Wiadomości

Moderusy już we Wrocławiu. Nowe tramwaje wkrótce zaczną wozić pasażerów [SZCZEGÓŁY TECHNICZNE]

2015-12-15, Autor: Tomek Matejuk
We Wrocławiu są już nowe tramwaje wyprodukowane przez Modertrans. We wtorek do stolicy Dolnego Śląska dotrą ostatnie dwa z sześciu zamówionych pojazdów. - Po testach i przeszkoleniu motorniczych wyjadą one na ulice - jeszcze w tym roku. Tramwaje są uniwersalne i nie będą przypisane do konkretnych linii - tłumaczą w MPK.

Reklama

W miniony piątek do Wrocławia trafił pierwszy z sześciu zamówionych przez MPK tramwajów moderus beta MF 19AC, wyprodukowanych przez poznańską firmę Modertrans.

 

Kolejne trzy sztuki pojawiły się w stolicy Dolnego Śląska w nocy z niedzieli na poniedziałek, a we wtorek dotrą do nas ostatnie dwa pojazdy.

 

- Nasi pracownicy odbyli już szkolenia w zakresie prac technicznych, między innymi ewentualnego wykolejania tramwaju, a motorniczowie zaczną kursy już w czwartek - zapowiadają w MPK.

 

Moderusy, podobnie jak pesy, będą stacjonować na zajezdni przy ul. Kamiennej.  

 

- Po testach i przeszkoleniu motorniczych wyjadą na ulice - jeszcze w tym roku. Tramwaje są uniwersalne i nie będą przypisane do konkretnych linii - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy przewoźnika.

 

>Zobacz więcej zdjęć nowego tramwaju moderus beta

 

 

Przypomnijmy, umowę z producentem wrocławskie MPK podpisało w lipcu.

 

W kontrakcie znalazła się klauzula o możliwości rozszerzenia zakupów w przyszłości o kolejne 16 sztuk. Modertrans zaproponował wyprodukowanie nowych tramwajów dla Wrocławia za 3,75 mln złotych netto za sztukę.

 

- To bardzo dobra cena za tramwaj spełniający zadane kryteria. Niska podłoga, która znajduje się w części pojazdu, zagwarantuje pełną dostępność pasażerom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi, a klimatyzacja zapewni komfort podróży latem – wyliczał latem Patryk Wild, wiceprezes MPK ds. Inwestycji i Rozwoju.

 

Wild podkreślał, że model tramwaju zaoferowany przez Modertrans (moderus beta) jest nowocześniejszym kuzynem tramwajów z rodziny pojazdów typu Wras 205 – produkowanych dla Wrocławia wcześniej np. przez Protram.

 

Poznańskie tramwaje dla Wrocławia mają lakier w kolorze metalic blue – podobnie jak pesy twist. Ich wyróżnikiem jest również wyposażenie w system zapachowy czy specjalny system oświetlania przestrzeni peronu przy drzwiach. Są klimatyzowane i w jednej czwartej niskopodłogowe.

 

O wyborze tego modelu zadecydował przetarg, który ogłoszono po tym, jak okazało się, że Wrocław ma do wykorzystania jeszcze unijne środki z poprzedniego rozdania, a wcześniej zawartego kontraktu z Pesą nie można było rozszerzyć o dodatkowe pojazdy.

 

Do przetargu stanął tylko producent z Poznania, który zadeklarował, że tramwaje jest w stanie wyprodukować jeszcze do końca roku, a to było podstawowym wymogiem przetargu i pozyskania unijnych pieniędzy na zakupy.

To - jak podkreślają w MPK - oznacza, że w tym roku we Wrocławiu pojawi się w sumie 14 nowych klimatyzowanych tramwajów w pełni dostępnych dla osób o ograniczonej mobilności.


Parametry techniczne

 

Moderus Beta MF 19AC

 

Dł.: 28250 mm

Szer.: 2354 mm

Człon niskopodłogowy

Liczba miejsc: 214

 

siedzących: 40

 

stojących: 174

Liczba drzwi: 5 (1 jednoskrzydłowe + 4 dwuskrzydłowych)

Wózki napędowe: 4 szt. skrętne

Napęd: asynchroniczny

Kolor – metalic blue

Wyposażenie

Klimatyzacja przedziału pasażerskiego

System monitoringu

Dynamiczna informacja pasażerska (tablice informacyjne typu LED i monitory LCD, zapowiedzi przystanków)

Fotokomórki w drzwiach dodatkowo zabezpieczające przed przytrzaśnięciem

Platforma dla wózków inwalidzkich i dziecięcych

Ładowarki USB

Koszt zakupu: 3,75 mln zł netto sztuka

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~kris 2015-12-15
  10:20:40

  7 0

  Tekst się już z lekka zdezaktualizował, bo kolejne 3 sztuki dotarły, co jest zresztą jak najbardziej dobrą wiadomością. Bardzo fajne są te nowe tramwaje.

 • ~dim 2015-12-15
  11:40:12

  3 0

  Fajnie, że są nowe tramwaje, ale niefajnie, że właśnie te. W członie niskopodwoziowym jest mało miejsca, dwa-trzy wózki i do widzenia, starsze osoby będą sobie stały, bo siedzieć nie będzie gdzie. Do pozostałych członów trzeba się wspinać (rozwiązanie nie dla naszych przystanków, na wielu wsiada się z poziomu jezdni, często zdrowemu trudno nogę podnieść tak wysoko) i pokonywać dodatkowe wysokie stopnie. MPK robi dobrą minę do złej gry.

 • ~Gość 2015-12-15
  11:43:41

  1 0

  Nie ma to jak zainwestować w odświeżona lecz starą technologię sprzed kilkunastu/ kilkudziesięciu lat. O ile mi wiadomo, tak samo jak tramwaje protramu konstrukcje bazują na konstalach...

 • ~Schmitt 2015-12-16
  11:14:35

  2 0

  Już nie przesadzajmy z tą starą technologią - ja bym nazwał ją sprawdzoną :) Tramwaj ma być efektywny, nie psuć się i sprawnie przewozić ludzi, jeżeli taki Moderus będzie to jak najbardziej pochwalam ten zakup. Dajmy mu szanse pokazać się w codziennej eksploatacji.

 • ~movie 2015-12-16
  21:49:36

  1 0

  to są wrocławskie niebieskie tramwaje? kto zatwierdził ten kolor? jest okropny...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.