Wiadomości

MPK pozywa gapowiczów

2009-11-17, Autor: Maciek Raińczuk
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu wysłało pierwsze sto pozwów do sądu przeciw gapowiczom, którzy mimo wezwania nie zapłacili mandatów za jazdę bez biletów. W przyszłym tygodniu do dłużników trafi kolejnych tysiąc pism.

Reklama

Wezwanie to kolejny etap windykacji. Jednak kiedy po uproszczonym postępowaniu w sądzie i wydaniu nakazu zapłaty oraz jego uprawomocnieniu się, dłużnicy nadal nie uregulują swoich zobowiązań wobec MPK, do ich drzwi zapuka komornik.

 

Oprócz sumy mandatu zapłacą wtedy również koszty postępowania sądowego, a także odsetki i koszty egzekucji komorniczej. Po takim rozstrzygnięciu sprawy szansa gapowiczów na pozytywne rozpatrzenie wniosku o umorzenie długu lub rozłożenie sumy na raty spadnie praktycznie do zera.

 

- Nie zamierzamy odpuszczać, bo jazda bez biletu jest po prostu oszustwem - mówi Patryk Wild, dyrektor ds. inwestycji i Rozwoju w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym we Wrocławiu. - Każdy kto został zatrzymany i spisany musi liczyć się z tym, że karę poniesie. Tylko od niego zależy, czy będzie to suma podstawowa, czy powiększona o odsetki, koszty sądowe i komornicze.

 

Aby nie dostać wezwania do sądu, osoba, która otrzymała mandat musi uiścić opłatę zaraz po otrzymaniu druku od kontrolera biletów. Jeśli nie uda się tego zrobić w ciągu 14 dni, na podany przez gapowicza adres trafi wezwanie. Od tego momentu na zapłacenie zobowiązania delikwenci mają kolejne 7 dni. Jeśli do tego czasu nie rozliczą się z MPK, wtedy ich sprawa trafi do sądu.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu prowadzi intensywne kontrole biletów od 1 lipca. Od tego czasu do 16 listopada kontrolerzy wystawili pasażerom bez ważnego biletu ponad 22 tysiące mandatów. Daje to łączną sumę ponad 2,4 mln zł, które powinna otrzymać gmina Wrocław.

 

Przesądowe wezwanie do zapłaty wysłano już do 9788 gapowiczów, reszta może się ich spodziewać niedługo. Z wszystkich złapanych bez ważnego biletu swoje zobowiązania uregulowało już 8582 osób.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~jat1001 2009-11-17
  22:47:25

  0 0

  Uważam, że jak najbardziej prawidłowo. Takie autobusy i tramwaje kosztują, a transport publiczny jest płatny w całej Europie, więc nie ma się czym wykręcić.

 • ~ 2009-11-18
  10:26:17

  0 0

  Szkoda tyko, że standardy komunikacyjne stosowane w Europie nie zostały przeniesione do naszego kraju. Brudne tramwaje, zatłoczone autobusy i gburowaci kierowcy tychże pojazdów. O braku punktualności nie wspomnę. Za tak niską jakość usługi nie powinno się płacić. W tym miesiącu mój poranny autobus tylko RAZ przyjechał punktualnie. I to ma być Europa.

 • ~ 2009-11-24
  12:29:10

  0 0

  Wszyscy wiemy, że jazda po Wrocławiu nie należy do łatwych (delikatnie mówiąc). Nie mam już ochoty ani siły wysłuchiwać głupich komentarzy na temat brudnych środków komunikacji, czy gburowatych kierowców. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to kto te pojazdy zanieczyszcza i nie mówię tu o błocie z butów, tylko o ohydnych szpecących napisach na siedzeniach i szybach, poprzyklejanych gumach do żucia, walających się puszkach po piwie, czy słoneczniku porozrzucanym pod siedzeniami. Są przecież kosze na śmieci! mikroskopijne, ale są. Nie liczy się już kultura pasażerów? A co do kierowców, to proponuję wszystkim narzekaczom, żeby sami posiedzieli chociaż przez tydzień za kółkiem. Mając na sumieniu wszystkich pasażerów, obowiązek poruszania się w czasie szczytu nie zgodnie z przepisami, żeby zdążyć na czas, a później narażając się na komentarze typu "Kartofle pan wiezie?!" Z kolei, jak taki kierowca jedzie nie łamiąc przepisów, to i tak nie uwolni się od narzekaczy, bo "Godzinę już tu stoję! Przecież się spieszę, ja na pana doniosę!" Bądź człowieku cierpliwy i zachowaj uśmiech, wiedząc, że za taką pracę i tak dostaniesz marne grosze. Owszem, zdarza się, że trafimy na totalnego gbura, który zamknie nam drzwi przed nosem, a później będzie stał jeszcze minutę na przystanku i nie otworzy, ale nie oceniajmy ogółu na podstawie wyjątków! Pozdrawiam wszystkich kierowców i trzymam kciuki. Trzymam też kciuki za wyższą kulturę samych pasażerów :D

