Wiadomości

MPK zarządziło dokładniejsze sprzątanie pojazdów w związku z epidemią koronawirusa

2020-02-28, Autor: Marta Gołębiowska

Wrocławskie autobusy i tramwaje będą dłużej i dokładniej sprzątane - postanowił prezes wrocławskiego MPK. Chodzi o zagrożenie epidemią koronawirusa, który na szczęście wciąż nie dotarł do Polski. 

Reklama

- Do koronawirusa podchodzimy z powagą, ale bez paniki - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, który w piątek rano wydał nowe zarządzenie. - Nasz dział bezpieczeństwa monitoruje sytuację i jest gotowy do działania na wypadek pojawienia się wirusa na naszym terenie. Niezależnie od tego poleciłem dłuższe i dokładniejsze czyszczenie powierzchni dotykanych przez pasażerów w autobusach i tramwajach.

Pojazdy wrocławskiego MPK standardowo są sprzątane codziennie. Teraz ten proces ma trwać o 50 proc. czasu dłużej, bo czyszczenie będzie bardziej precyzyjne. Do sprzątania autobusów i tramwajów używane są DEZOPOL-MED (profesjonalny preparat dezynfekcyjno-myjący o działaniu bakteriobójczym oraz grzybobójczym) oraz PRESEPTOL (środek bakteriobójczy i grzybobójczy do dezynfekcyjnego mycia podłóg i innych powierzchni w koncentracie).

CZYTAJ TEŻ: ZAKAZ ODWIEDZIN WE WROCŁAWSKIM SZPITALU!

Czy taka procedura jest skuteczna? - Jak najbardziej ma to sens, bo może ograniczyć liczbę wirusów. Czy tego konkretnego, trudno powiedzieć, bo za mało go jeszcze znamy. Skuteczną metodą jest też zadymianie pomieszczeń nadtlenkiem wodoru. A pasażerom radzę nosić rękawiczki. Maseczki ochronne mają rację bytu, ale na osobach chorych - komentuje prof. dr hab. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwesyteckiego Szpitala Kliniczego we Wrocławiu.

Na razie obecności koronawirusa nie potwierdzono ani w Polsce, ani we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska, w urzędzie wojewódzkim regularnie zbiera się sztab kryzysowy w tej sprawie. Sytuacja póki co jest pod kontrolą. U osób, które zgłaszają się do szpitala z objawami, zakażenie jest wykluczane.

 

Czy Wrocław jest przygotowany na epidemię koronowirusa?

Oddanych głosów: 4049

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

W połowie grudnia rozpoczęła się epidemia koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną. To wtedy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań w Chinach. Teraz koronawirus jest już obecny nie tylko w Azji, ale też w Ameryce, Afryce, Australii i Europie. Sprawdź, czy to, co o nim wiesz, jest oparte na faktach.

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Zet 2020-02-28
  18:50:42

  48 1

  W Chinach wyleczone osoby - znowu łapią go i znowu chorują, co wskazywałoby, że nie nabiera się na niego odporności. Czarny scenariusz: chorujesz tyle razy, że osłabiony organizm nie daje rady i następuje śmierć.
  1) Wirus był dwa lata temu opatentowany w USA; 2) Jego specyfika: jest dostosowany do eliminacji osób rasy żółtej (drobna, ale specyficzna zmiana w funkcjonowaniu płuc); 3) Może to być początek wojny amerykańsko-chińskiej z użyciem broni biologicznej, której pewne konsekwencje w istotny sposób negatywnie wpływają na funkcjonowanie gospodarki (a tym Chińczycy chcieli wygrać rywalizację z USA).

 • ~Zet 2020-02-29
  11:56:21

  47 0

  "Rząd niczego nie ukrywa na temat koronawirusa; takie sugestie są nieodpowiedzialne" - podkreślił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk, czyli tak na prawdę rzecz się opiera na tzw. zaufaniu
  [np. obecnie wszystkie(?) funkcjonujące waluty nie mają żadnego pokrycia w czymkolwiek; jak mówią - chyba szydzący - banksterzy: "Mają pokrycie w zaufaniu do banków..."].
  Pytanie (retoryczne): czy Polacy mają ZAUFANIE do yudeo-latrycznego rządu PaSorzydów?
  Z badań bowiem wynika, że od tzw. "okrągłego stołu" [pełnego kantów] zaufanie polskiego społeczeństwa do państwa POLIN jest niezmiennie na stałym, bardzo niskim poziomie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1793