zamknij

Wiadomości

MPK zarządziło dokładniejsze sprzątanie pojazdów w związku z epidemią koronawirusa

2020-02-28, Autor: Marta Gołębiowska

Wrocławskie autobusy i tramwaje będą dłużej i dokładniej sprzątane - postanowił prezes wrocławskiego MPK. Chodzi o zagrożenie epidemią koronawirusa, który na szczęście wciąż nie dotarł do Polski. 

- Do koronawirusa podchodzimy z powagą, ale bez paniki - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, który w piątek rano wydał nowe zarządzenie. - Nasz dział bezpieczeństwa monitoruje sytuację i jest gotowy do działania na wypadek pojawienia się wirusa na naszym terenie. Niezależnie od tego poleciłem dłuższe i dokładniejsze czyszczenie powierzchni dotykanych przez pasażerów w autobusach i tramwajach.

Reklama

Pojazdy wrocławskiego MPK standardowo są sprzątane codziennie. Teraz ten proces ma trwać o 50 proc. czasu dłużej, bo czyszczenie będzie bardziej precyzyjne. Do sprzątania autobusów i tramwajów używane są DEZOPOL-MED (profesjonalny preparat dezynfekcyjno-myjący o działaniu bakteriobójczym oraz grzybobójczym) oraz PRESEPTOL (środek bakteriobójczy i grzybobójczy do dezynfekcyjnego mycia podłóg i innych powierzchni w koncentracie).

CZYTAJ TEŻ: ZAKAZ ODWIEDZIN WE WROCŁAWSKIM SZPITALU!

Czy taka procedura jest skuteczna? - Jak najbardziej ma to sens, bo może ograniczyć liczbę wirusów. Czy tego konkretnego, trudno powiedzieć, bo za mało go jeszcze znamy. Skuteczną metodą jest też zadymianie pomieszczeń nadtlenkiem wodoru. A pasażerom radzę nosić rękawiczki. Maseczki ochronne mają rację bytu, ale na osobach chorych - komentuje prof. dr hab. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwesyteckiego Szpitala Kliniczego we Wrocławiu.

Na razie obecności koronawirusa nie potwierdzono ani w Polsce, ani we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska, w urzędzie wojewódzkim regularnie zbiera się sztab kryzysowy w tej sprawie. Sytuacja póki co jest pod kontrolą. U osób, które zgłaszają się do szpitala z objawami, zakażenie jest wykluczane.

 

Czy Wrocław jest przygotowany na epidemię koronowirusa?

Oddanych głosów: 4040

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

W połowie grudnia rozpoczęła się epidemia koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną. To wtedy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań w Chinach. Teraz koronawirus jest już obecny nie tylko w Azji, ale też w Ameryce, Afryce, Australii i Europie. Sprawdź, czy to, co o nim wiesz, jest oparte na faktach.

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Zet 2020-02-28 18:50:42

  W Chinach wyleczone osoby - znowu łapią go i znowu chorują, co wskazywałoby, że nie nabiera się na niego odporności. Czarny scenariusz: chorujesz tyle razy, że osłabiony organizm nie daje rady i następuje śmierć.
  1) Wirus był dwa lata temu opatentowany w USA; 2) Jego specyfika: jest dostosowany do eliminacji osób rasy żółtej (drobna, ale specyficzna zmiana w funkcjonowaniu płuc); 3) Może to być początek wojny amerykańsko-chińskiej z użyciem broni biologicznej, której pewne konsekwencje w istotny sposób negatywnie wpływają na funkcjonowanie gospodarki (a tym Chińczycy chcieli wygrać rywalizację z USA).

  19 1
 • ~Zet 2020-02-29 11:56:21

  "Rząd niczego nie ukrywa na temat koronawirusa; takie sugestie są nieodpowiedzialne" - podkreślił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk, czyli tak na prawdę rzecz się opiera na tzw. zaufaniu
  [np. obecnie wszystkie(?) funkcjonujące waluty nie mają żadnego pokrycia w czymkolwiek; jak mówią - chyba szydzący - banksterzy: "Mają pokrycie w zaufaniu do banków..."].
  Pytanie (retoryczne): czy Polacy mają ZAUFANIE do yudeo-latrycznego rządu PaSorzydów?
  Z badań bowiem wynika, że od tzw. "okrągłego stołu" [pełnego kantów] zaufanie polskiego społeczeństwa do państwa POLIN jest niezmiennie na stałym, bardzo niskim poziomie.

  18 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Adolf Juzwenko powinien zrezygnować z funkcji dyrektora Ossolineum?
Oddanych głosów: 125