 • ~karaczan 2009-11-29
  12:03:51

  0 0

  wiele z wrocławskiego taboru odstaje od wszelkich standardów... Może faktycznie jakby wszyscy kasowali bilety, to byłoby MPK stać na lepsze wagony? bo na razie często to wygląda tak: http://socwroc.blox.pl/2009/11/panta-rhei.html

 • ~ 2010-03-19
  18:19:57

  0 0

  Kiedyś do radia Traffic W-w zadzwonił poirytowany słuchacz z pretensjami dlaczego nie wszyscy kontrolerzy chodzą w mundurach .W radiu z komentowano w sposób jednoznaczny i tendencyjny, nie zastanawiając jakie intencje miał słuchacz stawiając to pytanie . A odpowiedź jest prosta ale wymagająca logiki tzn. aby wszyscy kontrolerzy byli ubrani w mundurki nie dlatego bo pięknie wyglądają według tego słuchacza a dlatego, aby na widok umundurowanych mógł skasować zawczasu bilet lub wyjść z pojazdu .Niestety miał pecha bo do pojazdu weszli nieumundurowani kontrolerzy i prawdopodobnie wyłapali gapowicza i stąd troska tego pasażera o umundurowanie wszystkich .

 • ~ 2010-03-19
  18:21:52

  0 0

  Czas najwyższy powiedzieć ,że ci co jeżdżą bez
  biletu nie działają w interesie większości
  pasażerów z głównego powodu ,że Ci co płacą to
  także płacą za tych co za przejazd nie płacą .
  Dlatego bilety mogłyby kosztować mniej lub
  rzadziej byłyby podwyżki cen biletów gdyby
  właśnie nie tzw. gapowicze . Gapowiczów według
  szacunku było w ostatnich trzech latach około 50 %
  tzn. tyle mniej więcej stale lub okresowo jeździło
  bez biletu .Dlatego miasto więcej do komunikacji
  musi dopłacać miedzy innymi za gapowiczów też a
  pieniędzy musi później szukać np. przez podwyżkę
  cen biletów . Faktem jest ,że ZDiK Wrocław z
  powodu ignorancji problemu przez ostatnie lata
  kontroli w komunikacji miejskiej nie prowadził
  lub była wysoce sporadyczna i dopiero ostatnio
  kontrole ruszyły czego efektem jest kilka tysięcy
  spisanych osób bez biletu . Pomijając faktycznie
  biednych , bezrobotnych których jest parę procent
  i można ich zrozumieć - wielu nie płaci celowo ,
  dla zasady bo są opóźnienia ale wina jest - ale
  nie korków w mieście ,z przyzwyczajenia a
  niekiedy w wyniku zapomnienia .Myślę ,że coraz
  więcej pasażerów przestaje się solidaryzować z
  gapowiczami lub za nimi obstawać a kontrole są
  pożądane i uzasadnione wg. pasażerów co bilety
  posiadają .Dla informacji komunikacja miejska w
  państwie Lichtenstein jest za darmo !

 • ~ 2010-03-27
  10:44:32

  0 0

  Ja należę do osób która regularnie stara się kupować bilety okresowe lub, jeśli się akurat mi skończył, to bilety jednorazowe. Tak zostałem wychowany aby Państwa ani miasta nie okradać i uważam, że tak powinno być, ale przyznaje że parę razy bez biletu jechałem jako tak zwany gapowicz. Nie było to dlatego, że chciałem się zemścić na kierowcach czy na tym że tramwaj/autobus nie przyjechał na czas. Powód nie był po mojej stronie... PO PROSTU NIDZIE NIE BYŁO BILETÓW i nie była to jednorazowa sytuacja, nie raz zdarzyło mi się, że tzw automat nie wydał mi biletu (swoja drogą to śmieszne stawiać automaty które nie wydają reszty!!! i wręcz głupie!!!), w kioskach też się bilety często kończą, a o tzw okresowych biletach to nawet nie wspomnę!!! Kupić je w tedy kiedy się chce to naprawdę graniczy czasami z cudem. Pewnej słonecznej soboty zjeździłem polowe znanych mi miejsc gdzie takie bilety okresowe powinny być (Nie było ich nawet na poczcie na rynku-która jak sądzę powinna zawsze je mieć!!! choćby jak to się mówi skały srały:) Bilet okresowy udało mi się kupić dopiero w małym kiosku przy ZDiK (prowadzi tam kiosk taki Pan który chyba jako jedyny we Wrocławiu ma wszystkie rodzaje biletów w każdy dzień, nawet w niedziele). Mówiąc zatem o gapowiczach, cóż można powiedzieć, że sam nim czasami jestem (rzadko ale jestem), dlatego, że miasto nie daje mi możliwości kupienia biletu!!!

 • ~ 2010-12-01
  10:22:08

  0 0

  @ gość z 11-24..to po co w ogóle jakieś standarty? po co rozkład jazdy geniuszu, po co to wszystko? DLA OZDOBY???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.