Wiadomości

Most Tumski do remontu, co z kłódkami zakochanych?

2012-09-14, Autor: Jarosław Garbacz
W ciągu najbliższych kilku lat most Tumski będzie musiał przejść remont. Przesądzone już jest, że znikną z niego kłódki wieszane przez zakochane pary na balustradach. Po zakończeniu prac renowacyjnych najpewniej znów będzie można je wieszać.

Reklama

Most Tumski potocznie zwany jest mostem Zakochanych. Wszystko przez powstałą w 2009 roku tradycję - zakochane pary przypinają na balustradach i przęsłach kłódki na dowód swojego uczucia, po czym kluczyk wyrzucają do Odry. Do stolicy Dolnego Śląska ściąga coraz więcej par z całej Polski, które również chcą doświadczyć symbolicznego rytuału. Niestety urzędnicy właśnie zdecydowali, że wszystkie kłódki zamontowane obecnie, zostaną w przyszłości zdjęte.

>Zobacz więcej zdjęć kłódek na moście zakochanych.

Po przeglądzie technicznym, jakiego dokonali inspektorzy z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta okazało się, że most jest mocno skorodowany. – Część stalową trzeba oczyścić i zabezpieczyć, bo konstrukcja z powodu kłódek zaczyna coraz mocniej rdzewieć – tłumaczy Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.


Przeprawa ostatni remont przeszła w 1992 roku, a regularnie powinna być konserwowana co około 15 lat. Niestety renowacji nie da się przeprowadzić bez zdjęcia kłódek. Kiedy remont się rozpocznie? Urzędnicy na razie nie są w stanie wskazać dokładnej daty. Inwestycja musiałaby najpierw zostać wpisana do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Wrocławia na lata 2013-2017, który jeszcze jesienią powinien zostać uchwalony przez radę miejską.

W mieście nie chcą jednak na dobre niszczyć niedawno powstałej tradycji. – Zdajemy sobie sprawę, że to symbol związany z charakterem miejsca. Dlatego po remoncie chcemy umożliwić ponowne wieszanie kłódek, ale niekoniecznie do balustrady i poręczy mostu – zaznacza Ewa Mazur.

Kłódki, które zostaną zdjęte będzie można odebrać. Będą zdeponowane w magazynach ZDiUM. Te, po które nikt się nie zgłosi, być może zostaną umieszczone w przezroczystej skrzyni, która na stałe zostanie przytwierdzona do podłoża w rejonie mostu.

Urzędnicy wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków zastanawiają się nad rozwiązaniami sytuacji. Być może kłódki będzie można dowieszać do specjalnych łańcuchów, stalowych lin lub prętów, ale decyzje jeszcze nie zapadły. Specjalista od budowy mostów - profesor Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej, który zaprojektował m.in. most Rędziński na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, tłumaczy bowiem, że kłódki nie są dużym obciążeniem i nie zagrażają w żaden sposób dopuszczalnej nośności mostu prowadzącego do katedry.

Wrocław nie jest jedynym europejskim miastem, gdzie narodziła się podobna tradycja. Rytuał z kłódkami zakochane pary odprawiają również na moście w Rzymie, Pradze, Rydze czy Wilnie. Tylko w stolicy Łotwy symboliczne wieszanie nie do końca podoba się urzędnikom.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~John 2012-09-14
  16:35:24

  2 0

  A nie można po prostu kłódek zakonserwować i z powrotem przyczepić do poręczy???

 • ~edu79 2012-09-14
  23:02:52

  0 2

  Taak tak i razem z nimi powiesić debili co je tam powiesili. Jeszcze prośba do Straży Miejskiej zacznijcie wlepiać mandaty idiotom co na Ostrowie sprzedają te kretyńskie kłódki. Jakiś debili wymyślił, że jak przypnie rdzewiejącą kłódkę do zabytkowego mostu to jego "miłość" przetrwa wiecznie. Pozdejmować kłódki i zakazać je wieszać bo to jest niszczenie zabytkowego obiektu. A w tych kłódkach tyle romantyzmu co kot napłakał!!!

 • ~ff 2012-09-14
  23:31:26

  0 2

  Ja też tak myślę - co za idioci przyczepiają te kłódki? Przecież to szpeci most. Dlaczego tym ludziom nie wlepia się mandatów. Wypierdzielić te kłódki i zakazać ich przyczepiania.

 • ~staxu 2012-09-15
  00:23:57

  0 2

  won z tym szkaradziejstwem z mostu, raz na zawsze.

 • ~Misiek 2012-09-15
  16:52:53

  1 0

  Ejże - a cóż złego w tych kłódkach. W końcu nowa tradycja tworzy się kazdego dnia! Ten most też był kiedyś "nowoczesnym szkaradziejstem"! Lazur Grunwaldzkiego zaaprobowaliście, Walentynki też, to co wam kłódki wadzą? Nie macie za grosz sentymentu w sobie. A dzięki kłódkom turyści tlumnie przemierzają most! Poza tym zdejmijcie je - a wrócą, jak odbita fala .. tego sie już nie da zatrzymać ...

 • ~s 2012-09-15
  22:19:28

  1 0

  jak to od 2009? co to za zarty? wieszane sa juz z pewnoscia wiecej niz 3 lata ;/

 • ~Gaba 2012-09-17
  13:22:55

  0 0

  Jestem za tymi kłódkami - wyróżniają Wrocław, w innych miastach chcą naśladować ten zwyczaj. Przyciągają turystów, wcale nie szpecą, raczej przyciągają zaciekawione spojrzenia. Dodatkowo dla osób zawieszających, są ważnym symbolem. Ciekawe, jak będzie to wyglądało po renowacji?

 • ~ 2013-03-21
  16:07:40

  0 0

  nie znam się na renowacji mostów, ale czy nie można np. zachować starej balustrady i albo umieścić ją na nowym moście, albo oddać do jakiejś galerii (może do muzeum sztuki współczesnej to brzmi bardzo poważnie...) żeby nie zmarnować czegoś takiego

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.