Wiadomości

MPK Wrocław jak w sobotę, pomoc dla przedsiębiorców i kultura online [PODSUMOWANIE DNIA]

2020-03-18, Autor: mgo

Co ciekawego działo się we Wrocławiu w środę, 18 marca? Zapraszamy na podsumowanie dnia i skrót najważniejszych wydarzeń. 

Reklama

Do 40 wzrosła liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa na Dolnym Śląsku. Dwie z nich nie żyją. W środę odnotowano dwa nowe przypadki zakażenia.

Tragedia w szpitalu przy Koszarowej. Na oddział intensywnej terapii trafił mężczyzna, który po pobraniu mu próbki do testu na koronawirusa wyskoczył z okna budynku. Jego stan jest ciężki, ma poważne obrażenia.

Zawieszenie w płaceniu czynszu, podatku od nieruchomości lub płaceniu za dzierżawę terenu, rozłożenie tych opłat na raty lub umorzenie odsetek – wrocławscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o miejskie wsparcie w związku z epidemią koronawirusa. To Wrocławski Pakiet Pomocowy.

Decyzją władz miasta od wtorku wrocławskie autobusy i tramwaje kursują według weekendowych rozkładów jazdy. Wrocławianie obawiali się, że zmniejszenie liczby kursów przełoży się na zwiększenie tłoku w pojazdach. MPK zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację i jest gotowe wysłać na trasy dodatkowe autobusy.

Po godzinie 12:30 doszło do niecodziennej sytuacji w rejonie skrzyżowania ulic Kosmonautów i Kamiennogórskiej. Pijany przechodzień zablokował przejazd tramwajów.

Poczta Polska przywróciła wysyłanie przesyłek do niektórych krajów. Po jednodniowym zawieszeniu przyjmowania wszelkich przesyłek zagranicznych operator zdecydował odblokować niektóre z kierunków.

Nie, nie trzeba płacić 70 zł za szczepionkę na koronawirusa! Nie, rząd nie każe robić zapasów mleka, mięsa i jaj! Policja i Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP przestrzegają przed cyberprzestępcami wykorzystującymi obawy przed pandemią koronawirusa.

Choć ze względu na pandemię koronawirusa drzwi Centrum Historii Zajezdnia są zamknięte dla zwiedzających, to jej pracownicy odwiedzą chętnych wirtualnie w ich domach. Wolontariusze z Zajezdni pomogą zaś starszym osobom.  

Sale koncertowe Narodowego Forum Muzyki są zamknięte, a w jego foyer zapadła cisza, ale pracownicy NFM będą prezentować w internecie swoje wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów, a instrumentaliści zespołów NFM zagrają specjalnie dla internautów.

Na stronie Teatru Muzycznego Capitol udostępnione zostaną archiwalne spektakle. Od środy, 18 marca, można tam obejrzeć „Śmierdź w górach”, czyli „pewien rodzaj musicalu” Konrada Imieli i Cezarego Studniaka.

Wrocławianin Marcin Korzonek osiągnął na rowerze wysokość 5900 m n. p. m. Swojego wyczynu dokonał na zboczach wulkanu Ojos del Salado leżącego w Chile. Jest to jedna z najwyższych wysokości na jaką kiedykolwiek wjechał rowerzysta.

Wrocław górą w wyjątkowej „Świętej wojnie”. Koszykarski Śląsk pokonał Anwil Włocławek 22:21 w pojedynku… w „Kole Fortuny” na Twitterze. Nietypowy „mecz” rozegrany został w ramach akcji #zostańwdomu, mającej na celu walkę z koronawirusem.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~~~Zet 2020-03-19
  07:33:34

  42 0

  1) Koronawirus. Hotelarz żąda od władz "realnego pakietu kryzysowego"
  Koronawirus w Polsce zagraża nie tylko zdrowiu, ale i gospodarce. Przez kwarantannę mogą upaść całe branże. Hitem w sieci są apele Piotra Zygarskiego, hotelarza z Zakopanego, który domaga się od władz "realnego pakietu kryzysowego dla przedsiębiorców".
  Piotr Zygarski to dyrektor hotelu PRL w Zakopanem i założyciel fundacji Honor Pomagania Dzieciom. We wtorek na swoim koncie na Facebooku zamieścił film, który odtworzono już ponad 600 tys. razy. Zygarski ruga w nim władze centralne i samorządowe za brak działań pomocowych dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. Obrywa się także opozycji i kandydatom na prezydenta.
  - Gdzie są uchwały zwalniające przedsiębiorców z podatku za nieruchomości i z czynszu za lokale, które są własnością gmin? Na co czekacie? Co wy robicie? - pytał samorządowców. Zygarski krytykował też członków rządu, którzy po wykryciu koronawirusa u ministra środowiska robili testy na obecność tej choroby, zamiast brać udział z prezydentem w radzie gabinetowej. Na spotkaniu miały paść propozycje pomocy państwa dla przedsiębiorców. Ostatecznie przesunięto je na środę. Po jego zakończeniu, prezydent i premier zaprezentowali wstępne założenia "tarczy antykryzysowej". - To jest kpina, zasłona dymna - mówi hotelarz w rozmowie z Wirtualną Polską.

 • ~~~Zet 2020-03-19
  07:34:29

  42 0

  2) Koronawirus. Hotelarz domaga się od rządu "realnego pakietu pomocowego"
  Zygarski domaga się, by rząd podjął specjalną ustawę o maksymalnej wypłacie na czas kryzysu dla całej budżetówki w wysokości 4 tys. zł miesięcznie. - Resztę przeznaczyć na szpitale, lekarzy i polskich przedsiębiorstw - apeluje. Hotelarz chce zwolnienia z podatku CIT i PIT oraz wypłacania przez państwo płacy minimalnej dla drobnych przedsiębiorców na okres minimum 6 miesięcy. Na ten sam okres domaga się zamrożenia kredytów i leasingów, zwolnienia z opłat za prąd, gaz i internet. Domaga się kredytów płynnościowych do wysokości obrotów sprzed roku. Jego zdaniem państwo przez 3 lata powinno się dokładać do odsetek.
  Wprowadzenie części z jego postulatów - w okrojonej formie - ogłoszono po środowej Radzie Gabinetowej. Zygarski w rozmowie z WP te propozycje wyśmiewa. - Pokrycie przez państwo 40 proc. najniższego wynagrodzenia to jest śmiech na sali. Jeśli dobrze liczę, to jest jakieś 800 zł. Na co to wystarczy? Chyba na sznur - mówi.
  Koronawirus. Hotelarz apeluje do władz. "Na co czekacie?"
  - Ludzie dostają zawału, bo nie wiedzą, z czego pracownikom pensje wypłacą. Gdzie są kandydaci na prezydenta? Gdzie jest opozycja? Gdzie jest marszałek Senatu? Na co czekacie?! - pytał hotelarz w filmie na Facebooku. - Do roboty, bo obiecuję, że zrobię wszystko, żeby ludzie po zakończeniu tego wszystkiego was pogonili! Wszyscy pójdziecie na bruk i będziecie się zastanawiać, z czego opłacić rachunki, jak miliony ludzi teraz - zapowiadał Zygarski.

 • ~~~Zet 2020-03-19
  07:35:40

  42 0

  3) Sukces pierwszego filmu skłonił hotelarza do nagrania kolejnej odezwy. Prezentuje w nim bardziej konkretne postulaty. Domaga się on, by pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców powstał w każdej gminie. - Nie możecie żądać opłat od przedsiębiorców, którzy nie mają ich z czego zapłacić. To ich zrujnuje i za dwa-trzy miesiące i tak wam nie zapłacą - argumentuje.
  W rozmowie z WP zapowiada, że jeśli do końca tygodnia rząd nie przedstawi realnych propozycji pomocowych, wraz ze wspierającymi go podmiotami będzie namawiał do obywatelskiego nieposłuszeństwa, niepłacenia żadnych danin i do strajku generalnego przedsiębiorców.
  Koronawirus. Hotelarz apeluje do niepłacenia danin i chce pozwu zbiorowego przeciw Polsce
  Zygarski chce też pozwu zbiorowego przeciw państwu polskiemu. Domaga się takiej samej pomocy dla przedsiębiorców, jaką oferują państwa unijne. We Francji na ten cel przeznaczono 45 mld euro, w Niemczech aż 550 mld. Wsparcie dla pracowników zagrożonych branż na najbliższe miesiące zaoferowały też państwa skandynawskie. - Każde euro z tych 7 mld, które Polska dostała z UE powinno iść na szpitale albo na pomoc przedsiębiorcom! - apeluje hotelarz.

 • ~~~Zet 2020-03-19
  07:36:33

  42 0

  4) Hotelarz namawia, by wszyscy przedsiębiorcy wywiesili biało czerwone flagi przepasane kirem. Mają one symbolizować, że polski drobny biznes jest w stanie agonalnym i bez pomocy państwa nie przeżyje. - Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko a swoje biznesy, ale także za naszych pracowników i ich rodziny. Przedsiębiorcy to 3 mln ludzi! Państwo musi z nami wypracować realny model, który obroni państwo polskie - domaga się Zygarski w rozmowie z WP.
  - Władze nie są tylko od przecinania wstęgi. Władze są też po to, żeby wchodzić do bagna! Te pieniądze, które bierzecie, my zarabiamy. Na razie jeszcze je mamy, ale jeśli nie podejmiecie żadnych decyzji, to zaraz ich nie będzie. Na razie dajemy wam żółtą kartkę! - dodaje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1793