Wiadomości

MPK: do końca roku brak prądu przestanie zatrzymywać tramwaje

2011-10-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Oto plan jak poradzić sobie z tramwajami, które zatrzymują się z braku prądu (we wrześniu było 27 takich przypadków). Najbardziej obciążona podstacja przekaźnikowa zostanie wzmocniona i będzie obsługiwać mniejszy obszar. Dzięki temu pod koniec grudnia problem ma zniknąć.

Reklama

Kłopoty pojawiły się, gdy na torowiska ruszyły dwie linie Tramwaju Plus. W centrum, m.in. w okolicach Kazimierza Wielkiego i Jana Pawła II (takie sytuacje zdarzają się we wrześniu praktycznie codziennie) tramwaje nagle zaczęły się zatrzymywać i stać przez 10 minut.
- Zdarzyło się to we wrześniu 27 razy, z czego 3 razy na terenie obsługiwanym przez podstację Strzegomska, a reszta na terenie podstacji Nabycińska. Bardzo przepraszamy pasażerów. Na szczęście możemy już dziś powiedzieć, że do końca roku problem zniknie – obiecuje Władysław Smyk, prezes MPK.

- Problemem są nowe skody, a właściwie to, że stacje transformatorowe nie są do nich dostosowane. Nowoczesne skody mają inną elektronikę, inną moc więc potrzebują znacznie więcej prądu niż stare tramwaje. I to skokowo: właśnie w momencie, w którym ruszają – tłumaczy Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej.

Wystarczy porównać moc silników skód 19t (to te z Plusem po numerze linii) i Protramów 204 WrAs (to zmodernizowane wozy z dwoma wagonami, które na pewno widzieliście). Pierwsze mają 4 silniki o mocy 95 kW każdy, a drugie 4 silniki o mocy 40 kW każdy.



MPK tłumaczy, że problem wziął się z nagromadzenia remontów.
- Po zmianach wrześniowych i przy remontach podstacji jedna, Nabycińska, obsługuje 10 linii tramwajowych na dużym obszarze. Trzeba więc skończyć modernizację tej podstacji i uruchomić nowe, które ograniczą zasięg jej działania – tłumaczy Władysław Smyk.
Możecie to zobaczyć na mapce po prawej stronie tekstu, albo poniżej:



- Do końca grudnia będziemy mieli nowe podstacje: Milenijna i Centrum, a zakończą się także modernizacje Nabycińskiej, Strzegomskiej i Pułaskiego, które są częściową przyczyną tych przestojów tramwajów. Dzięki temu problem powinien zniknąć – mówi Smyk.
Wtedy zasięg obsługi poszczególnych podstacji będzie wyglądał tak:



Na razie MPK zareagowało na sytuacje, o których w liście do nas napisał Tomasz Wróblewski:
„Wraz ze znajomymi nigdy nie spotkaliśmy się z taką reakcją. Zwykle motorniczy nawet nie wysiada ze swojej kabiny, a zagadnięty informacji udziela niechętnie, od "niechcenia" lub zwyczajnie znudzonym tonem. Może warto, by MPK uwrażliwiło swoich pracowników w tym zakresie? Monopol monopolem, ale zasada "klient nasz pan" to jednak dobra rzecz w sektorze usług.”

- Kierowcy i motorczniowie mają w instrukcji zapisane, że powinni się odnosić do pasażerów uprzejmie i informować o tym, co się dzieje. Są tacy, którzy to robią, ale też i tacy, którzy tego nie robią – przyznaje Agnieszka Korzeniowska z MPK. - Po tym sygnale zarząd przypomniał o tym obowiązku i teraz zwierzchnicy na szkoleniach i spotkaniach przypominają, że taki zapis w instrukcji jest i należy go przestrzegać... Gdyż czytelnik ma rację i nic to nie kosztuje. Pewnie od razu na mieście nie będzie "wylewu" serdeczności, ale będziemy w każdy możliwy sposób o tym przypominać i stawiać za wzór tych kierowców i motorniczych, którzy są mili dla pasażerów – dodaje.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~d 2011-10-26
    08:31:51

    0 0

    Ja się pytam kto przygotowywał i nadzorował inwestycję jaką był Tramwaj Plus? Czy tak trudno było sprawdzić czy infrastruktura gotowa jest na przyjęcie nowego taboru? Wygląda na to że nikomu się po prostu nie chciało tego zrobić. A cierpieć jak zwykle muszę pasażerowie, którzy nie tylko narażani są na niedogodności, ale również poprzez wysadzanie ich w miejscach do tego nie przeznaczonych (wprost na krzaki rosnące wzdłuż torowisk, przy 3 pasmowych bardzo ruchliwych ulicach) stwarza się realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

  • ~Sivert 2011-10-26
    08:34:09

    0 0

    "Pierwsze mają 4 silniki o mocy 95 kW każdy, a drugie 4 silniki o mocy 40 kW każdy."
    204 WrAs jeździ w składzie po dwa wagony także skład ma 8 razy 40kW. Tyle samo ma 205 WrAs. Warto podkreślić, że zwykła 105 także ma silniki 40kW ale inną technologię rozruchu. Dodam jeszcze, że są to wartości znamionowe. Gdyby ktoś ambitny chciał zmierzyć prąd rozruchu bezpośrednio przy pantografie to pewnie by się zdziwił. ;)

  • ~havranek 2011-10-26
    09:10:12

    0 0

    @Sivert Dokładnie. 105 Na i jego klony po Wrocławiu jeżdżą w składach dwu wagonowych, więc mają 8 a nie 4 silniki. Poza tym warto wspomnieć, że 105 Na ma rozruch oporowy, więc pobór prądu przy rozruchu jest nawet 8 razy większy niż prąd znamionowy silników. Skody, 204 WrAs i 205 WrAs mają rozruch falownikowy a w związu z tym pobór prądu przy rozruchu jest tylko nieznacznie większy od prądu znamionowego. Po prostu infrastruktura tramwajowe niewiele zmieniła się od czasów Breslau, a tramwaj "krzyżyk" to tylko wygodna wymówka.

  • ~ 2011-10-26
    09:19:04

    0 0

    A na Powstańców jak wybijało tak wybijać będzie. :-)

  • ~ 2011-10-26
    11:20:11

    0 0

    Od kiedy na Powstańców (Śląskich, jak mniemam) wybija? Jeżdżę tam codziennie od roku i tylko raz pamiętam, że brakło prądu, ale to chyba w całym mieście.

  • ~Mat 2011-10-26
    13:24:44

    0 0

    Na Powstańców wybija codziennie :P wiem, bo podróżuję tą trasą dwa razy w ciągu dnia i brak prądu powoduje zatrzymanie tramwajów zarówno rano jak i czasami po południu :) ale na szczęście po kilku sekundach lub minimalnie po 3 minutach prąd wraca i można jechać dalej.

  • ~;) 2011-10-26
    14:01:40

    0 0

    A do listopada 2010 tramwaje przyspieszą o 20%.

  • ~fds 2011-10-26
    14:32:03

    0 0

    "204 WrAs (to zmodernizowane wozy z dwoma wagonami, które na pewno widzieliście)" - zmodernizowanych 204 to ja jeszcze nie widziałem... :D :D :D

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.