Wiadomości

MPK szykuje się do operacji prania tapicerki w tramwajach

2011-12-12, Autor: Jarosław Garbacz
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce zająć się brudnymi siedzeniami w swoich pojazdach. Na pierwszy ogień pójdą tramwaje, w których wyłoniona w przetargu firma wypierze tapicerkę foteli i siedzisk na początku przyszłego roku.

Reklama

Przetarg jest ogłoszony, są już pierwsze 2 oferty. MPK wykonawcę wybierze najpewniej na początku roku i wtedy też po podpisaniu umowy rozpocznie się pranie. – Zakładamy, że tak zwaną metodą parową, specjalnymi odkurzaczami wypierzemy ponad 7600 siedzeń w tramwajach, w tym ponad 200 foteli motorniczych – wyjaśnia Janusz Krzeszowski z biura prasowego MPK.

Jak długo wyczyszczone fotele będą schły?
– Zależało nam na tym, aby tramwaje po takim praniu mogły szybko wyjeżdżać na trasy, stąd wybrano taką metodę, która nie powoduje, że siedzenia będą długo mokre – dodaje Janusz Krzeszowski.

Przetarg został zorganizowany za dodatkowo wygospodarowane na sprzątanie pieniądze, bo jak argumentują przedstawiciele MPK, spółce zależy na podniesieniu komfortu podróżowania.

W operacji na razie nie wzięto jednak pod uwagę czyszczenia tapicerek w autobusach. Pranie siedzeń w tych pojazdach również jest w planach, ale przetarg ogłoszony zostanie w przyszłym roku.

Oczywiście pranie tapicerki nie jest związane z codziennym dbaniem o czystość w pojazdach MPK. Na co dzień sprzątanie taboru wygląda mniej więcej tak:

Zatrudniona firma wykonuje codziennie: opróżnianie śmietniczek; wycieranie kurzu z siedzeń, ram okiennych i rurek; mechaniczne odkurzanie podłogi; usuwanie bieżące graffiti; usuwanie plam i zanieczyszczeń tapicerki siedzeń.

Raz w tygodniu dodatkowo: mycie podłogi i ścian bocznych autobusu; mycie szyb. A oprócz tego raz w miesiącu: mycie okien; mycie ścian bocznych i sufitów; mycie drzwi, podłogi i stopni wejściowych; odkurzanie i mycie siedzeń, oparć, czyszczenie tapicerki pół suche; mycie kabiny kierowcy lub motorniczego.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2011-12-12
  11:44:05

  0 0

  Operacja jak lot na księżyc.

 • ~typ 2011-12-12
  11:48:54

  0 0

  myslalem ze pranie tapicerki to rzecz normalnai i nie pisze sie o tym w prasie

 • ~Okoń 2011-12-12
  12:01:45

  0 0

  A właśnie, że to bardzo ciekawa informacja. Miałem wątpliwości, czy to kiedykolwiek robią. Siedzenia z tapicerkami to jedna z większych głupot i znak braku wyobraźni ludzi, którzy o tym zadecydowali. Siedzenia są obleśnie brudne i ekstremalnie mało higieniczne. Wystarczy, że na takim siedzeniu siądzie bezdomny, który śmierdzi na kilometr i już każda następna osoba roznosi wszystko co, co ten bezdomny miał na sobie do biur, domów i szkół (przy tym smrodzie spodziewam się nieciekawych rzeczy, szczególnie przy powracających epidemiach różnych chorób). Bezdomni to oczywiście jasny, a częsty przykład. Każdy może pomóc nasiąknąć siedzenie czymkolwiek i w jakikolwiek sposób. Nie można było pozostać przy starych siedzeniach? Byłoby i czyściej i taniej.

 • ~havranek 2011-12-12
  12:31:56

  0 0

  Gdyby siedzenia miały gładką powierzchnię (plastik, drewno) wystarczyłoby WSW (wiadro, szmata, woda). Ale nie! Siedzenia muszą mieć tapicerkę, żeby można było zrobić przetarg na firmę czyszczącą, wydać kupę pieniędzy, a potem napisać o tym w gazetach.

 • ~Księżniczka 2011-12-12
  13:28:26

  0 0

  ~Okoń: Zwłaszcza jak widziało się żuli robiących pod siebie. ohyda...

 • ~ 2011-12-12
  13:45:42

  0 0

  to już któraś z kolei relacja w lokalnej prasie na temat tego jak spółka i jej władze robią nam - pasażerom - dobrze... I rzeczywiście fajnie, że to robią, tylko po jakiego wała tyle o tym pisać? Jak przystąpią do zmywania szyb w autobusach i tramwajach to też o tym napiszą? A jak postanowią postawić jakiś autobus na myjnię i umyć go z wierzchu to co będzie - reportaż penetrujący? Czekam też na krótki filmowy dokument o życiu mechanika z zajezdni i jego walce o sprawność maszyn powierzanych jego dłoniom... A w radio interwencyjny reportaż w sprawie opóźnianej przez nieznane czynniki dostawy zimowego płynu do spryskiwaczy. I koniecznie niech się wypowie w tej sprawie jeden i drugi rzecznik (ten od Patrycjusza też). I niech upublicznione będą informacje ze źródeł zbliżonych do urzędu miejskiego. Zarząd MPK można pominąć - w końcu i tak mówią jednym głosem.

 • ~krytyk MPK 2011-12-12
  14:05:07

  0 0

  Co? jakie codzienne sprzątanie. W tramwajach tych starych non stop brudne sa poręcze , oparcia przy szybach wyświnione, a nawet szyberdachy brudne. To ma być sprzątanie??? Kolejna kpina MPK Nawet dachy w tramwajach tych starych sa brudne że az czarne.

  I jaj mam za to od nowego roku płacić 3 zł za jeden bilet. Jakieś nie porozumienie.

 • ~jeddd 2011-12-12
  15:48:17

  0 0

  Pranie tapicerki to rzecz normalna, nawet we Wrocławskim MPK (sam redaktor pisze, że tapicerkę myje się na półsucho raz w miesiącu), ale jakie media takie wiadomości. Jestem pewny, że to nie pierwszy raz, gdy MPK robi taki przetarg, ale pierwszy raz, gdy redaktor wpadł na kretyński pomysł, by donieść o tym światu.

 • ~2w 2011-12-12
  16:22:59

  0 0

  Nie siadam od momentu pojawienia się tapicerki w miejsce "twardych" siedzeń – choćbym sam jechał tramwajem od pętli do pętli.

 • ~ 2011-12-12
  21:35:50

  0 0

  Przetarcie na półsucho szmatą nie usunie mocznika, gum do żucia itp. z tapicerki. Tutaj mowa o kompleksowym praniu, a nie tylko kosmetyce.

 • ~ricco 2011-12-12
  21:43:57

  0 0

  Chyba nie trzeba mówic , że te czyszczenie to czysta fikcja , brud smród to codziennośc . Żule w Skodach? Owszem , motorniczego to nie rusza on ma ważniejsze sprawy na głowie jak jakikolwiek porządek w tramwaju :> Ale to zawsze UM jest winny , oj taaak...

 • ~tantus 2011-12-13
  08:13:52

  0 0

  Gdyby na każdym przystanku motorniczy miałby chodzić po składzie i wyrzucać potencjalnych bezdomnych pasażerów, to prędkość handlowa tramwajów wynosiłaby nie kosmiczne 12,8 km/h, tylko pewnie w granicach 6,5 km/h...

 • ~ 2011-12-13
  08:51:19

  0 0

  Motorniczy nie ma w obowiązkach zapisanego sprzątania ani wyrzucania żuli z tramwajów. Wręcz mu tego robić nie wolno! Może wezwać straż miejską i czekać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.