Kultura
„Mogiła nieznanego żołnierza” w ramach cyklu „Filmy Niepodległej”
"Mogiła nieznanego żołnierza"
We wtorek w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się projekcja melodramatu „Mogiła nieznanego żołnierza”, rozgrywającego się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej”.
„Mogiła nieznanego żołnierza” to melodramat, którego akcja rozgrywa się w czasie pierwszej wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Jego bohaterem jest kapitan Łazowski, który po powrocie na front zostaje wzięty do niewoli przez Rosjan. W kraju pozostały jego żona i córka, tymczasem kapitan poznaje w Rosji księżnę Turchanową, z którą trafia do bolszewickiego więzienia.
Zobacz także
Projekcja filmu zostanie poprzedzona krótką prelekcją, którą poprowadzi Joanna Flisek, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. To autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.
Kolejna odsłona cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej” będzie miała miejsce we wtorek, 5 marca o godz. 17:00, w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6). Bilet kosztuje 10 zł (liczba miejsca jest ograniczona, bilety są dostępne w kasach muzeum oraz na stronie internetowej).
– Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza – można przeczytać w opisie wydarzenia.
Prezentowane w ramach cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej” produkcje zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Filmowe pokazy będą poprzedzone krótkim wprowadzeniem.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert