować z tymi partnerami pochodzącymi z tych państw.
Nikogo zatem nie powinna dziwić wyróżniająca się obecność polskich i wrocławskich artystów w ceremonii zamknięcia ESK w Koszycach. Było to możliwe dzięki współpracy Biura Festiwalowego Impart 2016 z Instytutem Polskim na Słowacji oraz organizacją Kosice 2013. Przed mieszkańcami miasta wystąpiła wrocławska grupa teatralna Ad Spectatores, która wystawiła swoje spektakle „Operacja Wenera” i „Egzorcysta”. Wieczorem odbyło się też spotkanie z Krzysztofem Kopką, autorem i reżyserem sztuk prezentowanych przez grupę w Koszycach.
Fani sztuk wizualnych mogli natomiast zapoznać się z filmem Karola Radziszewskiego „America is not ready for this”, który składa hołd znanej wrocławskiej artystce Natalii LL i zadaje prowokacyjne pytania na temat sztuki konceptualnej i feministycznej oraz równości płci w świecie artystycznym. Warto wspomnieć, że film ten był wyświetlany we wrocławskim Muzeum Współczesnym w ramach ekspozycji upamiętniającej dokonania galerii Permafo, którą współtworzyła Natalia LL.
W ramach koncertów muzyki klasycznej, wystąpiły dwa duety. Najpierw na scenie pojawiły się Magdalena Kulig (mezzosopran) i Magdalena Blum (fortepian), laureatki Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, które przedstawiły program inspirowanym kompozycjami muzycznymi R. Straussa i P. Czajkowskiego oraz wierszami J. Słowackiego. Drugi duet - Jan Jakub Bokun (klarnet) i Jakub Kościuszko (gitara) – to wybitni artyści na co dzień związani z wrocławską Akademią Muzyczną. W Koszycach zagrali zróżnicowane stylistycznie utwory m.in. M. Ravela czy F. Schuberta.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Oto zastępca Mariana Paździocha. „Świat według Kiepskich” ma wrócić wiosną
150065 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
12947 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10644 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
9929 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8607
Najczęściej komentowane
-
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
5 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
„Na obcej ziemi”. Migranci bohaterami Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie DCF
1 -
Stypendia prezydenta Wrocławia dla artystów. Można zgarnąć 2500 zł miesięcznie
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert